ua en ru

Без томосу і анафеми: як Філарет пішов з Православної церкви України

Без томосу і анафеми: як Філарет пішов з Православної церкви України Предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Філарет (РБК-Україна, Віталій Носач)

 

Предстоятель Української православної церкви Київського патріархату Філарет оголосив про вихід цієї структури з Православної церкви України. "Помісний собор" УПЦ (КП) також відмовився від томосу про автокефалію, який півроку тому був виданий Константинопольським патріархом. У ПЦУ уточнили, що у Філарета не було таких повноважень, і закликали його не підривати єдність церкви.

Як Філарет вийшов з ПЦУ, чи загрожує йому анафема і що буде з томосом про автокефалію – в матеріалі РБК-Україна.

Шлях патріарха

Почесний патріарх Філарет зробив останній крок для розриву відносин з Православною церквою України (ПЦУ). У четвер, 20 червня, він зібрав у кафедральному Володимирському соборі лояльних до нього священнослужителів і мирян, щоб оголосити про своє рішення покинути єдину церкву. Філарет назвав те, що відбувається "помісним собором Української православної церкви Київського патріархату".

Об'єднавчий собор 15 грудня минулого року представлявся піком багаторічної церковної кар'єри Філарета. Створений ним Київський патріархат, Українська автокефальна православна церква (УАПЦ) і кілька архієреїв УПЦ Московського патріархату тоді злилися в єдину структуру – Православну церкву України. Очолив її ставленик Філарета – митрополит Єпіфаній.

Проти того, щоб ПЦУ очолив сам Філарет, рішуче виступив Константинопольський патріарх Варфоломія. Шанси на трон предстоятеля були також впливової у середовищі УПЦ (КП) митрополита Луцького і Волинського Михаїла. Результат голосування архієреїв був непередбачуваний, тому Філарет перед собором наполіг на тому, щоб Михайло зняв свою кандидатуру, погрожуючи в іншому випадку, що УПЦ (КП) ні з ким об'єднуватися не буде. Воля Філарета була виконана, Єпіфаній переміг на виборах і став митрополитом Київським і всієї України. На початку поточного року він отримав від Константинопольського патріарха томос про автокефалію Православної церкви України.

Філарет при цьому залишився в неформальному статус "почесного патріарха", офіційно ставши лише один із 12 членів синоду ПЦУ. Але він не довго мирився з втратою реального впливу на ситуацію в церкві. Спочатку Філарет почав з'являтися на публічних заходах в колишньому патріаршому куколі, потім – надсилати кореспонденцію на бланках УПЦ (КП), критикувати митрополита Єпіфанія, томос і статут ПЦУ.

зрештою почесний патріарх заявив, що Єпіфаній і греки його обдурили, тому він має намір покинути Православну церкву України. За словами Філарета, згідно з домовленостями перед собором, в новій церкві він повинен був займатися всіма внутрішніми справами, а Єпіфанія відводилася лише роль представника ПЦУ на міжнародній арені.

Предстоятель Київського патріархату відмовився ліквідувати його юридичну структуру і зупинив процес переходу парафій в ПЦУ. В єдиній церкві після цього почалися розмови про перспективу відлучення Філарета. Минулого разу його зрадили анафемі в 1992 році, коли він намагався домогтися незалежності для української церкви від Московського патріархату. Тепер же Філарет відколовся від створеної за його сприяння ПЦУ, поставивши під загрозу томос про автокефалію.

Собор на трьох

До полудня четверга невідомі чоловіки міцної статури перестали пускати віруючих і туристів у Володимирський кафедральний собор в центрі Києва. Тут зібрав своїх прихильників почесний патріарх Філарет. Бути присутніми на засіданні могли лише ті, хто отримав запрошення на бланку УПЦ (КП). Таких зібралось майже три сотні: три архієрея, 29 священиків, 202 делегата та 53 гостя.

З числа єпископату були присутні тільки сам Філарет, і два ієрархи з Бєлгородської єпархії, розташованої на території РФ: митрополит Іоасаф та єпископ Валуйський Петро. Згідно з умовами томосу, вони повинні були перейти у підпорядкування Константинопольському патріархові, і неодноразово висловлювали невдоволення цим фактом.

Під самим храмом зібралося кілька літніх людей з корогвою і невизначеними вимогами. В руках у них банер з зображенням Єпіфанія і Філарета, підписаний фразою “Рудий-рудий, веснянкуватий, убив дідуся лопатою. Один з чоловіків а капела виконував перероблену радянську пісню: “Вороги спалили рідну хату, згубили всю його сім'ю. Куди ж тепер іти Філарету, кому нести печаль свою?", – розносилося над площею.

Тим часом за закритими дверима Володимирського собору Філарет відновлював Київський патріархат. Подробиці того, що відбувається журналістам розповів рівненський протоієрей Віталій Друзюк. Він поскаржився, що ПЦУ відбирає його парафію без згоди парафіян, які не підтримали перехід в лоно єдиної церкви.

– Я вважаю честю стати на захист патріарха Філарета, на якого останнім часом вилилося дуже багато бруду. Господь посилає нам випробування, щоб церква ожила, щоб почався діалог, – пояснив священик.

– Можна митрополита Єпіфанія назвати зрадником в цій ситуації? – уточнили журналісти.

– Я думаю, хай скаже Вчитель. Як по мені, звичайно, можна, – відповів він.

"Помісний собор" УПЦ (КП) тривав майже три години. По його закінченню священнослужителі і миряни з напруженими обличчями покинули храм. До одного з них підійшли двоє молодих хлопців і зажадали зняти вбрання військового капелана. Після словесної перепалки вони зняли священика на відео і пішли, сам він розповів, що цих людей прислали з духовної семінарії для провокації, і додав, що йому погрожували фізичною розправою за "розкол церкви".

Філарет з нечисленними соратниками скасував рішення грудневого собору УПЦ (КП) про саморозпуск, назвавши "умовної" тодішню ліквідацію Київського патріархату. Окремими пунктами були підтверджені повноваження Філарета як глави цієї церкви, за нею закріплювалися все належне майно і банківські рахунки, а також всі київські парафії та монастирі УПЦ (КП), включно з Михайлівським Золотоверхим, де зараз знаходиться резиденція митрополита Єпіфанія.

На "соборі" також подякували Константинопольського патріарха Варфоломія за "спробу вирішити українську церковну проблему", але заявили, що зміст томосу про автокефалію їх "не влаштовує". Вийшовши до журналістів, Філарет сказав, що відтепер в Україні будуть існувати три православні церкви: УПЦ Московського патріархату, ПЦУ, яку він назвав "грецької" і УПЦ (КП) – "українська, справжня".

"Я не вважаю це розколом. Хто від кого відколовся – вони від нас, ми від них? Адже ми існуємо з 1992 року, а вони з 2018, так хто від кого відколюється?", – сказав Філарет.

На питання про те, чи можуть три архієрея в принципі скасувати рішення грудневого помісного собору про розпуск УПЦ (КП), прийняте чотирма десятками архієреїв, Філарет заявив, що "сила не в більшості, а в правді". За його словами, в зворотному випадку "правда була б за Московським патріархатом, адже у них більше єпископів". Чіткої відповіді на питання, скільки всього єпархій ПЦУ його зараз підтримують, Філарет не дав.

Також предстоятель УПЦ (КП) повідомив, що не братиме участі у синоді Православної церкви України, запланованому на понеділок, 24 червня, і не збирається виконувати його рішення. Він додав, що його подальше спілкування з ПЦУ буде залежати від самого Єпіфанія.

Відповідь Єпіфанія

На події у Володимирському соборі оперативно відреагували в ПЦУ, архієпископ Євстратій (Зоря) зібрав брифінг для журналістів у Михайлівському Золотоверхому монастирі. Від ПЦУ можна було очікувати різких рішень щодо Філарета і його прихильників, які брали участь у "соборі УПЦ (КП)", але керівництво помісної церкви обрав іншу лінію поведінки.

Прийняті у Володимирському соборі рішення там назвали "нікчемними в юридичному й канонічному значеннях цього терміна, але зраджувати Філарета анафемі або відлучати його від сану, очевидно, не планують. Розбиратися в ситуації будуть на засіданні синоду ПЦУ в наступний понеділок, 24 червня.

"Думаю, що священний синод просто констатує, що вони вийшли з Православної церкви України. Ми ж не застосовуємо ніяких санкцій або покарань ні до митрополиту Онуфрію (главі УПЦ (МП), – ред.), ні до патріарха Кирила (предстоятелю РПЦ, – ред). Точно так само, думаю, їх не буде і щодо патріарха Філарета", – спрогнозував Євстратій.

Він кілька разів підкреслив, що відбувається неправильно називати "розколом": "Розкол – це коли церква розділяється через важливих догматичних або канонічних питань. А коли три архієрея, два з яких представляють одну єпархію в Росії, в якій є шість парафій, проводять збори..., це не є "поділом" або "розколом", це лише відокремлення певної групи осіб-прихильників позиції патріарха Філарета", – сказав Євстратій.

За його словами, очікувати відкликання томосу про автокефалію у зв'язку з останніми подіями не варто. “Застосовувати санкції до ПЦУ немає підстав", – зазначив Євстратій.

Окремо в ПЦУ звернулися до тим своїм клірикам, які зараз збираються приєднатися до "філаретівської" церкви, щоб отримати там архієрейський сан. На помісному соборі УПЦ (КП)" сьогодні були обрані два нових єпископа, а Філарет пообіцяв у майбутньому "ставити стільки єпископів, скільки нам потрібно".

"Свідома участь кліриків у антиканонічних діях є підставою для категоричної відмови в їх можливих майбутніх проханнях бути прийнятими єпископат ПЦУ", – повідомили в помісної церкви.

Незважаючи на це попередження, в ПЦУ впевнені, що масового переходу духовенства і мирян до Філарета не станеться, розповів РБК-Україна джерело в керівних колах церкви. “Патріарх Філарет давно був налаштований на конфлікт, він був упевнений, що єпископат, священики і віруючі підуть за ним. Як бачимо, він абсолютно неправильно оцінив реальну обстановку. Ті, кого ми побачили сьогодні у Володимирському соборі – це і є всі, на кого він може розраховувати", – розповів співрозмовник.

При цьому виносити дії Філарета і його прихильників на розгляд Константинопольського патріархату в помісної церкви не збираються. “Раніше УПЦ (КП) і УАПЦ роками не могли домовитися про об'єднання, звернулися до Константинополя – він нас об'єднав. А тепер ми незалежна помісна церква, і з нинішньою ситуацією ми цілком можемо впоратися самостійно", – розповіли виданню в ПЦУ.