Торгівля ф'ючерсами на українську пшеницю на Чиказькій товарній біржі розпочнеться 6 червня
Торгівля ф'ючерсами на причорноморську пшеницю на Чиказькій товарній біржі розпочнеться 6 червня. Про це оголосив оператор американських товарно-сировинних бірж CME Group.
Контракт буде укладатися в доларах США, а його розмір складе від 136 т (близько 5 тис. бушелів). Доставка буде здійснюватися з портів України (Іллічівськ, Одеса, Южний, Севастополь, Миколаїв), Росії (Новоросійськ, Туапсе, Таман) і Румунії (Констанца).
Як сказав керівник департаменту сільськогосподарської продукції та альтернативних інвестицій CME Group Тім Андресен, світ сьогодні дуже сподівається Чорноморські зернові, оскільки потрібно задовольняти зростаючу світову потребу в їжі. За даними CME, на Чорноморський регіон припадає понад 20% з 140 млн т пшениці, які щорічно експортуються по всьому світу. А в 2011-12 МГ регіон має всі шанси посісти друге місце з експорту зерна в світі, поступившись лише США.
Зазначимо, що кілька днів тому Міністерство сільського господарства США знизило свій прогноз експорту пшениці з України в поточному маркетинговому році на 16,7% (1 млн т) з 6 до 5 млн т. Згідно з прогнозом Міністерства агарної політики і продовольства України, цьогоріч на експорт може піти на 4-5 млн т. пшениці менше, ніж раніше.
Меморандум про співробітництво між Мінагрополітики і CME був підписаний ще в 2011 році. Підписуючи документ, міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк сказав, що ф'ючерси на пшеницю повинні стати інструментом хеджування ризиків для українських аграріїв. Аналітики тоді погодилися з міністром і додали, що інтерес інвесторів до українського аграрного ринку, як і кількість угод значно зростуть.
Однак, торгувати зерном на Чиказькій біржі зможуть не всі. Для цього компаніям потрібні контракти з брокерами, а це не всім по кишені. Крім того, як сказала виданню "Комерсант-Україна" керівник аналітичного департаменту консалтингового агентства AAA Марія Колесник, дрібні виробники цим інструментом не скористаються. "Крім того, багато компаній не бачать необхідності це робити - спочатку необхідно буде провести певну освітню програму серед аграріїв", - сказала Колесник.
Великі холдинги, укладаючи контракти на продаж української пшениці, вже зараз орієнтуються на ціни ф'ючерсів на американську пшеницю на Чиказькій фондовій біржі, зазначає пані Колесник. "Але якщо ціни на біржі змінюються, наша пшениця може виявитися дешевшою за американську, і компанії отримають менше прибутку. Тепер компанії зможуть знизити ці ризики", - зазначає пані Колесник.
Чиказька товарна біржа - одна з найбільших і найбільш диверсифікована товарно-сировинна майданчик в світі, що спеціалізується на торгівлі товарними ф'ючерсами, ф'ючерсами на валюти, індексами і процентними ставками.