ua en ru

Теракти в Норвегії розслідують спецслужби ЄС

Автор: RBC.UA
Спецслужби кількох Європейських держав беруть участь у розслідуванні подвійних терактів у Норвегії. Про це повідомив прем'єр-міністр країни Йенс Столтенберг на спеціальній прес-конференції. Він також пообіцяв переглянути систему безпеки і оснащення правоохоронців, які запізно прибули на виклик, повідомляє «5 канал».

Спецслужби кількох Європейських держав беруть участь у розслідуванні подвійних терактів у Норвегії. Про це повідомив прем'єр-міністр країни Йенс Столтенберг на спеціальній прес-конференції. Він також пообіцяв переглянути систему безпеки і оснащення правоохоронців, які запізно прибули на виклик, повідомляє «5 канал».

Також у Норвегії створять незалежну комісію з розслідування трагедії 22 липня.

У розслідуванні злочинів, скоєних Андерсом Брейвіком, беруть участь розвідувальні служби різних європейських країн. Передусім, вони мають встановити, чи мав зловмисник спільників. Спочатку Брейвік заявив, що діяв один, потім повідомив про цілу мережу своїх однодумців і помічників у різних державах Європи. Попри ці заяви, поліція схиляється до думки, що спільників у Брейвіка не було.

Європейські ультраправі політики - першими намагаються відмежуватися від дій злочинця. Один із них - депутат бельгійського парламенту від партії VLAAMS BELANG Тангі Вейс. За годину до теракту в Осло Брейвік надіслав йому свій маніфест на півтори тисячі сторінок, у якому обґрунтовувались ідеї культурного Марксизму і викорінення ісламської навали в Європі.

"Я був один з тої тисячі людей, кому Брейвік надіслав свій маніфест. Коли дізнався про теракти - був шокований. Ніколи раніше я не мав із ним контактів, ані з ним, ані з подібними йому людьми чи організаціями. Звичайно, як представник правої консервативної партії я маю свій погляд на іслам, але ми ніколи не мали на увазі насильство! Ми хочемо лише політичних рішень", - сказав Вейс.

Тим часом норвезькі преса та інтернет-блогери активно обговорюють подальшу долю кілера. Пенітенціарна система Норвегії не є суворою. Брейвік може відбувати покарання у в'язниці, обладнаній спортивним залом, інтернетом та телебаченням, у комфортній камері та лояльними наглядачами. Такі правила ухвалені через переконання, що м'які умови в'язниць - сприяють перевихованню злочинців. Який саме буде вирок судів - може стати відомо не раніше осені.

Нагадаємо, що підозрюваний у скоєнні теракту проведе в камері попереднього ув'язнення 8 тижнів. У цей період буде тривати подальше розслідування його справи. Перші чотири тижні Брейвік перебуватиме в одиночній камері. Йому заборонені всі побачення, за винятком зустрічей з адвокатом. Крім того, йому не можна отримувати газет і вести листування.

Нагадаємо, увечері 22 липня 2011 р. у столиці Норвегії Осло стався сильний вибух поблизу будівлі, де знаходиться кабінет прем'єр-міністра країни. Загинули семеро людей, більше двох десятків отримали поранення. Незабаром після цього чоловік, одягнений в поліцейську форму, відкрив вогонь по учасниках молодіжного збору Норвезької робочої партії, що відбувався на острові Утейа, розташованому неподалік від Осло.

Нападник здався поліції без опору. Ним виявився 32-річний Андерс Берінг Брейвік - ультраправий релігійний фанатик. Він зізнався в організації вибуху в центрі Осло та розстрілі молоді на о.Утейа, проте не визнав своєї провини. За його словами, він керувався ідейними мотивами. Зокрема, він писав в Інтернеті про необхідність боротьби з "ісламізацією Європи", виступав за революцію в норвезькому суспільстві.

Тим часом, норвезька поліція, продовжує публікувати дані про жертв трагедії. Повідомляється, що серед загиблих - громадянка Данії. Згідно з оновленими відомостями, в результаті перестрілки на острові Утейа, розташованому недалеко від Осло, загинули 68 людей. Нагадаємо, раніше повідомлялося про 86 загиблих. Тіла кількох загиблих шукають досі. А кількість жертв вибуху в столиці Норвегії м.Осло, навпаки, зросла. За уточненими даними, в результаті теракту загинули 8 осіб, а не 7, як повідомлялося раніше.

Влада Норвегії вже заявила, що у зв'язку з терактами, країна відновлює прикордонний контроль для країн Шенгенської зони.