ua en ru

Тютюновій монополії приходить кінець

Тютюновій монополії приходить кінець Ілюстративне фото (з відкритих джерел)

4 жовтня 2019 року був прийнятий закон №1049 з урахуванням 8 правки. Для обивателя ці цифри закону та правки навряд чи щось значать, але для тютюнової монополії, яка де-факто склалася в Україні, це звучить вироком.

Закон обмежує ціни, за якими виробники можуть реалізовувати тютюнову продукцію оптовим компаніям і за якими оптовики повинні продавати її роздрібним продавцям - 80% і 87% від встановленої максимальної роздрібної ціни відповідно. Порушення цих обмежень карається штрафами: до 200 тис. грн або 100% вартості проданої продукції.

Мета закону - захистити економічну конкуренцію і створити єдині правила гри для національних і міжнародних компаній. Тому зміни стосуються всіх виробників і торговців тютюном, а також всіх тютюнових виробів, включаючи новомодні IQOS, Glo та інші пристрої так званої технології електричного нагріву тютюну, відзначають табачники.

Схема збуту тютюнової продукції

Всі виробники, а їх четверо основних, збувають 99% своєї продукції одному єдиному дистриб'ютору - "Тедіс" (колишній Мегаполіс-Україна). А той далі поширює по торгових мережах країни, фактично будучи регулятором цін на ринку, тобто є монополістом.

Ніхто інший не може стати дистриб'ютором. Всі тютюнові компанії, за дивним збігом обставин, працюють тільки з "Тедіс".

Не дивно, що в 2017 році АМКУ відкрив справу проти чотирьох тютюнових компаній за монополізацію ринку "Тедіс". Ще в березні 2017 року правоохоронці заявили, що викрили "масштабні факти ухилення від сплати податків монополістом на ринку тютюнових виробів" - ТОВ "Тедіс Україна". ГПУ зазначила, що частина "злочинно отриманих коштів" йшла на фінансування тероризму.

Тоді ж, у 2017 році, "Тедіс" заплатив рекордний штраф у розмірі 300 млн гривень за позовом АМКУ.

Новий виток подій

Новий виток подій — поправка №8 від народних депутатів Дубинського та Юрченка. Суть поправки зводиться до наступного: відтепер, тютюнові компанії будуть продавати сигарети оптовим компаніям за ціною не вище 80% від максимальної роздрібної ціни (МРЦ). А оптовики, в свою чергу, не зможуть продавати сигарети роздрібним компаніям за ціною вище 87% від МРЦ.

Іншими словами, у курців і оптовиків фіксується маржа.

На думку директора департаменту конкурентоспроможності бізнесу Федерації роботодавців України Олександра Яворського, фіксування маржі — це втручання у процес ціноутворення виробників та імпортерів, обмеження конкуренції.

"Це вкрай негативний сигнал для іноземних інвесторів", - сказав експерт.

Проте в рамках цього коментаря за дужками залишаються правильні дії АМКУ, мільйонні штрафи і доведена картельна змова "Тедіс" з табачниками.

Після прийняття закону з поправкою в ряді ЗМІ пройшла серія публікацій про те, що ця правка викличе зростання обороту контрафакту і подорожчання роздрібної ціни за пачку сигарет до 10 гривень і вище.

Зокрема, Асоціація "Виробники тютюнових виробів" підтримала закон №1049, яким вносяться зміни в чинне законодавство в частині оподаткування тютюнових виробів.

На думку членів Асоціації, закон зірвав заплановану монополізацію українського ринку міжнародними тютюновими корпораціями - Philip Morris Ukraine, British American Tobacco Ukraine, Japan Tobacco Int Ukraine, Imperial Tobacco Ukraine і їх єдиним дистриб'ютором "Тедіс Україна".

***

Але слід, у першу чергу, брати до уваги те, що ринок звільняється від монополії. І тепер всі компанії, які бажають працювати в сфері дистрибуції тютюнової продукції, можуть заходити на вільний ринок.