Тарифи на електроенергію та ціни на газ для населення поки підвищуватися не будуть, - НКРЕ
Підвищення тарифів на електроенергію та цін на газ для населення в Україні поки не планується. Про це йдеться в повідомленні прес-служби Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (НКРЕ).
Читайте також: В Україні тарифи на теплову енергію підвищуватися не будуть, - Нацкомпослуг
"Останнім часом у ЗМІ з'явилася інформація про підвищення тарифів у зв'язку із прийняттям законопроекту №2107 "Про внесення змін до деяких законів України щодо встановлення цін (тарифів)". Звертаємо увагу, що цей документ має на меті уточнення (конкретизацію) повноважень комісії в частині забезпечення проведення цінової і тарифної політики у сфері енергетики, а не підвищення цін і тарифів для конкретних категорій споживачів", - йдеться в повідомленні НКРЕ.
Нагадаємо, Верховна Рада в середу, 15 травня, ухвалила в першому читанні за основу законопроект №2107, ініційований нардепом від Партії регіонів Павлом Коржем, яким пропонується встановлювати ціни на газ для населення залежно від обсягів споживання. За проект закону "Про внесення змін до деяких законів України щодо встановлення цін (тарифів)" проголосували 293 народних депутати при мінімально необхідних 226.
Законопроектом, крім того, передбачається, що НКРЕ встановлює ціни (тарифи) на електричну енергію, що відпускається населенню для побутових потреб, у тому числі й диференційовані, за кількістю спожитої електричної енергії та/або за групами споживачів.
Кабінет міністрів, своєю чергою, погоджує рішення державних колегіальних органів про встановлення регульованих цін на визначені законом окремі товари суб'єктів природних монополій або суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на суміжних ринках, у розмірі, нижче економічно обгрунтованого, з одночасним визначенням у відповідному рішенні Кабінету міністрів України джерел відшкодування різниці таких економічно обгрунтованих цін.
Читайте також: ВР хоче запровадити ціноутворення на газ для населення залежно від обсягів споживання
Невдовзі деякі ЗМІ повідомили, що в НКРЕ вже готуються підвищити на 25% тарифи на електроенергію та на 20% - на газ.
Як зазначалося, на даний час будь-яка зміна тарифів приймається НКРЕ за погодженням з Кабміном. У пояснювальній записці автор законопроекту пояснює цілі його прийняття тим, що це "усуває правову прогалину в регулюванні повноважень органів державної влади в частині встановлення цін і тарифів на електроенергію та природний газ для населення". Очевидно, маються на увазі зобов'язання України перед Енергоспівтовариством передати ці функції незалежному регулюючому органу в особі НКРЕ.
В умовах монопольного ринку підвищення цін на електроенергію і газ є небезпечним, вважає директор Інституту енергетичних стратегій Дмитро Марунич. "Якщо на ринку не буде створена конкуренція, приватні компанії-монополісти підвищать ціни на електроенергію і газ, а якість обслуговування залишать колишньою", - зазначив Марунич.
Нагадаємо, раніше прем'єр-міністр Микола Азаров висловлював своє невдоволення ціноутворенням на українському ринку газового споживання, звинувачуючи газові монополії у завищенні тарифів. Азаров тоді доручив міністрам і голові НКРЕ розглянути ситуацію щодо порушення прав споживачів на газовому ринку.
Читайте також: НКРЕ має намір підвищити тарифи на електроенергію на 25% і на газ - на 20%, - ЗМІ
У березні цього року Президент України Віктор Янукович доручив знизити диференціацію цін на природний газ для населення протягом 2013 р. За його словами, планується здійснити поетапний перехід від наявного механізму диференціації цін на газ для окремих категорій споживачів.
Крім того, для забезпечення захисту прав споживачів НКРЕ до червня повинна забезпечити надання гарантованими постачальниками природного газу споживачам мінімум одного разу на рік інформації щодо їх прав, встановлених цін відповідним категоріям споживачів тощо. Також постачальники повинні надавати на запит споживача інформацію щодо обсягів спожитого газу в минулому і поточному роках.
Слід також додати, що Міжнародний валютний фонд (МВФ) вимагає від України підвищення тарифів на газ. Це є однією з умов отримання чергового траншу МВФ. Втім, офіційний Київ поки не поспішає йти на такі непопулярні кроки.