ua en ru

Тимченко: Запропоновано позбавити державу пріоритетного права на викуп сільгоспземель

Автор: RBC.UA
Держава запропоновано прибрати зі списку суб'єктів, що мають пріоритетне право на викуп сільгоспземель, - ТимченкоНа сьогоднішній день запропоновано прибрати державу зі списку суб'єктів, що мають пріоритетне право на викуп сільгоспземель. Про це в інтерв'ю РБК-Україна заявив голова Державного агентства земельних ресурсів України (Держземагентства) Сергій Тимченко.

Держава запропоновано прибрати зі списку суб'єктів, що мають пріоритетне право на викуп сільгоспземель, - Тимченко
На сьогоднішній день запропоновано прибрати державу зі списку суб'єктів, що мають пріоритетне право на викуп сільгоспземель. Про це в інтерв'ю РБК-Україна заявив голова Державного агентства земельних ресурсів України (Держземагентства) Сергій Тимченко.

"На сьогоднішній день запропоновано прибрати державу зі списку суб'єктів, що мають пріоритетне право на викуп сільгоспземель. У нас є пропозиції, засновані на зворотному зв'язку. Я особисто проїхав фактично всі області, і мета була - не тільки пояснити суть земельної реформи і розуміння закону про ринок земель, а й дізнатися зворотну реакцію від власників паїв, від фермерів, від великих агрохолдингів, тобто, від усіх суб'єктів земельних відносин. Пріоритетне право обговорювалося, інші пропозиції акумулювалися, перероблялися - і найраціональніші з них ми зараз внесли на доопрацювання. Закон був відправлений на повторне перше читання. Для мене це дуже позитивний момент - це можливість врахувати всі побажання людей, для яких і робиться ця реформа", - зазначив Тимченко.

Відповідаючи на запитання, чи буде ця норма скасована в законопроекті, Тимченко зазначив, що існує "два варіанти: або взагалі, або буде звужений перелік осіб, які мають переважне право на покупку. Прибрали державу, залишаються орендарі і суміжні землекористувачі".

Також Тимченко сказав, що максимальний розмір земельного наділу в одні руки може становити 100 га. "Цифра максимального наділу змінилася, на комітеті звучали 50 га і 100 га. Начебто зійшлися на цифрі 100 га. Це значне скорочення, але ми йдемо назустріч, так як це пропозиція більшості. Великі агрохолдинги кажуть, що 2100 га це мало, але фермери і представники дрібного та середнього бізнесу в селі, громадські організації та багато інших говорять, що це занадто багато", - зазначив Тимченко.
Він також зазначив, що, приміром, у Франції "навіть оренда не більше 300 га. Упевнений, гранична площа землі у власність в одні руки буде не більше 100-500 га".

Також в інтерв'ю Тимченко зазначив, що консолідація землі в Україну буде добровільною, а Земельний банк буде створюватися за рахунок державних коштів.

Планується, що закон про ринок землі Верховна Рада розгляне завтра. Про це 5 грудня на брифінгу повідомив спікер ВР Володимир Литвин. Крім того, Литвин нагадав, що за результатами засідання комітету ВР з питань місцевого самоврядування, за результатами консультацій з Кабінетом міністрів і Міністерством аграрної політики і продовольства пропонується передбачити введення повноцінного ринку землі з 1 січня 2013 р.

Нагадаємо, 17 листопада Верховна Рада Україна (ВР) відправила на повторне перше читання проект закону № 9001-1 ініційованого Кабінетом міністрів України про ринок землі.

Проектом закону передбачалося, що державні органи приватизації передають у власність або у користування (крім відчуження земель, на яких розташовані об'єкти, що не підлягають приватизації і земель сільськогосподарського призначення) земельні ділянки, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних капіталах яких державі належать частки (акції, паї), ​​об'єкти незавершеного будівництва та законсервовані об'єкти, а також продаж земельних ділянок, на яких розташовані об'єкти, що підлягають приватизації.

Також законопроектом встановлюється порядок продажу земельних ділянок державної та комунальної власності громадянам та юридичним особам на неконкурентних засадах

Раніше голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов заявив, що закон може бути прийнятий до кінця року. За його словами, в такому випадку процедура продажу землі сільгосппризначення почне діяти з 2013 р.

У Державному агентстві земельних ресурсів також прогнозували, що закон про ринок земель буде прийнятий до кінця 2011 р. або на початку 2012 р.

2 грудня міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк повідомляв, що до законопроекту про ринок землі надійшло 4 тис. поправок.

Раніше директор Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові Мартін Райзер сказав, що Світовий банк побоюється скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення до створення умов належного функціонування ринку земель. Також за словами Райзера ризики неправильного проведення земельної реформи залишаються високими

Нагадаємо, в проекті держбюджету на 2012 р. закладено 333 млн грн на завершення земельної реформи. В цілому для проведення земельної реформи знадобиться не менше 10 років. Про це раніше заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров.

2 серпня ц.р. Президент України Віктор Янукович підписав закон України № 3613-VI "Про державний земельний кадастр". Згідно з актом, державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташованих в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмежень у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристики земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.

Нагадаємо, що з 1 січня 2012 р. припиняє діяти мораторій на продаж земель с/г призначення.

На сьогодні середня вартість одного гектара землі в Україні - 1,5 тис. дол (11,4 тис. грн). при тому, що у світі найменша ціна на землю - 3,5 тис дол (28 тис. грн). На думку аграрних експертів, після введення повноцінного ринку землі ціна гектара землі може скласти максимум 15 тис. грн. За словами ж першого заступника міністра аграрної політики і продовольства України Миколи Безуглого, після реформи ціна гектара буде близько 19,7 тис. грн. Також він вважає, що впровадження земельної реформи дозволить спрямувати на соціальні потреби села близько 6,5 млрд грн.

2 грудня Спікер ВР Володимир Литвин заявляв, що введення ринку землі потребує визначення чіткої вартості земельного ресурсу. "Сьогодні зрозуміло, що вільної землі у нас вже немає ... І якщо ми будемо поспішати, то земля буде розкуплена за безцінь", - сказав Литвин.