ua en ru

Тарас Бурдейний: "За 9 місяців Burisma видобула в Україні на 10% газу більше, ніж за весь 2013 р"

Тарас Бурдейний: "За 9 місяців Burisma видобула в Україні на 10% газу більше, ніж за весь 2013 р"
Автор: RBC.UA
Головний виконавчий директор з українським операціями Burisma Holdings Тарас Бурдейний в інтерв'ю РБК-Україна розповів про обсяги видобутого газу і можливості їх нарощування, про стосунки з "Укргазвидобуванням", про бажану рентну ставку за використання надр в Україні, а також про готовність інвестувати мільярди гривень на розробку газових родовищ і нові технології.

Головний виконавчий директор з українським операціями Burisma Holdings Тарас Бурдейний в інтерв'ю РБК-Україна розповів про обсяги видобутого газу і можливості їх нарощування, про стосунки з "Укргазвидобуванням", про бажану рентну ставку за використання надр в Україні, а також про готовність інвестувати мільярди гривень на розробку газових родовищ і нові технології.

РБК-Україна: Який обсяг газу Burisma Holdings здобула в Україні з початку поточного року? І як Ви оцінюєте такий результат?

Тарас Бурдейний: За дев'ять місяців 2014 року у нас було 493 млн куб. м газу, а за десять виходить вже близько 562-563 млн куб. м газу.

Можу сказати, що навіть за дев'ять місяців 2014 року нам вдалося видобути на 10% більше, ніж за весь 2013 рік. Але чим більше компанія видобуває, тим складніше наростити видобуток, оскільки кожна свердловина втрачає в об'ємі. Тому, коли ви добуваєте мільйон, то з мільйона зробити 2-3 - це взагалі не проблема, а коли ви добуваєте 20 млн і зробити з них зростання в 50% - це вже багато. При такому обсязі, нарощувати, я вважаю, досить складно.

РБК-Україна: Все-таки чи можливе зростання видобутку?

Тарас Бурдейний: Ми тільки над цим і працюємо. Сьогодні на тепличні умови, напевно, не розраховує жоден з видобувачів в Україні, але на якусь лояльність і розуміння з боку держави хотілося б розраховувати. Ми розраховуємо на справедливість: щоб правильно вираховували, вели правильну аналітику, щоб у нас був діалог.

Найголовніше - потрібно, щоб було простіше узгодження земельних питань, питань будівництва, питань підключення до газопроводу, питань погодження, експертизи, які в держорганах сьогодні практично не проходять. Хоча, здавалося б, повинно бути вже краще, але, можливо, це пов'язано з військовими діями, можливо, з перехідним періодом: спочатку були вибори, формується Кабмін... Ми сподіваємося, що далі все врегулюється і буде, як в будь-якому цивілізованому суспільстві.

Друге, звичайно, хотілося б, щоб була стабільність, щоб ми могли планувати, щоб ми розуміли, що є певна ціна газу, є ціна вуглеводнів, є якісь гарантії від держави. Щоб можна було чітко розуміти, що в майбутньому місяці ми нормально пробуримо свердловини і буде, куди включитися, і будуть споживачі, і ніхто не відбиватиме напрацьовані контакти. Просто, щоб бізнесу дали можливість розвиватися. А для цього потрібна фіскальна політика, оскільки ми б хотіли навіть не те що заробляти, ми хотіли б просто на сьогоднішній день мати можливість отримувати щось від того, що ми робимо, і мати можливість розвиватися далі, поліпшуватися, модернізувати, вводити якісь інновації.

Але поки що наша програма розвитку заморожена до нового року. А далі ми все ж будемо пробувати розвиватися і нарощувати видобуток.

До речі, з 7 по 10 листопада були на виставці в Арабських Еміратах, в Абу-Дабі. Звичайно, багато цікавого, багато такого, що могло б дозволити розвивати галузь просто семимильними кроками, але це все коштуватиме грошей, на це все потрібно виділяти інвестиції. А при такому оподаткуванні в Україні, як сьогодні, - це все просто недосяжно, це все просто як подивитися фантастику... Ми подивилися, взяли контакти. Правда, дещо вдалося привезти: ми будемо використовувати плазмову перфорацію, вона вже використовується в Америці, в Саудівській Аравії і Еміратах, а в Україні поки що про це тільки мріють.

РБК-Україна: Ви заговорили про оподаткування за користування надрами. Яким, на вашу думку, воно повинно бути, щоб виробники газу не просто підтримували свою діяльність, але і могли нарощувати видобуток?

Тарас Бурдейний: Гадаю, навіть ставка у 30% - це вже захмарна ставка.

РБК-Україна: Хто є основним покупцем вашого газу?

Тарас Бурдейний: Основним покупцем нашого газу є компанія "Арселорміттал Кривий Ріг", і фактично за контрактом, який діє у нас до кінця 2015 року, вибірка ними газу становить приблизно до 90% всього обсягу.

Контракт дуже жорсткий, але вони дуже гарні партнери. Ми зі свого боку намагаємося робити максимально комфортні умови, вони - зі своєю. Працюється комфортно і ми маємо намір співпрацювати і надалі.

РБК-Україна: Тарасе, скажіть, як позначилася на політиці компанії поява у складі ради директорів Девона Арчера (пасинок держсекретаря США, - ред.) і Хантера Байдена (син віце-Президента США, - ред.)? Адже ЗМІ побачили тут корупційну складову.

Тарас Бурдейний: По-перше, я не знаю політичної, корупційної складової. Я дивлюся на них як на фахівців. Ми разом їздили з ними на зустрічі інвесторів і в Емірати, і в Америку. Вони як фахівці нам підходять. Вони багато знають, підказують і допомагають в укладанні договорів. Вони в цьому бізнесі вже працювали. Хантер Байден дуже досвідчений як юрист, Девон Арчер - як фінансист.

В Інтернеті пишуть багато: і що лобіюють, і що тепер у нас життя-малина, але вони просто працюють у нас як фахівці. Крім цього, ми співпрацюємо на бурових з компаніями, де працюють американці, і це ніяк не стосується ані Байдена, ані лобіювання. Просто американці бурять у два з половиною рази швидше. Цементажі теж роблять американські компанії, і ніякого лобіювання тут немає, просто вони цементують хоч і дорожче, але в кінці ми отримуємо якісну продукцію.

Так само і з "Арселорміттал Кривий Ріг". Головний офіс цієї компанії зареєстрований в Люксембурзі, акції котируються на західних фондових майданчиках, проте це жодним чином не стосується лобізму Америки і всього іншого, просто компанія вчасно і несвоєчасно сплачує. Загалом, ми намагаємося працювати поза політикою.

РБК-Україна: Як складаються відносини з "Укргазвидобуванням"?

Тарас Бурдейний: Тільки, мабуть, в одному випадку ми з ними перетинаємося. Це коли хочемо отримати пораду, обговорити якийсь робочий момент. Жодного контракту, жодної свердловини, жодного верстата, жодного літра солярки ні на копійку ми у них не купили і ні на копійку нічого не продали. Тому що, не те щоб ми вірили чуткам, але якщо почитати в Інтернеті всі ці оповідання, то висновок такий: хто з ними працює - той поганий, той десь щось краде.

Ви знаєте навіть, може бути, ми щось втрачаємо від того, що не співпрацюємо з ними, але ми не беремо участі в жодних конфліктах, жодних розборках.

Цікаво, звичайно, було б з ними попрацювати в плані свердловин, яких у них багато, які не використовуються, також у них є багато родовищ, які не розробляються. Ми б із задоволенням зайшли туди і розробляли їх на вигідних і цікавих для держави умовах, але боїмося ось всіх цих розборок.

У нас колись була нарада в "Нафтогазі", і ми робили пропозицію, мовляв, дайте нам перелік самі, де ви готові, щоб ми взяли участь, і ви отримаєте результат у вигляді дивідендів, обсягів газу, податків, вони сказали: "Ні". Ну, ні так ні.

Оскільки ми не хочемо брати участь у всіх цих політичних розборках і баталіях, ми не беремо участь, але ми завжди готові до діалогу, завжди готові вкласти гроші і розвивати галузь на благо державі, ну і, звичайно, щоб собі був інтерес.

РБК-Україна: Тобто можливий якийсь контракт з нею щодо оренди родовищ?

Тарас Бурдейний: Так. Щодо родовищ, їх спільної розробки, спільного відновлення свердловин... Нехай роблять пропозиції.

РБК-Україна: Які умови Burisma Holdings при цьому висуватиме?

Тарас Бурдейний: Ми готові на всі умови, де ми не будемо в програші, де буде мінімальна рентабельність.

РБК-Україна: Які запаси газу в родовищах, які знаходяться в розпорядженні Burisma?

Тарас Бурдейний: Запаси газу у нас невеликі, з тієї причини, що є ресурси, а є запаси. Ресурси - це коли геологи кажуть: "Там під тими теплицями 10 млрд кубів газу", а потім буриш і виходить нічого. Геологи кажуть: "Напевно, стався розлом..."

Запаси - це коли затверджено, що ви точно такий обсяг піднімете. Оскільки у нас багато родовищ, площ не розроблені, вони абсолютно нові, то ми на них проводимо сейсміку і тому запасів мало. От коли ми закінчимо сейсміку, вивчимо, пробуримо свердловини, захистимо запаси, тоді можна буде говорити про фактичні обсяги. А поки що це віртуальні ресурси.

Якщо порівняти з держкомпаніями, то наші запаси - це крапля в морі, а якщо порівнювати з іншими компаніями, то ми на однаковому рівні.

РБК-Україна: Яке процентне співвідношення продуктивних/непродуктивних свердловин в цьому році?

Тарас Бурдейний: В цьому році трохи гірше, напевно, відсотків 80 у нас продуктивних свердловин, плюс-мінус, адже ще рік не закінчився. Я сподіваюся, що всі свердловини, які зараз буритимуться, будуть продуктивними, хоча за деякими вже є негативні результати, але надія вмирає останньою... 80% - це дуже високий відсоток, це обумовлено тим, що ми дуже багато грошей вкладаємо в геологію. Тоді в кінці менше розчарування, тому що ми вкладаємо гроші і вивчаємо, а потім буримо. А можна було б там, де ми вивчаємо, відразу пару точок пробурити, але лише одна виходила б продуктивною. Тому ми пішли іншим шляхом. Ми вивчаємо, щоб дітки та онуки точно знали, де бурити.

РБК-Україна: Яку українську область ви могли б назвати найбільш продуктивною в плані видобутку газу зараз?

Тарас Бурдейний: Всі можуть сказати, що це Полтавська та Харківська. Зараз ми більше працюємо в Харківській, хоча кажуть, що най-най - це Полтавська.

РБК-Україна: Скільки компанія найближчим часом готова інвестувати в розробку родовищ?

Тарас Бурдейний: Тут є два варіанти розвитку подій. Один варіант розвитку подій, а я сподіваюся, що це буде єдиний варіант, - такий, при якому буде адекватна рентна ставка за користування надрами. У такому випадку ми готові вкласти понад 3 млрд грн в розробку родовищ, нові технології. Ми вже зараз лише на мільярд набрали цікавих пропозицій в Абу-Дабі. Там і потужні насоси, і перфорація, яка допомагає збільшити обсяги обладнання, яке фільтрує і екологія не втрачає практично нічого.

А при поганому розвитку подій, якщо податки будуть такі, як сьогодні, то 300-400 млн грн, просто для підтримки видобутку. Напевно, навіть і не вистачить. Ми спілкувалися з цього приводу з колегами, великими компаніями, у них точно такий же розвиток подій - два варіанти.

Розмовляла Ірина Голод