ua en ru

Томенко: Для позбавлення депутата мандата для початку потрібно прийняти закон

Томенко: Для позбавлення депутата мандата для початку потрібно прийняти закон Микола Томенко висловив свою думку про рішення партії "Солідарність"
Сьогодні з'їзд президентської партії "Солідарність" постановив позбавити депутатських мандатів двох колишніх нардепів від "Блоку Петра Порошенко" Єгора Фірсова та Миколу Томенка. Обидва пройшли у Верховну Раду за списком БПП, але з часом посварилися з соратниками і добровільно вийшли з фракції. Томенко - у грудні минулого року, після ухвалення закону про держбюджет-2016, який він назвав "антисоціальним"; Фірсов - в лютому нинішнього року, після того як колеги відмовилися виключити з фракції Ігоря Кононенка. У відповідь колишні соратники з "Солідарності" вирішили позбавити обох "відступників" депутатського мандату. Керівництво партії посилається на ст. 81 Конституції, згідно з якою, якщо нардеп, обраний за списком партії в Раду, виходить з її фракції, його повноваження припиняються. У бліц-інтерв'ю РБК-Україна Микола Томенко розповів, чому вважає рішення з'їзду "Солідарності" незаконним, пообіцяв далі ходити на роботу в парламент і запевнив, що для президента він більш небезпечний, ніж фракція "Опозиційний блок".

Сьогодні з'їзд президентської партії "Солідарність" постановив позбавити депутатських мандатів двох колишніх нардепів від "Блоку Петра Порошенко" Єгора Фірсова та Миколу Томенка.

Обидва пройшли у Верховну Раду за списком БПП, але з часом посварилися з соратниками і добровільно вийшли з фракції. Томенко - у грудні минулого року, після ухвалення закону про держбюджет-2016, який він назвав "антисоціальним"; Фірсов - в лютому нинішнього року, після того як колеги відмовилися виключити з фракції Ігоря Кононенка.

У відповідь колишні соратники з "Солідарності" вирішили позбавити обох "відступників" депутатського мандату. Керівництво партії посилається на ст. 81 Конституції, згідно з якою, якщо нардеп, обраний за списком партії в Раду, виходить з її фракції, його повноваження припиняються.

У бліц-інтерв'ю РБК-Україна Микола Томенко розповів, чому вважає рішення з'їзду "Солідарності" незаконним, пообіцяв далі ходити на роботу в парламент і запевнив, що для президента він більш небезпечний, ніж фракція "Опозиційний блок".

РБК-Україна: Чому вас позбавили депутатського мандата?

Микола Томенко: Практично всі рішення, які останнім часом вносилися до парламенту від імені президента, на мою думку, суперечили нашим передвиборчим обіцянкам. Я не просто не голосував за них, а обґрунтовано доводив їх хибність і небезпека.

Давайте чесно скажемо: я один з тих людей, які не допустили прийняття змін до Конституції (в частині децентралізації, - ред.) про те, що так звані ЛНР і ДНР реалізують автономії Луганської та Донецької областей на території України .

Якщо б я і мої колеги підтримали це питання, то за нього знайшлося б 300 голосів. Також я категорично проти знищення системи освіти, науки, охорони здоров'я, фізичної культури та спорту завдяки переходу на їх фінансування з місцевих бюджетів.

зокрема, кілька днів тому я підготував позов, і буду судитися з президентом. Адже він незаконно ветував закон про підтримку професійно-технічної освіти. Згідно з чинним законодавством на закон може бути накладено вето протягом 15 днів після прийняття, а він був ветований через 39 днів.

Зараз багато членів "Опозиційного блоку" залежать від влади. Тому ця фракція не може бути реальною опозицією. У підсумку виходить, що для влади я більш небезпечний опозиціонер ніж "Оппобблок" і всі колишні регіонали разом узяті.

Тому влада і вирішила забрати у мене мандат. Я вважаю, що в правовому сенсі це рішення нікчемне. Гаразд, вони взяли таку декларацію на закритому засіданні партії. Як далі? Вони мені мандат не давали. Я приймав присягу перед Верховною Радою, і за мене голосував народ. Очевидно, це питання слід винести у Верховну Раду ухвалити закон про імперативний мандат, дати мені слово.

Коли народного депутата садять у в'язницю, він же говорить, що захищається. Я коротко поінформую, що робив у Верховній Раді, не пропустив жодного засідання (згідно сайту Верховної ради Томенко не зареєструвався на п'яти засіданнях парламенту, - ред.).

Я виконував передвиборчі обіцянки, зарегистрировал130 законопроектів, 40 з яких були прийняті.

Тож нехай приймають новий закон і голосують за позбавлення мене мандата. А рішення партійного з'їзду - це політична декларація, яка означає, що партія президента мене боїться. Це добре, що боїться. Приємно.

РБК-Україна: Хто з ваших колишніх колег з БПП ініціював рішення щодо вам і Фірсову?

Микола Томенко: Важко сказати. За моєю інформацією - це позиція президента, оскільки він вважає, що всі повинні, не читаючи, виконувати його настанови.

З його точки зору, я - неправильний людина. Я читаю речення, наприклад, в частині змін до Конституції, змін до бюджету. У нас же в основному народ голосує, не читаючи, вночі, коли бюджет приймається. А я читаю, аналізую, ще й кажу, що пропозиції погані.

РБК-Україна: чи Існують правові підстави для оскарження рішення з'їзду партії?

Микола Томенко: Це рішення незаконне. Відібрати мандат може або суд, або Верховна Рада. Це може розглядатися як початок процедури позбавлення мандата.

Як далі буде діяти президент і партія, я не знаю. Звертатись у ЦВК, Верховну Раду, суди. Якщо суд прийме рішення, що я буду оскаржувати його, наприклад, в міжнародних європейських структурах.

Якщо таке рішення прийме Верховна Рада - буду діяти по-іншому.

У найгірші часи Януковича і Кучми до такого маразму ніхто не міг додуматися, щоб у депутата, який критикує владу, на з'їзді забрати мандат. Добре, що громадянство не забрали...

РБК-Україна: Ви чекали такого рішення?

Микола Томенко: Так, чекав. У фракції БПП та партії "Солідарність" є багато нормальних людей, які говорили мені, що протягом останнього місяця це питання обговорювалося.

Я знав, що таке рішення буде, і саме тому його прийняли таємно, без мене. Але як можна позбавити депутата мандата на з'їзді партії, якщо в статті 81 Конституції написано, що це можна зробити тільки на підставі закону?!

Всі цитують верхню частину статті, де зазначено, що можна достроково припинити повноваження, але далі механізм чіткий і зрозумілий. Необхідно прийняти закон про імперативний мандат.

Для виключення зі списку кандидатів у депутати приймали спеціальний закон. І з'їзд не голосував, поки не було закону. Так і в ситуації з позбавленням мандата, для початку потрібно прийть закон.

Тому, з одного боку, це прояв політичного тиску, а з іншого, - попередження для інших депутатів. Можливо, якась частина депутатів, теж хотіла вийти з фракції.

РБК-Україна: чи Плануєте оскаржити рішення з'їзду партії в суді?

Микола Томенко: Немає ніякого рішення. Як вони можуть забрати у мене мандат? Коли я буду йти у Верховну Раду, вдарять мене по голові, скрутять і заберуть його в мене? Який механізм?

РБК-Україна: тобто, ви збираєтесь і далі ходити на засідання парламенту і працювати?

Микола Томенко: Звичайно. Я далі працюю. І чекаю рішення Верховної Ради. Якщо таке рішення буде, я готовий рухатися далі правової диспозиції.

РБК-Україна: Якщо спікер парламенту Володимир Гройсман на наступному засіданні зачитає рішення з'їзду партії БПП і позбавить вас мандата, що будете робити?

Микола Томенко: У спікера немає повноважень позбавляти мандатів депутатів. А якщо зачитає, вони що, будуть виносити мене з Верховної Ради? Нехай, хлопці в суботу-неділю пишуть закон, голосують.

РБК-Україна: Кого ще можуть позбавити мандата, крім вас і Фірсова?

Микола Томенко: Я не знаю. Я взагалі не член партії. Я жодного дня не був у партії Порошенко. Я був і залишаюся безпартійним.

Розмовляла Надія Андрікевич