ua en ru

Тетяна Чорновол: "Не уявляю, як в нашій Раді можна набрати голоси для закону про створення національної служби протидії корупції"

Автор: RBC.UA
Коли і за яких умов буде створено в Україні центральний антикорупційний орган та які на сьогодні квітнуть хабарницькі схеми, в інтерв'ю РБК-Україна розповіла урядовий уповноважений з питань антикорупційної політики Тетяна Чорновол.

РБК-Україна: Чому досі не створений антикорупційний орган? Кому вигідно гальмувати законопроекти в парламенті?

Тетяна Чорновол: Насправді, сьогодні десь 90% народних депутатів зацікавлені у тому, щоб цей законопроект не був проголосований і щоб у нас не розпочала роботу антикорупційна служба. Вони не зацікавлені, тому що велика частина депутатів балотуються в Верховну Раду для того, щоб легалізовувати корупційні схеми, а не для того, щоб мати статус, не для того, щоб бути політичною та публічною особою і реалізувати свої амбіції. Скільки у нас народних депутатів, яких ми не знаємо?

Тому я не уявляю, як в нашій Верховній Раді можна «нашкребти» голоси для того, щоб був проголосований законопроект про створення національної служби протидії корупції.

РБК-Україна: Сьогодні є декілька законопроектів про створення антикорупційного органу. Чи розробляється єдиний законопроект, який влаштував би і Вас, і народних депутатів?

Тетяна Чорновол: Є законопроект, розроблений нашою робочою групою, і законопроект, розроблений депутатом Віктором Чумаком (нардеп-мажоритарник від "Удару", голова комітету Верховної Ради з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією). Що стосується законопроекту Чумака, то голосування за нього більш реальне, тому що він менш страшний. Він може бути наступною "кормушкою".

Найважливіша відмінність між цими законопроектами - це питання корупції в приватному секторі. В законопроекті Чумака прописане розслідування даного виду корупції. А це означає, що можна буде "бомбити" бізнес. І спробуй потім слідчому наказати займатися якимось державним службовцем високого рангу, якщо можна піти і "роздягнути" якийсь бізнес і отримати хабар.

Законопроект Чумака - комерційний, наш - державний. Законопроект нашої робочої групи створений без жодних вливань від якихось осіб. А якщо законопроект Чумака буде проголосований в першому читанні, тоді заллються великі грантові гроші. Цей законопроект прописаний в системі грантових грошей. Законопроект моєї робочої групи більш детально опрацьований. У ньому більше можливостей, що служба запрацює.

Треба працювати над нашим законопроектом, бо законопроект Чумака ще дуже сирий. Існує робоча група для реформування правоохоронних органів, куди внесений розгляд цього законопроекту. Але жодного засідання з розгляду даного питання не відбулося.

РБК-Україна: Коли, на Вашу думку, в Україні з'явиться і запрацює антикорупційний орган?

Тетяна Чорновол: В мене є велике питання - чи буде прийнятий цей законопроект взагалі?

РБК-Україна: Якими будуть Ваші дії у випадку подальшого затягування або взагалі неприйняття закону про антикорупційний орган?

Тетяна Чорновол: Важливо розвивати інститут уповноваженого. Я працюю у цьому напрямку.

РБК-Україна: Ваша посада, як і посада Єгора Соболєва, досі не внормована жодним чином, тобто, Ви є, так би мовити, громадським активістом без владних повноважень. Чи можна очікувати зрушень в напрямку унормування повноважень та обов`язків голови антикорупційного органу ще до прийняття закону про антикорупційний орган?

Тетяна Чорновол: У мене навіть гірша ситуація, ніж у Єгора Соболєва, тому що він насправді є громадським активістом, а я державний службовець, я маю офіційну посаду в уряді.

Я вже три місяці працюю на цій посаді, але працюю з тими повноваженнями, які були тут за часів уряду Азарова. Коли цей інститут створювався за часів Тимошенко, урядовий уповноважений мав апарат, мав серйозні функції, мав можливості впливати на ситуацію і можливості боротися з корупцією. Коли Президентом став Янукович, а уряд очолив Азаров, вони фактично скасували інститут уповноваженого, залишивши тільки посаду, а функції передали Мін'юсту.

Я, по суті, вже три місяці б'юся за те, щоб повернути собі назад функції. В результаті, доборолася, що у моєму апараті три особи. Це, звісно, дуже мало для боротьби з корупцією. У нас корупція в кожному міністерстві. Як я можу делегувати когось з членів апарату на те, щоб аналізувати корупцію в певній галузі?

РБК-Україна: Які корупційні схеми Ви викрили за нової влади?

Тетяна Чорновол: Зараз величезний "бєспрєдєл" відбувається на ринку оцінки з ціллю оподаткування. Цей "бєспрєдєл" почав працювати за часів минулого уряду. Але тоді він працював 20 днів, а при новому вже працює понад три місяці. У нас є такий народний депутат Антон Яценко, який дуже любить організовувати різні мафіозні схеми. В даному випадку цю схему організував також він.

"Бєспрєдєл" полягає у тому, що в Україні створена корупційна схема монополії на ринку оцінки. Український інститут управління якістю в оціночній діяльності став монополістом за проведенням оцінки. Ті підприємства, які отримують право проводити оцінку, сплачують 80 % прибутку на користь цього інституту. Сьогодні надзвичайно виросли розцінки за оцінювання. Мені скаржаться люди з усієї країни. Є випадки, коли людям озвучують вартість оцінки земельної ділянки більшу тієї вартості, за яку цю ділянку можна продати. Йдуть величезні втрати держбюджету, тому що йдеться про оцінку для цілей оподаткування.

Така оціночна монополія насправді спотворює результати оцінки. Тому що встановлюється так звана оціночна вартість, а не ринкова. Цю схему треба ламати. Для цього достатньо постанови Кабміну.

РБК-Україна: На початку своєї роботи Ви разом з бійцями з Самооборони регулярно відвідували офіси різних політиків, бізнесменів та структур. Останнім часом цього не відбувається, чому?

Тетяна Чорновол: Це неправда. Це дезінформація. До речі, до сих пір є інформація, що під моїм прізвищем загони самооборони щось там грабують, займаються рейдерством, віджимають приміщення, вирішують справи за гроші. Я цим не займалася.

Можна подивитись мій блог, де можна побачити дати публікацій про відвідування, наприклад, дачі Курченка, нового Межигір'я. Всі публікації були вночі, а моє призначення відбулося зранку. Тобто я була там до посади урядового уповноваженого.

Єдине, що я зробила в статусі уповноваженого, я особисто знайшла вертоліт, який був оформлений на фірму зятя Джарти і фактично належав родині Пшонки. На цьому вертольоті Арбузов, Пшонка молодший і один з синів Януковича покидали Київ, в той час, коли відбувався розстріл Майдану.

РБК-Україна: Яка доля документів, що були вилучені в Держархбудінспекції? Чому не було аналогічних рейдів до Держземреєстру, наприклад, де сьогодні працюють ті ж самі корупційні схеми, що і раніше?

Тетяна Чорновол: Я не була на тому об'єкті взагалі. Про проблематику я знала. Тоді з цією проблемою працювали громадські активісти з Автомайдану. Вони тоді домовлялись із міліцією, СБУ. Тому інформацію про те, де знаходяться зараз ці документи, треба шукати у них. Я думаю, що вони в них. У мене їх немає однозначно.

Щодо Держземреєстру, то давайте інформацію, я буду займатися. Рейди я влаштовувати не буду, це не правовий шлях. Якби я була громадським активістом, я б, можливо, в певних випадках справді влаштовувала б рейди.

РБК-Україна: Коли буде делеговано п'ятого члена до складу тимчасової комісії з перевірки суддів загальної юрисдикції? Чи є сьогодні кандидати?

Тетяна Чорновол: Наскільки я розумію, людина вже мала подати документи. Це адвокат Віктор Смалій.

РБК-Україна: Чи відомо, коли розпочнеться судовий процес, де буде розглядатись провадження щодо нападу на Вас?

Тетяна Чорновол: Мене це не цікавить.

Спілкувався Ілля Іванов