ua en ru

Топ-10 медичних відкриттів 2011 р

Автор: RBC.UA
Протягом 2011 р. вчені по всьому світу працювали над створенням вакцин від смертельно небезпечних захворювань, розробкою нових високотехнологічних методів лікування, ефективних лікарських препаратів. Завдяки їх зусиллям вдалося врятувати і продовжити життя, здавалося б, безнадійним хворим. Нижче представлені найбільш важливі досягнення року, що минає.

Протягом 2011 р. вчені по всьому світу працювали над створенням вакцин від смертельно небезпечних захворювань, розробкою нових високотехнологічних методів лікування, ефективних лікарських препаратів. Завдяки їх зусиллям вдалося врятувати і продовжити життя, здавалося б, безнадійним хворим. Нижче представлені найбільш важливі досягнення року, що минає.

1. Створена вакцина, яка контролює рак
Вчені з Університету Лідса (Leeds University) розробили нову вакцину, яка змушує власну імунну систему організму атакувати ракові клітини, не торкаючись при цьому здорових. В результаті тестування вакцини на мишах з раком простати фахівці з'ясували, що засіб зменшив пухлини у гризунів. Вчені вважають, що він може стати основою для розробки лікарського препарату для людей, які страждають на онкологічні захворювання.

2. Створено штучну легеню, яка не потребує кисню
Вченим із Західного резервного університету Кейза (Case Western Reserve University) вдалося створити штучну легеню, яке, на відміну від інших подібних систем, використовує повітря, а не чистий кисень. Автор дослідження Джо Поткей спільно з колегами працював над створенням пристрою протягом двох років. При його виготовленні фахівці керувалися структурою людського легені. Прилад повністю копіює дихальний орган. У його конструкцію включені аналоги кровоносних судин, виконані з дихаючої силіконової гуми. Подібно справжнім судинам, вони розгалужуються і мають різний розмір: діаметр найтонших з них становить приблизно чверть товщини людської волосини. Новий винахід досягає такого ж масштабу, що і цей орган - 1:1. Це дозволило досягти оптимального співвідношення обсягу і робочої поверхні і забезпечити газообмін, що в 3-5 разів ефективніше, ніж в інших приладах.

3. Знайдено "суперантитіло" проти всіх штамів грипу
Вперше британським і швейцарським вченим вдалося виявити "суперантитіло" F16, яке здатне перемогти всі штами грипу. Воно зв'язується з особливим ділянкою гемаглютиніну (поверхневий білок вірусу грипу, що забезпечує здатність вірусу приєднуватися до клітини і заражати її) і заважає його зв'язування з ділянками клітинної оболонки. У попередніх вакцинах вірусологи використовували антитіла, які нейтралізують тільки один з штамів. Експеримент на мишах і тхорах довів, що F16 забезпечує захист від обох різновидів вірусу грипу групи А - А1 і А2. Відкриття вчених може зіграти ключову роль у розробці універсальної вакцини проти грипу.

4. Розробка вакцини від СНІДу
Американські учені створили експериментальну вакцину, яка вперше дала можливість повністю очистити кров піддослідних мавп від вірусу, що викликає захворювання, подібне СНІДу. Вони вводили вакцину 24 здоровим макакам-резусам, яких потім інфіковано вірусом імунодефіциту мавп (Simian Immunodeficiency Virus). В 12 мавп захисний ефект зберігся через рік після того, як вони були щеплені. За словами розробників, вакцина дозволяє тримати вірус під контролем. Її основою став широко поширений вид вірусу - цитомегаловірус (RhCMV). За допомогою генної інженерії він був змінений таким чином, що став виробляти клітини, які спонукають імунну систему знищити вірус імунодефіциту.

5. Винайдений мікрочіп, який моментально виявляє інфекцію в крові
Вчені з Колумбійського університету (Columbia University) розробили портативний пристрій для аналізу крові під назвою mChip, яке виявилося настільки ж точним, що і дорогі лікарняні тести на виявлення ВІЛ, сифілісу та інших інфекційних захворювань. Фахівці протестували прототипи приладу розміром з кредитну карту на сотень пацієнтів в Руанді. Він майже зі 100-відсоткового ймовірністю визначає наявність у людини будь-якої інфекції. На думку розробників, mChip може усунути основні перешкоди (важкий доступ, висока вартість і велика затримка результатів аналізу) на шляху покращення стандартів надання медичної допомоги в найбідніших країнах світу.

6. Створені таблетки, які дозволяють людині пити і не п'яніти
Американським і австралійським вченим вдалося винайти таблетку, яка дозволить людині пити і не п'яніти. Крім того, диво-пігулка позбавляє від похмілля. Фахівці провели експеримент на мишах, у ході якого виявили, що гризуни, які приймають ліки, навіть не проявляли ознак "легкої веселості", незважаючи на те, що вони споживали алкоголь у великих дозах.

7. Розроблена технологія, яка змінює колір очей за 20 секунд
Нова технологія Lumineyes, створена доктором Греггом Гомером з Медичного центру Stroma в Каліфорнії, дозволить змінити колір очей всього за 20 секунд. В основі технології лежить застосування лазера, налаштованого на певну частоту, яка здатна перетворювати карі очі в блакитні. Енергія лазера поглинає коричневий пігмент - меланін - з верхнього шару райдужної оболонки, і в результаті через 2-3 тижні виникає блакитний колір. Фахівець відзначає, що технологія, над якою він працював протягом 10 років, виробляє необоротний ефект, так як коричневі тканини не відновлюються.

8. Створені "суперлінзи", що проектують зображення на очі
Вченим з Вашингтонського університету (Washington University) спільно з колегами з Університету Аалто у Фінляндії (Aalto University in Finland) вдалося розробити прототип біонічних контактних лінз, які проектують зображення прямо перед очима. Технологія вже була успішно протестована на кроликах. За словами фахівців, новий революційний спосіб отримання інформації стане широкодоступним в найближчому майбутньому.

9. Хірурги запропонували замінити гіпс плівкою
Шотландський хірург Гордон Маккей з лікарні "Росс Хол" в Глазго (Ross Hall hospital in Glasgow) розробив унікальну технологію, яка може замінити гіпс. Медик запропонував використовувати плівку, яка вставляється під шкіру через невеликий розріз. Вона діє як скоба, стримуюча пошкоджені зв'язки. Перевага методики в тому, що вона не обмежує свободу рухів пацієнта, дозволяє зберегти м'язовий тонус, людина відчуває себе більш комфортно, а час відновлення пошкодженого органу скорочується.

10. Учені виявили гени довголіття
Вчені з Королівського коледжу Лондона (Кing's College London) виявили вісім генетичних комбінацій, які контролюють вироблення гормонів, пов'язаних з процесом старіння. Вони відповідають за рівень стероїдного гормону - дегідроепіандростерону сульфату (ДГЕА-сульфат), одного з найбільш поширених і важливих в тілі людини. Гормон, що виробляється в наднирниках, міститься в організмі у великій кількості в період молодості. Максимальний рівень ДГЕА-сульфату спостерігається в 20-30 років. З віком його рівень помітно знижується, до 85 років становить 5% своєї пікової концентрації.