ua en ru

Тейшейра: Угода про ЗВТ між ЕС та Україною не буде підписана у вересні

Автор: RBC.UA
Угоду про створення Зони вільної торгівлі між Європейський Союзом і Україною не буде підписано у вересні. Про це заявив глава Представництва Європейської комісії в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра.

Угоду про створення Зони вільної торгівлі між Європейський Союзом і Україною не буде підписано у вересні. Про це під час "прямої лінії" в газеті "Аргументи і факти в Україні" заявив глава Представництва Європейської комісії в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра, передає радіо "Свобода".

"У вересні угоду про створення комплексної зони вільної торгівлі підписано не буде, оскільки до вересня залишається дуже мало часу і залишається кілька моментів, які ще не було остаточно розв'язано", - сказав він.

Тейшейра нагадав, що черговий раунд переговорів з укладення угоди про асоціацію, частиною якої є угода про зону вільної торгівлі, відбудеться в Києві цього тижня.

"З різних компонентів, включаючи зону вільної торгівлі та інші елементи, які ми називаємо політичною угодою, питання співпраці, залишилися дуже незначні невирішені моменти, які більшою мірою залежать від політичної волі в Україні та бажання виконувати певні умови", - сказав він.

Також Тейшейра відзначив, що угода про асоціацію є стандартним документом, який за умови його підписання пропонує значні нові можливості для співпраці України і ЄС.

Він зазначив, що політики, які ухвалюють рішення з цього питання, мають думати про майбутнє, а не дивитися в минуле. За словами Тейшейри, в цьому аспекті дуже позитивним є досвід найближчих сусідів України - Польщі, Словаччини і Чехії, які також підписали цю угоду, і сфери їх економіки, які не були конкурентними, не одержали переваг у нових умовах, але певні сектори економіки цих країн у цілому одержали значну перевагу щодо експорту їх товарів і створення нових робочих місць.

Нагадаємо, 31 травня ц.р. Прем'єр-міністр України Микола Азаров назвав дискримінаційною позицію Європейської комісії (ЄК) в переговорах щодо Зони вільної торгівлі (ЗВТ). Зокрема, він зазначив, що в переговорах залишається 3 неврегульованих питання, а саме про квотування української сільгосппродукції, послуги автоперевізників та географічні назви товарів. Кажучи про квотування сільгосппродукції, він підкреслив, що Україна має значний експортний потенціал. Але ЄК при цьому пропонує встановити мінімальні квоти. "По суті, це дискримінаційний підхід. Ми взагалі противники будь-яких квот у вільній торгівлі, ми прихильники ліберальної торгівлі.", - додав Азаров.

16-й раунд переговорів щодо створення зони вільної торгівлі України-ЄС пройшов у Брюсселі. Українська делегація, яку на переговорах очолював заступник міністра економіки України Валерій П'ятницький, обговорила ряд важливих питань щодо усунення існуючих перешкод і недоробок. Зокрема, під час раунду відбулося подальше обговорення положень майбутньої зони вільної торгівлі України-ЄС щодо сфери послуг, сталого розвитку і торгівлі, енергетичних питань.

8 лютого ц.р. в Києві офіційно пройшов 15-й раунд переговорів між Україною та ЄС про створення ЗВТ. Після закінчення переговорів Президент України Віктор Янукович заявив, що створення ЗВТ з ЄС є одним з ключових пріоритетів у діяльності нашої держави.

7 лютого ц.р. прем'єр-міністр України Азаров запропонував підписати угоду про ЗВТ з ЄС по тих позиціях, які повністю узгоджені, а ті позиції, по яких триває дискусія, винести в наступну угоду. Азаров зазначив, що на сьогодні на 90% узгоджені позиції про зону вільної торгівлі з ЄС, а приблизно 10% - вимагають подальшого обговорення.

Прем'єр-міністр підкреслив, що консенсусу по ЄС щодо підписання угоди прогзону вільної торгівлі вимагає, зокрема, питання, що стосується агропромислового сектору. Азаров підкреслив, що Україна має потужний агропромисловий потенціал, і це питання в переговорному процесі з ЄС є дуже важливим.

Раніше, керівник переговорної групи від ЄК щодо створення ЗТС Філіп Куїссон зазначив, що угода про ЗВТ між Україною та Європейським Союзом буде підписана в 2011 р.

Крім того, Куїссон зазначив, що після підписання угода зажадає ратифікації, і воно вступить в дію не раніше 2013 р. На думку Куїссон, Україні через 10 років буде повністю інтегрована в європейську економіку.