ua en ru

Торговці "сірими" iPhone потрапили під приціл ДФС

Торговці "сірими" iPhone потрапили під приціл ДФС Тільки під час перших обшуків податкова вилучила контрабандного товару на 10 млн грн
Державна фіскальна служба може почати масштабні перевірки магазинів, що торгують контрабандним технікою Apple. Перші обшуки вже відбулися, на черзі - більше 150 компаній. Офіційні дистриб'ютори, народні депутати і профільні асоціації дії податкової схвалюють, але стверджують, що боротьба з тіньовим імпортом повинна вестися широким фронтом і включати не тільки перевірки магазинів.

Державна фіскальна служба може почати масштабні перевірки магазинів, що торгують контрабандним технікою Apple. Перші обшуки вже відбулися, на черзі - більше 150 компаній. Офіційні дистриб'ютори, народні депутати і профільні асоціації дії податкової схвалюють, але стверджують, що боротьба з тіньовим імпортом повинна вестися широким фронтом і включати не тільки перевірки магазинів.

Що де вилучили

Сьогодні керівництво Державної фіскальної служби в Києві повідомило про викриття каналу нелегальних постачань і продажів електроніки. Оперативники виявили розгалужену мережу, через яку в Києві та інтернет-магазинах по всій території України продавалася продукція торгової марки Apple. У повідомленні відомства говориться, що продукція завозилася контрабандою і, звичайно, операції з продажу електроніки в податковому обліку не відбивались, і належні податки до бюджету не сплачувались.

В результатів обшуків, які проводилися відразу в шести приміщеннях інтернет-магазинів, податкова вилучила смартфони, планшети, комп'ютери, ноутбуки, медіаприставки, МР3-плеєри, годинники, різні аксесуари, а також офісну техніку загальною вартістю близько 10 млн грн.

Відповідно до законодавства, податківці не можуть розкривати назви магазинів, щодо яких проводять перевірку. Але в кінці минулого тижня інтернет-видання AIN.ua писало про перевірку чотирьох магазинів-продавців техніки Apple, серед яких iCom, MacLove, McStore і Pulsepad (Toiler). Неофіційно в ДФС підтвердили, що як раз про цю перевірку і йде мова, але назви ще двох торгових точок, яких вона торкнулася, не повідомили.

Як повідомив перший заступник начальника ГУ ДФС в Києві, полковник податкової міліції Ігор Скороход, обшуки проводилися в рамках досудового розслідування, ініційованого Головним слідчим управлінням фінансових розслідувань.

Хто замовляє музику

За день до обшуків офіційний дистриб'ютор Apple iPhone в Україні компанія "Asbis Україна" заявила про початок поставок нових смартфонів iPhone 6S і iPhone 6S Plus. Презентація новинок відбулася минулого місяця, старт продажів в Україні призначено на 23 жовтня.

Відзначимо, що офіційні поставки iPhone в Україну почалися влітку 2014 р. До цього єдиний на той момент дистриб'ютор Apple в Україні, компанія ERC, завозила всі продукти компанії, крім смартфонів.

Купити iPhone можна було тільки у тих, хто завозив їх нелегально. Виняток становила торгова мережа "Цитрус", яка, за даними Українського державного центру радіочастот, кілька разів отримувала дозволу на ввезення невеликих партій. З точки зору закону, такі апарати вважаються офіційними, але з точки зору Apple - ні, оскільки у постачальника немає договору з нею. Під сервісну гарантію виробника вони не підпадають.

У підсумку, коли Asbis вийшла на ринок зі своєю пропозицією на 10-20% вище, ніж у неофіційних продавців iPhone, ажіотажу не сталося. Тому компанія почала боротьбу з "нелегалами" у складі Асоціації підприємств інформаційних технологій України (АПІТУ).

Як розповів генеральний директор АПІТУ Юрій Пероганич, асоціація інформує ДФС про ціни на товари і про підприємства, які, на її думку, займаються ввезенням або реалізацією контрабанди та контрафакту.

"Таку співпраця АПІТУ та ДФС закріплено у взаємному меморандумі, підписаному в серпні минулого року", - пояснив він.

150 магазинів на черзі

Порівнявши обсяг легально ввезеної продукції Apple з загальним обсягом товарів, реалізованих споживачам, в АПІТУ зробили висновок, що більш ніж 90% такої продукції потрапляє на ринок нелегально.

"За роки роботи контрабандисти почали вважати, що тільки так і має бути. У ERC, Asbis, у нас - немає "сірих" конкурентів. Є контрабандисти, тобто злочинці по українському законодавству, яким роками пояснювали, що так, як вони, чинити не можна", - обурився представник однієї з торгових мереж, які продають офіційну продукцію Apple.

АПІТУ неодноразово звертала увагу ДФС на таке положення справ і просила провести перевірки. Як розповідає Пероганич, останній раз інформацію з переліком підозрюваних у контрабанді Apple магазинів, асоціація передала податківцям 24 вересня цього року. Крім списку, що містить адреси понад 150 магазинів, в ДФС була передана докладна інструкція "Як відрізнити офіційно ввезений товар компанії Apple від контрабандного".

На думку представників АПІТУ, боротьба з тіньовим імпортом повинна вестися широким фронтом, за участі держави і бізнесу, і повинна включати не тільки перевірки магазинів. Так, нещодавно створений Комітет асоціації з роздрібної торгівлі та електронної комерції назвав актуальною проблему очищення пропозиції сайтів-цінових агрегаторів від товарів, ввезених контрабандою та з заниженням митної вартості.

Трохи політики

Проблему сірого імпорту iPhone минулого тижня підняв і голова Комітету Верховної Ради з питань зв'язку та інформатизації Олександр Данченко. Його заява якраз співпала з першими перевірками торговців контрабандою.

За оцінками Данченко, за останній місяць на території України було продано близько 11 тис. апаратів iPhone 6S і iPhone 6S Plus. Протягом першого тижня продажів вартість таких телефонів становила 35-40 тис. грн. Тобто за місяць було продано нових iPhone, як мінімум, на 300-400 млн грн.

"Яким чином вони потрапили в Україну? Так, звичайно ж, неофіційним шляхом. Так держава недоотримала, як мінімум, 80 млн грн за рахунок ПДВ і інших митних зборів", - підкреслив він.

В результаті Олександр Данченко звернувся до ДФС з проханням провести відповідні перевірки.

"Я вас прошу: перевірте ці магазини, інтернет-магазини. Вони всі знаходяться на центральних вулицях українських міст. Зайдіть туди і запитаєте, звідки у них ці iPhone і інші смартфони", - закликав він.

Якщо в Україні iPhone коштує близько 25 тис. грн, то його ціна в США, за словами Данченко, - близько 15 тис. грн в перерахунку за курсом. Тобто на кожному iPhone продавці заробляють 10 тис грн, при цьому в бюджет гроші не потрапляють. Якщо не звертати уваги на сірий імпорт і нелегальний продаж, то, за оцінками Данченко, бюджет буде недоотримувати 1,5 млрд грн на рік.