ТНК-ВР має намір продати Лисичанський НПЗ
ТНК-ВР удвічі скорочує персонал і змінює організаційну структуру, більш того, як стверджують учасники ринку, компанія шукає покупця на свій основний актив - Лисичанський нафтопереробний завод (НПЗ). Про це повідомляє видання "Комерсант-Україна".
Зупинка роботи Лисичанського НПЗ змусила ТНК-ВР провести оптимізацію бізнесу в Україні, повідомляє видання з посиланням на прес-службу компанії.
"Було ухвалено рішення виділити Лисичанський НПЗ в окрему бізнес-функцію і провести радикальну реструктуризацію основний управлінської моделі, представленої на території України", - повідомили в прес-службі. З 1 травня чисельність персоналу компанії скоротиться вдвічі: з близько 600 до 300 чоловік. У країні тепер буде працювати представницький офіс, який буде виконувати маркетингові функції: управління роздрібним бізнесом, оптовими продажами, В2В.
Реорганізувати український бізнес ТНК-ВР довелося через його збитковість. Чистий консолідований збиток компанії в Україні в 2010 і 2011 рр. склав 68 млн дол. і 23 млн дол. відповідно. З цієї причини в кінці березня ТНК-ВР прийняла рішення призупинити поставки сировини на Лисичанський НПЗ і почати позаплановий ремонт підприємства. У п'ятницю у компанії заявили, що рішення щодо подальшої роботи НПЗ ухвалюватиметься радою директорів групи. "На розгляд акціонерів менеджментом були направлені різні варіанти виходу з ситуації, включаючи консервацію НПЗ", - розповіли в прес-службі ТНК-ВР.
Фактично після проведення реструктуризації свого бізнесу ТНК-ВР буде представлена в Україні виключно роздрібною мережею, яка торгує імпортними нафтопродуктами, відзначає аналітик консалтингової компанії UPECO Олександр Сіренко. "Наскільки мені відомо, компанія розглядає питання продажу Лисичанського НПЗ, - говорить він. - Є інформація, що покупцем НПЗ може стати азербайджанська Socar".
У ТНК-ВР та Socar цю інформацію не коментують. Проте учасники ринку сумніваються в тому, що Лисичанський НПЗ може когось зацікавити. "Переробка кожної тонни нафти приносить нафтопереробним заводам збитки в 150 дол. Тому навряд чи хтось зацікавиться таким активом", - вважають у прес-службі НПК "Галичина".
Єдиним великим підприємством, що продовжує переробку нафти в Україні, залишається Кременчуцький НПЗ (контролюють структури групи "Приват"). Проте джерело видання в групі пояснює, що НПЗ досі не зупинений тільки завдяки тому, що має можливість переробляти українську нафту, що видобувається "Укрнафтою" (контролюється групою). "У нас навіть доходи групи від продажу нафти не перекривають збитків від роботи НПЗ. Так довго не може продовжуватися", - підкреслює співрозмовник.
У разі зупинки Кременчуцького НПЗ Україна стане країною, яка на 94% залежить від імпортних нафтопродуктів, попереджають у прес-службі компанії "Лукойл". "Підсумок цього перетворення на ринку очевидний: держава втратила контроль над цінами. Тепер ціна продажу палива на українських заправках буде визначатися в Білорусії і Литві", - говорить головний інвестиційний стратег фінансової групи БКС Максим Шеїн. За його словами, будь-які спроби регулювати ринок загрожують дефіцитом. "Так було в 1997-1999 рр., коли паливо під час бензинових криз просто ніде було купити", - резюмує експерт.
Раніше в Міненерговугілля заявили, що зупинка НПЗ не відіб'ється на забезпеченні українського ринку світлими нафтопродуктами. "Частина світлих нафтопродуктів, які виробляє Лисичанський нафтопереробний завод, становить 11-12% від загального обсягу українського ринку. Якщо він зупиниться, то інші учасники зможуть забезпечити ринок достатньою кількістю бензину і дизельного палива", - запевняли в міністерстві.
Нагадаємо, в серпні 2011 р. говорилося про можливість повної зупинки роботи Лисичанського НПЗ. Торік компанія заявляла про намір інвестувати 70 млн дол. в Лисичанський завод, а в українські активи в цілому - близько 10 млрд дол. в найближчі 10 років.
Приватне акціонерне товариство "ЛІНІК" (Лисичанський НПЗ) входить у групу ТНК-ВР. ПАТ займається переробкою нафтової сировини і виробництвом нафтопродуктів. За підсумками 2011 р. Лисичанський НПЗ збільшив обсяг переробки нафтової сировини на 2% - до 4,92 млн т у порівнянні з 2010 р., поставки сировини на НПЗ за вказаний період збільшилися на 6,5% - до 4,93 млн т. У 2011 р. Лисичанський НПЗ заплатив більше 3,2 млрд грн податків у бюджети всіх рівнів.