ua en ru

Тейшейра: Україна вимагає більше, ніж ЄС може пообіцяти

Автор: RBC.UA
Глава представництва Європейського Союзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра заявив, що Європейський Союз не може гарантувати Україні перспективи членства. Про це він заявив в інтерв'ю "Голосу Америки".

Глава представництва Європейського Союзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра заявив, що Європейський Союз не може гарантувати Україні перспективи членства. Про це він заявив в інтерв'ю "Голосу Америки".

"Нещодавно наші переговори про всеосяжну зону вільної торгівлі увійшли в завершальну стадію. Залишилося узгодити лише окремі деталі. Це дуже позитивний розвиток. Але в переговорах про асоціацію несподівано виникли складності. Йде мова про те, що ЄС не гарантує Україні перспективи членства. Але про це не говорилося протягом п'яти останніх років переговорів", - сказав Тейшейра.
Глава представництва Європейського Союзу в Україні також зазначив, що ЄС не нав'язує волю Євросоюзу Україні, а навпаки, це Україна каже, що хоче бути частиною Європейського союзу і підкреслив, що Україна вимагає більшого, ніж ЄС може зараз пообіцяти. "Ми можемо гарантувати це лише країнам, які просунулися значно далі в повазі до наших цінностей... Ми відповідаємо - якщо Україна хоче рухатися цим шляхом, ви повинні поважати наші цінності, серед яких і верховенство права, і право громадянина на справедливий суд. Ми цього не бачимо в Україні, зокрема і в справі (екс-прем'єр-міністра України, лідера партії "Батьківщина") Тимошенко. Її судять за законами, написаним за часів Сталіна і Хрущова. Це не співвідноситься з європейськими цінностями. Навіть сам судовий процес не відповідав нашим уявленням про правосуддя. Якщо Україна хоче бути частиною європейської сім'ї, вона повинна поважати наші цінності. Ми не будемо робити винятків для України, і ніколи їх не робили для інших країн, які приєднувалися до Євросоюзу", - сказав глава представництва ЄС в Україні.

Тейшейра зазначив, що Україна повинна досягти значного прогресу в дотриманні європейських цінностей: "Ми вважаємо, що Україна повинна досягти значного прогресу в сприйнятті, як ми їх називаємо, наших основоположних цінностей - поваги демократії, прав людини, верховенства права. Тільки після цього члени Євросоюзу можуть досягти консенсусу в тому, щоб запропонувати Україні членство. Тобто, немає жодних підстав використовувати питання перспективи членства як перешкоду для завершення переговорів про асоціацію. По-перше, пропозиція ЄС була такою від самого початку переговорів, і українська сторона завжди це розуміла. Я пам'ятаю заяви Президента (Віктора) Януковича в ході виборчої кампанії і вже після обрання. І публічні, і сказані особисто лідерам Євросоюзу. Він сказав, що Україна не буде просити від ЄС зробити те, що він не готовий зробити. Мовляв, Україна буде будувати європейське життя, і чекати від Європи кроків на зустріч. Це і є розуміння угоди про асоціацію. Ваш Президент прекрасно розуміє, що означає угода про асоціацію, і які можливості для України вона відкриває, і що треба зробити, щоб відкрилася перспектива членства в ЄС".

Крім того, відповідаючи на запитання, коли може відбутися візит Президента Януковича до Брюсселя, Тейшейра зазначив, що він не має такої інформації і "коли такий візит відбудеться і чи буде він взагалі. Думаю, що обидві сторони чітко заявили про свої позиції. І для того, щоб така зустріч відбулася, має бути продемонстрована готовність рухатися в потрібному напрямку".

Нагадаємо, вчора представник Єврокомісії Пітер Стано заявив, що шлях до ратифікації угоди про асоціацію з ЄС для України відкрито.

Чиновник зазначив, що Європейський союз очікує "фіналізації" угоди, як тільки політична ситуація в Україні буде сприятливою.
Очікується, що тему остаточного оформлення угод про вільну торгівлю та асоціацію між Україною та ЄС обговорять під час візиту українського Президента до Польщі на наступному тижні, де Віктор Янукович має зустрітися з польським і німецьким Президентами.
Раніше на зустрічі з групою німецьких і українських парламентарів, прем'єр міністр України Микола Азаров повідомив, що Угода про зону вільної торгівлі та політичну асоціацію між Україною та Європейським Союзом готові до підписання. Азаров сказав, що завершено опрацювання до підписання угоди про політичну асоціацію з ЄС. За його словами, залишився один принциповий пункт документа щодо інтеграції України в Європейський Союз.

Пізніше державний міністр німецького МЗС Корнелія Піпер заявила, що Берлін може не підписати угоду про асоціацію між ЄС і Україною, якщо Україна не дотримуватиметься верховенства права і захищати права людини.

Також повідомлялося, що Європейський парламент (ЄП) готується прийняти нову критичну резолюцію по Україні.

8 листопада заступник міністра закордонних справ Віктор Майко повідомив, що всі політичні переговори, між Україною та Європейським Союзом про зону вільної торгівлі та асоційоване членство, планується врегулювати до 19 грудня.

Нагадаємо, 27 жовтня ц.р., Європарламент більшістю голосів прийняв резолюцію щодо України на сесії в Страсбурзі. Остаточний текст резолюції по Україні став результатом компромісу усіх політичних сил Європарламенту. Переговори щодо укладення Угоди про асоціацію між Євросоюзом та Україною було вирішено не припиняти. Але депутати погодилися, що доля цього документа після його погодження та підписання повинна бути поставлена ​​в залежність від прогресу Києва на шляху демократизації.
Зазначимо, у двосторонніх відносинах України та Європейського союзу нині намітився ризик глибоких ускладнень, причиною яких є кримінальне переслідування Юлії Тимошенко.

Нагадаємо, Печерський райсуд Києва 11 жовтня засудив Тимошенко до 7 років позбавлення волі з забороною займати певні державні посади протягом ще 3 років за перевищення службових повноважень при підписанні газових угод з Росією. Також суд зобов'язав Тимошенко виплатити "Нафтогазу України" 1,516 млрд грн.

Україна і ЄС почали переговори про нову угоду 5 березня 2007 р., а переговори про створення зони вільної торгівлі - 18 лютого 2008 р. На саміті Україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 р. Україна не отримала гарантій вступу в ЄС. Замість цього було схвалено рішення про те, що новий документ, що регламентує відносини України та ЄС, буде називатися "Угода про асоціацію".