ua en ru

Тимошенко робить ставку на бізнесменів

Тимошенко робить ставку на бізнесменів У "Батьківщині" не забули про своїх соратників по всій Україні
Під час підготовки нового закону про місцеві вибори лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко наполягла, щоб у документ внесли пункт про те, що лідери виборчих списків партій, в разі подолання їх політсилою 5-відсоткового бар'єру, проходили в місцеві ради автоматично. Голова найменшої фракції парламенту спочатку наполягала, щоб "неспалимою" визнали першу п'ятірку списку, але в підсумку партнери по коаліції зійшлися на тому, що "броні" буде достатньо лише для першого місця. Тоді недоброзичливці Тимошенко стверджували, що лідер "Батьківщини" лобіювала норму з меркантильних міркувань. Мовляв, так вона зможе продавати "неспалимі місця" у списках. За підсумками висунення кандидатів більшість перших місць "Батьківщини" у списках партії на виборах в облради дісталися небідним людям. Але в більшості випадків - це спонсори партії на місцях, які якщо і не очолюють місцеві партосередки, то мають на них вплив.

Під час підготовки нового закону про місцеві вибори лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко наполягла, щоб у документ внесли пункт про те, що лідери виборчих списків партій, в разі подолання їх політсилою 5-відсоткового бар'єру, проходили в місцеві ради автоматично.

Голова найменшої фракції парламенту спочатку наполягала, щоб "неспалимою" визнали першу п'ятірку списку, але в підсумку партнери по коаліції зійшлися на тому, що "броні" буде достатньо лише для першого місця.

Тоді недоброзичливці Тимошенко стверджували, що лідер "Батьківщини" лобіювала норму з меркантильних міркувань. Мовляв, так вона зможе продавати "неспалимі місця" у списках.

За підсумками висунення кандидатів більшість перших місць "Батьківщини" у списках партії на виборах в облради дісталися небідним людям. Але в більшості випадків - це спонсори партії на місцях, які якщо і не очолюють місцеві партосередки, то мають на них вплив.

Плата за рахунками

Напередодні місцевих виборів Юлія Тимошенко частково відновила давній союз з власником фінансово-промислової групи "Фінанси і кредит" Костянтином Жеваго.

Так, виборчий список "Батьківщини" до Житомирської облради очолює Анжеліка Лабунська. Давня соратниця і юрист Жеваго, вона в 2006 і 2007 рр. проходила в парламент за списками "Батьківщини", але в 2012 р. стала депутатом як самовисуванка. У такому ж статусі вона брала участь у дострокових виборах у Верховну Раду в 2014 р., але в той раз не стала народним обранцем.

А ось у базовому для Жеваго регіоні, Полтавській області, список "Батьківщини" очолив Руслан Богдан - ще один давній соратник Тимошенко. Богдан - бізнесмен, який має інтереси в газовій галузі, і за сумісництвом - керівник обласного осередку "Батьківщини". Тим не менш, протеже Жеваго висунуті до Полтавської облради в якості кандидатів від "Батьківщини".

На вибори в Черкаську облраду партію Тимошенко веде Анатолій Бондаренко, який довгий час працював менеджером на підприємствах Олексія Вадатурського, власника агрохолдингу "Нібулон". Зараз Бондаренко очолює обласний партосередок "Батьківщини".

Примітно, що сам Олексій Вадатурський підтримує "Солідарність", а його син Андрій - нардеп від "Блоку Петра Порошенка".

Руслан Богдан кілька разів проходив у парламент за списком партії Тимошенко, але широку популярність здобув як один з фігурантів так званого "псевдопедофильного скандалу" напередодні президентських виборів 2010 р.

На останніх парламентських виборах Богдан отримав досить високе 30-е місце в списку партії, але через низький результат "Батьківщини" в Раду не пройшов.

За підсумками тієї кампанії всередині "Батьківщини" спалахнув скандал, підприємці, які фінансували кампанію, зажадали від Тимошенко повернути їхні гроші, адже більшість з них, як і Богдан, отримали місця в третьому і четвертому десятках списку. На цей раз спонсори "Батьківщини" на місцях отримали "неспалимі" місця у списках партії.

Схожа з Богданом історія у Василя Деревляного і Миколи Кучерука, які ведуть партію Тимошенко на вибори, відповідно, до Тернопільської та Рівненської облрад. На дострокових парламентських виборах вони - бізнесмени, "бютівці" зі стажем і екс-нардепи V-VI скликань - отримали 29-е і 37-е місця у списку "Батьківщини". Тепер, як голови обласних осередків партії, обидва балотуються під "неспалимим" першим номером.

На відміну від колег, закарпатський підприємець Олександр Кеменяш останній раз ставав нардепом у 2007 р. Кампанію 2012 р. він програв одіозному Михайлу Ланьо, а на дострокових виборах-2014 отримав непрохідне 36-е місце в списку. Тепер, у випадку проходження "Батьківщини" до Закарпатської облради, він отримає депутатський мандат автоматично.

Аналогічна історія і у першого номера списку "Батьківщини" до Одеської облради Олега Радковського. Він був нардепом у 2007-2012 р., а на дострокових виборах у 2014 р. отримав непрохідне 39-е місце партсписку. Радковський очолює одеську парторганізацію "Батьківщини" і володіє компанією "Берег-Сервіс".

Ще один екс-нардеп Василь Гладій очолив список "Батьківщини" в Івано-Франківську облраду. На останніх парламентських виборах він балотувався по 89-му округу, але програв представнику БПП Юрію Соловею.

Чернігівський підприємець Валерій Дубіль виявився більш щасливим і місце в парламенті все ж отримав. У 2014 р. він був включений в список "Батьківщини" під номером 19 і в Раду не пройшов. Влітку нинішнього року він планував брати участь у довиборах на 205 окрузі в Чернігові. Але несподівано від мандата нардепа відмовився Дмитро Шлемко, і Дубіль зайняв в парламенті його місце. Це істотно полегшило виборчу кампанію Сергію Березенко (БПП), який у підсумку переміг на довиборах у Чернігові.

Незважаючи на депутатський мандат, Валерій Дубіль отримав ще й перший номер у списку "Батьківщини" до Чернігівської облради.

Нові обличчя

На місцевих виборах когорти представників регіонального бізнесу в списках партії Тимошенко поповнили нові обличчя. Так, перший номер в списку "Батьківщини" до Львівської облради отримав Юрій Гудима, заступник директора будівельної компанії "Будинвест", яку контролюють Брати Віктор і Михайло Коци - бізнес-партнери ще одних відомих львівських братів Ярослава та Богдана Дубневичів. Обидва зараз нардепи від БПП і фактично контролюють партосередок "Солідарності" у Львові.

У Миколаївській області партію Тимошенко на вибори веде Андрій Власенко, власник "Броварський молочної компанії", який зараз засідає в облраді. В офіційних даних ЦВК він скромно значиться як "фермер".

Ще один фермер, який став лідером списку "батьківщини" - Мгер Куюмчан, який веде партію Тимошенко на вибори в рідній для неї Дніпропетровській області. Куюмчан спільно з батьком володіє великим фермерським господарством в Солонянському районі Дніпропетровської області.

Чиновники старі і нові

Окрема група серед перших номерів списків "Батьківщини" до облради - соратники Тимошенко з числа екс-чиновників. Так, її партію на вибори до Херсонської облради веде Юрій Одарченко - в 2014 р. він був головою ОДА. Екс-нардеп і давній соратник Тимошенко, він багато років керував Київською парторганізацію "Батьківщини" і довго конкурував за вплив у столиці з Миколою Мартиненком. Цю боротьбу Одарченко програв - Мартиненко став головою виборчого штабу Тимошенко на президентських виборах, а Одарченко поїхав губернатором в рідний Херсон, де володіє будівельною компанією "Будмеханізація".

У списку "Батьківщини" до Кіровоградської облради - її нинішній голова Олександр Черноіваненко. Він очолив облраду після зміни влади в країні, а на парламентських виборах отримав непрохідне 45-е місце у списку "Батьківщини".

Ще один діючий чиновник місцевої влади - мер Сум Олександр Лисенко - веде "Батьківщину" на вибори до Сумської облради.

До когорти екс-чиновників відноситься і Ганна Старикова, яка в 2014 р. працювала першим заступником губернатора Київської області Володимира Шандри. На останніх виборах в Раду вона також отримала непрохідне (60-е місце у списку "Батьківщини", а зараз очолила список "Батьківщини" до київської облради.

У Запорізькій області Тимошенко зробила ставку ще на одного екс-губернатора Олександра Старуха. Він керував областю у часи президентства Віктора Ющенка.

З урахуванням того, що рейтинг "Батьківщини" з часів останніх парламентських виборів істотно виріс, більшість "перших номерів" партії мають непогані шанси пройти до облради, а Юлія Тимошенко - розрахуватися з соратниками за те, що в минулому році вони не стали нардепами.

Область Неспалимий номер Дані про нього
Вінницька Людмила Щербаківська Помічниця нардепа Вадима Іщенко
Волинська Роман Карпюк Ректор Академії рекреаційних технологій
Дніпропетровська область Мгер Куюмчян ПП "Абла-Центр", керівник юридичного відділу
Житомирська Анжеліка Лабунська Екс-нардеп
Закарпатська Олександр Кеменяш Екс-нардеп, заступник гендиректора ТОВ "ПІ ВІ"
Запорізька Олександр Старух Екс-губернатор Запорізької області, тимчасово безробітний
Івано-Франківська Василь Гладій Директор Івано-Франковскогой філії "Укргазбанку"
Одеська Ганна Старикова Екс-перший заступник голови Київської ОДА, тимчасово безробітна
Кіровоградська Алекчандр Черноіваненко Голова облради
Львівська область Юрій Гудима Заступник директора компанії "Будінвест"
Миколаївська Андрій Власенко Фермер
Одеська Олег Радковський Екс-нардеп
Полтавська Руслан Богдан Екс-нардеп
Рівненська Микола Кучерук Директор ВАТ "Костопольський завод продтоварів"
Сумська Віктор Лисенко Тимчасово безробітний
Тернопільська Василь Деревляний Голова облпарторганізації, екс-нардеп
Харківська Андрій Шевчук Тимчасово безробітний
Херсонська Юрій Одарченко Екс-нардеп і голова ОДА, директор ПАТ "Будівельна компанія "Будмеханізація"
Хмельницька Валерій Лесков Військовослужбовець ЗСУ
Черкаська Анатолій Бондаренко Помічник нардепа Олексія Рябчина
Чернівецька Іван Мунтян Помічник нардепа Ігоря Луценка
Чернігівська Валерій Дубіль Нардеп