Торговці "сірими" iPhone потрапили під приціл ДФС
Державна фіскальна служба може почати масштабні перевірки магазинів, що торгують контрабандним технікою Apple. Перші обшуки вже відбулися, на черзі - більше 150 компаній. Офіційні дистриб'ютори, народні депутати і профільні асоціації дії податкової схвалюють, але стверджують, що боротьба з тіньовим імпортом повинна вестися широким фронтом і включати не тільки перевірки магазинів.
Що де вилучили
Сьогодні керівництво Державної фіскальної служби в Києві повідомило про викриття каналу нелегальних постачань і продажів електроніки. Оперативники виявили розгалужену мережу, через яку в Києві та інтернет-магазинах по всій території України продавалася продукція торгової марки Apple. У повідомленні відомства говориться, що продукція завозилася контрабандою і, звичайно, операції з продажу електроніки в податковому обліку не відбивались, і належні податки до бюджету не сплачувались.
В результатів обшуків, які проводилися відразу в шести приміщеннях інтернет-магазинів, податкова вилучила смартфони, планшети, комп'ютери, ноутбуки, медіаприставки, МР3-плеєри, годинники, різні аксесуари, а також офісну техніку загальною вартістю близько 10 млн грн.
Відповідно до законодавства, податківці не можуть розкривати назви магазинів, щодо яких проводять перевірку. Але в кінці минулого тижня інтернет-видання AIN.ua писало про перевірку чотирьох магазинів-продавців техніки Apple, серед яких iCom, MacLove, McStore і Pulsepad (Toiler). Неофіційно в ДФС підтвердили, що як раз про цю перевірку і йде мова, але назви ще двох торгових точок, яких вона торкнулася, не повідомили.
Як повідомив перший заступник начальника ГУ ДФС в Києві, полковник податкової міліції Ігор Скороход, обшуки проводилися в рамках досудового розслідування, ініційованого Головним слідчим управлінням фінансових розслідувань.
Хто замовляє музику
За день до обшуків офіційний дистриб'ютор Apple iPhone в Україні компанія "Asbis Україна" заявила про початок поставок нових смартфонів iPhone 6S і iPhone 6S Plus. Презентація новинок відбулася минулого місяця, старт продажів в Україні призначено на 23 жовтня.
Відзначимо, що офіційні поставки iPhone в Україну почалися влітку 2014 р. До цього єдиний на той момент дистриб'ютор Apple в Україні, компанія ERC, завозила всі продукти компанії, крім смартфонів.
Купити iPhone можна було тільки у тих, хто завозив їх нелегально. Виняток становила торгова мережа "Цитрус", яка, за даними Українського державного центру радіочастот, кілька разів отримувала дозволу на ввезення невеликих партій. З точки зору закону, такі апарати вважаються офіційними, але з точки зору Apple - ні, оскільки у постачальника немає договору з нею. Під сервісну гарантію виробника вони не підпадають.
У підсумку, коли Asbis вийшла на ринок зі своєю пропозицією на 10-20% вище, ніж у неофіційних продавців iPhone, ажіотажу не сталося. Тому компанія почала боротьбу з "нелегалами" у складі Асоціації підприємств інформаційних технологій України (АПІТУ).
Як розповів генеральний директор АПІТУ Юрій Пероганич, асоціація інформує ДФС про ціни на товари і про підприємства, які, на її думку, займаються ввезенням або реалізацією контрабанди та контрафакту.
"Таку співпраця АПІТУ та ДФС закріплено у взаємному меморандумі, підписаному в серпні минулого року", - пояснив він.
150 магазинів на черзі
Порівнявши обсяг легально ввезеної продукції Apple з загальним обсягом товарів, реалізованих споживачам, в АПІТУ зробили висновок, що більш ніж 90% такої продукції потрапляє на ринок нелегально.
"За роки роботи контрабандисти почали вважати, що тільки так і має бути. У ERC, Asbis, у нас - немає "сірих" конкурентів. Є контрабандисти, тобто злочинці по українському законодавству, яким роками пояснювали, що так, як вони, чинити не можна", - обурився представник однієї з торгових мереж, які продають офіційну продукцію Apple.
АПІТУ неодноразово звертала увагу ДФС на таке положення справ і просила провести перевірки. Як розповідає Пероганич, останній раз інформацію з переліком підозрюваних у контрабанді Apple магазинів, асоціація передала податківцям 24 вересня цього року. Крім списку, що містить адреси понад 150 магазинів, в ДФС була передана докладна інструкція "Як відрізнити офіційно ввезений товар компанії Apple від контрабандного".
На думку представників АПІТУ, боротьба з тіньовим імпортом повинна вестися широким фронтом, за участі держави і бізнесу, і повинна включати не тільки перевірки магазинів. Так, нещодавно створений Комітет асоціації з роздрібної торгівлі та електронної комерції назвав актуальною проблему очищення пропозиції сайтів-цінових агрегаторів від товарів, ввезених контрабандою та з заниженням митної вартості.
Трохи політики
Проблему сірого імпорту iPhone минулого тижня підняв і голова Комітету Верховної Ради з питань зв'язку та інформатизації Олександр Данченко. Його заява якраз співпала з першими перевірками торговців контрабандою.
За оцінками Данченко, за останній місяць на території України було продано близько 11 тис. апаратів iPhone 6S і iPhone 6S Plus. Протягом першого тижня продажів вартість таких телефонів становила 35-40 тис. грн. Тобто за місяць було продано нових iPhone, як мінімум, на 300-400 млн грн.
"Яким чином вони потрапили в Україну? Так, звичайно ж, неофіційним шляхом. Так держава недоотримала, як мінімум, 80 млн грн за рахунок ПДВ і інших митних зборів", - підкреслив він.
В результаті Олександр Данченко звернувся до ДФС з проханням провести відповідні перевірки.
"Я вас прошу: перевірте ці магазини, інтернет-магазини. Вони всі знаходяться на центральних вулицях українських міст. Зайдіть туди і запитаєте, звідки у них ці iPhone і інші смартфони", - закликав він.
Якщо в Україні iPhone коштує близько 25 тис. грн, то його ціна в США, за словами Данченко, - близько 15 тис. грн в перерахунку за курсом. Тобто на кожному iPhone продавці заробляють 10 тис грн, при цьому в бюджет гроші не потрапляють. Якщо не звертати уваги на сірий імпорт і нелегальний продаж, то, за оцінками Данченко, бюджет буде недоотримувати 1,5 млрд грн на рік.