Таємниці інвестбанкіра: гроші, влада і зв'язки
Фінансовий ринок в Україні довгі роки розвивався за власною дивною моделлю, не схожою ні на один аналог у Західній Європі або США. Фактично, наш фондовий ринок виник на уламках розкраденого в 1990-х роках державного майна - в результаті хаотичного нагромадження активів у чиїхось руках. Біля керма цього процесу виявилися бізнесмени нового зразка, які називали себе виключно носіями інноваційних та прогресивних ідей, які наповнять Україну дешевим капіталом.
Фінансовий ринок в Україні довгі роки розвивався за власною дивною моделлю, не схожою ні на один аналог у Західній Європі або США. Фактично, наш фондовий ринок виник на уламках розкраденого в 1990-х роках державного майна - в результаті хаотичного нагромадження активів у чиїхось руках. Біля керма цього процесу виявилися бізнесмени нового зразка, які називали себе виключно носіями інноваційних та прогресивних ідей, які наповнять Україну дешевим капіталом.
На жаль, такий підхід до побудови фінансового ринку, що тримався на бізнесі, зголоднілого на гроші, дуже швидко зазнав фіаско. З 2008 року і інвестиційний, банківський сектори України пішли в глибоку кризу. Дуже багато іноземних інвесторів втікли з нашої держави, та десятки банків оголосили себе банкрутами.
При цьому важливо пам'ятати, що за будь-якою вивіскою стоять люди, які створювали компанію, керували нею, а потім залишили своїх клієнтів ні з чим.
Денис Горбуненко, Ігор Гіленко, Борис Тімонкін, Микола Лагун, Руслан Демчак, Ігор Францкевич - список можна продовжувати дуже довго. Всі вони в свій час були успішними фінансистами, а сьогодні знаходяться в бігах або розгрібають проблеми своїх бізнесів, що розорилися.
Втім, ганебне клеймо отримали далеко не всі фінансисти. Моторніші отримали впливові посади у різних державних структурах. Так, засновниця однієї з найбільших інвесткомпаній ICU Валерія Гонтарєва, яка з подачі Президента Петра Порошенка півтора року керує Нацбанком, продала свою частину в ICU. Голова Нацкомісії з цінних паперів і фондового ринку (НКЦПФР) Тимур Хромаєв передав свою частину в ІК АРТУ в управління менеджменту. А заступником у Тимура Хромаєва працює один з колишніх керівників ІК Dragon Capital Дмитро Тарабакін.
І зовсім небагато інвестбанкірів змогли залишитися біля керма своїх компаній. Вони успішно заробляють на проблемах України (наприклад, на "проблемних" єврооблігаціях) і примудряються лобіювати власні інтереси у владі.
Наприклад, генеральний директор і співвласник однієї з найстаріших в Україні ік Concorde Capital Ігор Мазепа - еталонний бізнесмен, який пережив дві кризи, робить оптимістичні прогнози і намагається отримати вигоду з падаючого ринку. При цьому, у Ігоря Мазепи є секрети, які він зовсім не прагне розкривати. Адже репутація і, як наслідок, зв'язки - це головне для бізнесмена.
Кінець щасливого історії
Напередодні 2008 року на одному з найбільших бізнес-центрів Києва "Парус" з'явився величезний логотип Concorde Capital. Ця дало привід конкурентам і злостивцям Ігоря Мазепи для безлічі жартів - за різними даними, річна оренда місця під вивіску тягнула на 1 млн грн.
Але Concorde Capital цілком міг собі це дозволити. До кризи компанія провела чимало інвестиційних угод для іменитих клієнтів: "Галнафтогаз", група "МКС", Мегабанк, ТКС, "Пакко-Холдинг", "Мілкіленд" та ін. У ході цих операцій були залучені сотні мільйонів доларів. За підсумками 2007 року Ігор Мазепа заробив 62 млн дол. доходу і майже 35 млн дол. чистого прибутку.
Але в 2008-2009 роках бізнес Ігоря Мазепи, як і інших інвестбанкірів, почав сипатися. Concorde Capital закривав свої регіональні офіси, звільняв працівників, яким ще рік тому пропонував зарплати в 2-3 рази вищі за ринкові.
Перша велика невдача підстерігала Concorde Capital в серпні 2008 року. Інвесткомпанія виступила організатором розміщення акцій компанії Sintal Agriculture на Франкфуртській фондовій біржі, але не змогла залучити потрібний обсяг коштів. Один із знайомих з цією угодою аналітиків розповів, що Sintal Agriculture радили припинити розміщення, але Ігор Мазепа "дотиснув авторитетом", оскільки в бізнесі він завжди відрізнявся крутим норовом і безапеляційністю.
Наступною помилкою інвестбанкіра став запуск у 2008 році компанії з управління активами Concorde Asset Management. Старт був досить амбітним, і в свої фонди КУА зібрала майже 130 млн грн. Але коли на українських біржах почався обвал (у 2008 році вони впали на 74%), у компанії відразу ж почалися проблеми з поверненням грошей інвесторам.
Але Ігоря Мазепу це не збентежило. Він продовжив заманювати до себе інвесторів. А в 2010 році він придбав ще одну керуючу компанію "Піоглобал Україна", яка перебувала в числі аутсайдерів ринку, і фонди якої втрачали гроші з загрозливою швидкістю.
Історія з цим напрямком бізнесу закінчилася для Ігоря Мазепи плачевно. У 2010 році НКЦПФР за порушення обнулила Concorde Capital ліцензію.
"Залишки" у вигляді "ПІОГЛОБАЛ" з напівпорожніми фондами Ігор Мазепа продав своєму партнеру по бізнесу Ростиславу Седлачику. Сьогодні компанія діяльність не веде, але, наскільки відомо, на неї досі надходять скарги за розрахунки з інвесторами.
Не зайве нагадати, що у НКЦПФР до Ігоря Мазепи чимало претензій. Наприклад, на керуючу компанію накладався не один десяток санкцій, багато з яких стосувалися порушення нормативів роботи інвестиційних фондів.
Є документальне підтвердження того, що Ігор Мазепа наполегливо не хотів повертати гроші інвесторам, по суті, зриваючи зборів акціонерів у фонд "Конкорд Лідер".
А в 2015 році бізнесмену довелося відхрещуватися від претензій Комісії з цінних паперів і бірж США, яка запідозрила кілька десятків компаній (у тому числі, з України) у змові з хакерами, що зламали базу даних інсайдерської інформації і передали її трейдерам, які, в свою чергу, використовували інсайд в спекуляціях, отримавши неправомірну вигоду у розмірі майже 100 млн дол.
У відповідній постанові районного суду Нью-Джерсі (копія документа є у розпорядженні РБК-Україна) фігурує компанія Concorde Bermuda, яка зареєстрована за тією ж адресою, що і Concorde Capital.
В борговій ямі
Проблеми і складнощі у Ігоря Мазепи виникали не тільки з профільним наглядом. Наприклад, бізнесмен мав тяжби і проблеми з кількома банками. Зокрема, "Мегабанк" та Райффайзен Банк Аваль" чотири роки вимагали у інвестбанкіра повернути борги на загальну суму близько 85 млн грн. Також Мазепа встиг посудитися з "Промінвестбанком".
Примітно, що Concorde Capital завжди намагалася всіляко відбиватися від стягнень, які були цілком правомірними. Наприклад, відхилена апеляція Concorde Capital на стягнення на користь "Мегабанку" частини боргу у розмірі 2,5 млн грн.
А ось касація, яку Ігор Мазепа подавав у Вищий господарський суд України, намагаючись оскаржити суму стягнення в розмірі 20 тис. грн на користь "Промінвестбанку". Враховуючи масштаби Concorde Capital, дивно, що Мазепа дійшов навіть до суду вищої інстанції через таку мізерну суму.
Ще більш заплутана історія пов'язана з кредитом "Райффайзен Банк Аваль". У червні 2014 року Господарський суд Києва прийняв позитивне рішення за позовом банку під № 5011-35/8570-2012 і присудив стягнути з Concorde Capital 34,3 млн грн.
Через два місяці Ігор Мазепа подав зустрічний позов, вимагаючи замінити вигодонабувача за кредитним договором - замість "Райффайзен Банк Аваль" вказати одержувачем боргу якусь ТОВ "Конкорд Консалтинг", розташовану за адресою: Київ, вул. Б. Хмельницького, 44.
У доказовій базі Ігор Мазепа посилався на те, що згідно з переуступкою прав вимоги за спірним договором з "Райффайзеном", саме "Конкорд Консалтинг" став фактичним одержувачем кредиту в розмірі 34,3 млн грн. Іншими словами, інвестбанкір передав свій кредит третій особі.
Встановити взаємозв'язок між Ігорем Мазепою і компанією "Конкорд Консалтинг" не вдалося. Але співзвучність наводить на цілком певні думки. Більш того, в ланцюжку переуступки кредитного договору фігурує фінансова компанія "Сіагал", якій приписують зв'язок з Мазепою.
До речі, суд це клопотання задовольнив.
Звідки вуха?
До непрофільного бізнесу власник Concorde Capital теж небайдужий. У 2007 році компанія Ігоря Мазепи виявилася втягнутою в конфлікт навколо "Дніпропетровського лакофарбового заводу", де вона, згідно офіційної звітності, що була власником понад 23% акцій.
Поряд з іншими акціонерами у січні 2007 року Concorde Capital ініціював збори, на яких під тиском були проведені кадрові зміни. Головою правління заводу замість Юрія Козака став Юрій Мазепа - брат Ігоря Мазепи.
Міноритарних акціонерів, до числа яких входив звільнений Юрій Козак, це рішення не влаштувало. Не влаштувала їх і активна скупка акцій столичними інвесткомпаніями - співвласником підприємства, окрім Concorde Capital, виступала ІК "ІНЕКО".
Міноритарії спробували заблокувати кадрову ротацію. Але великі акціонери переграли їх - і Юрій Мазепа став керівником підприємства. Цю посаду він займає донині.
З приходом нових власників ситуація на підприємстві погіршилася. За підсумками 2006 року його чистий збиток склав 5,1 млн грн, а в 2007 році - вже 15,5 млн грн.
Власником ще однієї компанії Ігор Мазепа став вже в 2015 році. Цього разу він купив проблемний бізнес, який перебував у заставі у одного з банків - виробника промислових вентиляційних систем "Вентс" (ПРАТ "Вентиляційні системи").
Один з банкірів не виключив, що ця покупка може бути одним з варіантів прихованого рейдерства. За словами банкіра, це виглядає наступним чином: до позичальника приходять нові власники, які викупили його кредит, і ставлять його перед фактом - або домовляємося про повернення боргу з частковим списанням, або погашаємо його самі, але повністю беремо бізнес під контроль. На прикладі "Дніпропетровського лакофарбового заводу" можна припустити, що слова банкіра не дуже далекі від реальності.
Тим більше, що нещодавно "Вентс" виявилася втягнутою у скандал. 30 вересня Фонд держмайна за 16 млн грн на торгах продав 94,44% акції дочірнього підприємства "Науково-дослідний інститут електромеханічних приладів" (НДІЕП) компанії "Вентс". Угодою зацікавилася військова прокуратура, оскільки НДІЕП - головне підприємство по розробці і виготовленню засобів супутникового зв'язку воєнного призначення і компонентів для українського протитанкового ракетного комплексу "Стугна", бо має стратегічне значення для вітчизняного оборонного комплексу.
Справа дійшла до суду, де з'ясувалося, що при продажу акцій не була врахована вартість земельної ділянки НДІ площею 7,1 га у сумі 82 млн грн, а також ринкова вартість майна на суму 122 млн грн. Рішенням Печерського райсуду Києва проданий пакет акцій був заарештований, а ФДМУ скасував операцію.
З матеріалів кримінального провадження випливає, що посадові особи ФДМУ провели торги в корисливих особистих інтересах ПАТ "Вентиляційні системи", використовуючи своє службове становище. Цікаво, але нинішній глава ФДМУ Ігор Білоус, звільнений з посади керівника Державної фіскальної служби (ДФС) у зв'язку зі службовим розслідуванням - колишній глава інвестиційно-банківського управління ІК "Ренесанс Капітал", тобто, мав пряме відношення до тих же ринкіх, що й Ігор Мазепа.
Відзначився Concorde Capital і на ринку Forex. На перший погляд, інвесткомпанія виступила з добродійною місією врятувати клієнтів збанкрутілого брокера "Форекс Тренд". Але дивна і незрозуміла мотивація інвестбанкіра, який поглинає проблемну компанію з сумнівною репутацією і багатомільйонними боргами.
Так, в травні 2015 року регулятор фінансових ринків Нової Зеландії застеріг від вкладення грошей в "Форекс Тренд". А вже через місяць, у червні, з'явилася інформація, що під свою опіку клієнтів Forex Trend limited компанія візьме Concorde Private Equity, яка належить Concorde Capital.
Але, як з'ясувалося, гроші клієнтам ніхто повертати не планує. Постраждалі інвестори "Форекс Тренд" запевняють, що їм запропонували два варіанти переходу:
- Так звана "Схема 1+1", що означає необхідність докладання 100% коштів до вже існуючих грошей.
- Перехід з дисконтом, коли клієнт добровільно відмовляється від частини своїх грошей.
Тобто, про реальні компенсації не йшлося. Більше того, Ігор Мазепа у своїх інтерв'ю постійно відхрещується від зв'язку з "Форекс Тренд", а запуск нової компанії кілька разів відкладався. Клієнти збанкрутілого брокера так і не отримали відповіді, що буде з їхніми депозитами.
Свій серед всіх
При всьому цьому, Ігорю Мазепі не чужі і політичні амбіції. Наприклад, в ході парламентської компанії 2014 року Ігор Мазепа фігурував в списках партії "Сильна Україна" Сергія Тігіпка і, за його ж словами, планував лобіювати інтереси бізнесу у Верховній Раді.
Сьогодні бізнесмен запевняє, що у нього немає планів йти в політику. Він позиціонує себе як консультанта при призначеннях у владу. Наприклад, глава "Укрспирту" Роман Іванюк, екс-менеджер Concorde Capital - протеже Ігоря Мазепи.
Ігор Мазепа згадував, що до нього зверталися за рекомендаціями міністр економіки Айварас Абромавічус і глава Мінфіну Наталія Яресько - коли йшов розгляд кандидатур в нинішній Кабмін.
Власник Concorde Capital має близькі стосунки з нинішнім главою Адміністрації Президента Борисом Ложкіним. Ігор Мазепа каже, що його пов'язують з главою АП виключно проведені операції (наприклад, з продажу UMH і по придбанню клініки "Добробут"). Але сам Ложкін неодноразово підтверджував, що Мазепа входить у число його особистих радників.
Частково про це говорить і той факт, що Мазепа в серпні 2014 року за квотою Президента Петра Порошенко був призначений до наглядової ради державного "Укрексімбанку". Ігор Мазепа запевняв, що прийшов в банк як незалежний директор - для побудови системи операційного управління, ризик-менеджменту та стратегій.
При цьому, проданий з допомогою Мазепи UMH знаходиться в заставі у "Укрексімбанку" за кредитом, який був виданий у жовтні 2013 року на суму 160 млн дол., і досі не погашений.
Ігор Мазепа дружний і з нинішнім керівником НКЦПФР Тимуром Хромаєвим. Можливо, це просто збіг, але з приходом Хромаєва в комісію нарікання на роботу Concorde Capital. Зокрема, остання санкція датована травнем 2013 року.
Також Concorde Capital, яка завжди славилася високими гонорарами для своїх працівників (у роки підйому фондового ринку бонуси керуючим досягали 100 тис. дол. в рік), сьогодні, схоже, платить зарплату у конвертах, декларуючи низькі офіційні ставки - від 1700 грн в місяць.
Середньоринкові зарплати в ІК навіть сьогодні в рази вищі. Про це можна судити з таблиці нижче, наданої редакції однією з рекрутингових компаній.
Здавалося б, цим фактом повинна зацікавитися ДФС. Але глава ДФС Роман Насіров деякий час очолював лондонський офіс Concorde Capital. Можливо, це теж не має ніякого відношення до неуважності фіскалів. Але не виключено, що тут є чим зайнятися борцям з "кумівством".
Втім, влада швидко змінюється, а особистий вплив часто дає збої навіть на самих "верхах". А нормальний і прозорий бізнес несумісний з закритими схемами, що віддають корупцією. Тому Ігорю Мазепі та іншим фінансистам, якщо вони хочуть залишитися бізнесменами, доведеться навчитися жити за рівними для всіх правилами.