ua en ru

Телефон допоможе визначити розташування центру мови у людини

Автор: RBC.UA
Вчені прийшли до висновку, що люди з домінуючим лівою півкулею, тобто ті, у кого мовний центр знаходиться в лівій частині мозку, частіше використовують праву руку для письма та інших повсякденних завдань.

Вчені прийшли до висновку, що люди з домінуючим лівою півкулею, тобто ті, у кого мовний центр знаходиться в лівій частині мозку, частіше використовують праву руку для письма та інших повсякденних завдань.

Американські дослідники з госпіталю імені Генрі Форда стверджують, що люди з домінуючим лівою півкулею воліють використовувати для розмови по мобільному телефону праве вухо, незважаючи на те що обидва вуха у них чують однаково. А люди з домінуючим правим півкулею частіше тримають телефон у лівого вуха, говориться в результатах дослідження, представлених на щорічній конференції Американської академії отоларингології в Сан-Дієго.

Як розповів директор відділу отологічній і неврологічної хірургії у відділенні отоларингології та хірургії голови та шиї госпіталю імені Генрі Форда Майкл Сейдман, ці висновки дозволяють точніше виявляти мовний центр мозку.

"Встановлюючи зв'язок між домінуванням півкуль мозку і однобічності використання стільникового телефону, можна розробити вигідну і недорогу альтернативу тесту Вада - методу визначення розташування центру мовлення", - уточнив він.

Тест Вада застосовується перед нейрохірургічними операціями, під час яких є ризик пошкодити коркові центри мови. В одну з гілок сонної артерії, ліву чи праву, вводять препарат для наркозу і просять пацієнта вважати вголос. Рахунок припиниться, коли наркоз відключить то півкуля, в якому знаходиться центр мовлення.

Щоб визначити, чи є зв'язок між одностороннім використанням телефонного апарату і домінуючим півкулею, команда Сейдмана провела онлайн-обстеження понад 700 осіб. Воно включало в себе анкету з питаннями про те, якою рукою воліє писати респондент і до якого вуха він підносить стільниковий телефон.

В середньому респонденти використовували стільниковий телефон близько 540 хвилин на місяць. Більшість опитаних - 90% - були правші, 9% - лівші і 1% користувався обома руками.

Серед правшів 68% опитаних підносили телефон до правого вуха, 25% - до лівого, а інші робили це по черзі. Серед лівшів 72% сказали, що вони використовують ліве вухо для розмови, в той час як 23% - праве, і 5% не має переваг в цьому питанні.

"Наші результати в черговий раз підтверджують, що виникнення пухлин головного мозку не залежить від використання мобільних телефонів", - зазначив Сейдман.

В іншому випадку було б набагато більше людей з діагнозом "рак" саме в правій частині мозку - домінуючою у більшості при використанні мобільного телефону. Хоча таке перевагу є абсолютно нелогічним - часто під час розмови права рука потрібна для того, щоб робити позначки.

На думку керівника лабораторії вікової фізіології мозку відділу досліджень мозку Наукового центру неврології РАМН Віталія Фокіна, перш ніж наскільки точно телефон виявляє домінуюче півкуля мозку, необхідно звернути увагу на кілька важливих факторів.

"Те, в якій позі знаходиться людина під час розмови по телефону, кількість оточуючих його предметів і діяльність, якою він зайнятий в даний момент часу. Всі ці моменти впливають на те, до якого вуха людина піднесе трубку. А сам по собі« телефонний тест »не може ставитися до наукових методів", - уточнює фахівець.

Фокін також зазначає, що тест Вада - це не найкращий і гуманний спосіб визначення мовного центру. В медицині вже застосовуються інші методи точного аналізу, хоча вони дорожчі - наприклад, функціональна магнітно-резонансна томографія.

Професор, доктор біологічних наук, завкафедрою вищої нервової діяльності біологічного факультету МГУ Валерій Шульговський розповідає, що абсолютні лівші зустрічаються вкрай рідко, частіше це амбідекстри - у кого обидві руки розвинені однаково і мовної центр розподіляється між двома півкулями.

"Питання асиметрії головного мозку спочатку здавався дуже простим. Раніше вважалося, що якщо людина пише правою рукою, то він правша. Зараз існує цілий набір тестів, які найчастіше виявляють, що частково ви лівша, а частково - правша. У медичній практиці пропонується обчислювати домінуюче півкуля за формулою, куди підставляються всі значення тестів, і виявляється число від +1 до -1, де +1 означає, що ви абсолютний правша, а -1 - абсолютний лівша. А якщо вийшов 0, то ви - амбідекстр. Тому я не думаю, що варто сподіватися на тест з телефоном, в будові людини все набагато складніше ", - говорить професор.