як Північна Корея намагалася вкрасти стратегічні технології України
Західні ЗМІ змусили Україну згадати шпигунський скандал п'ятирічної давності. Є підозри, що передові ракетні технології української розробки могли бути передані північнокорейському оборонного комплексу. Багато хто заговорив про "кольчуги №2". Що потрібно згадати про історію з заарештованими північнокорейцями, про які технології йде мова, і як на скандальну публікацію відреагувала українська влада - в матеріалі РБК-Україна.
Вибухова стаття
14 серпня у виданні The New York Times з'явилася стаття за мотивами дослідження спеціаліста з ракетних питань Міжнародного інституту стратегічних досліджень Майкла Еллемана, який припустив, що кілька років тому Північна Корея могла викрасти ракетні розробки українського заводу "Південмаш".
Эллеман повідомляє, що слідчі ООН дійшли висновку, що Північна Корея шість років тому вже намагалася вкрасти ракетні дані українського комплексу "Південмаш". Тоді зловили двох людей. У доповіді ООН йдеться, що інформація, яку вони намагалися вкрасти, була зосереджена на передових ракетних системах, рідинних двигунів, систем космічних апаратів і паливних ракетних системах.
У статті також говориться, що успіх ракетної програми КНДР не в останню чергу став можливим завдяки ймовірній покупці двигунів з заводу України, що має зв'язки з російською промисловістю. Угода, навіть після провалу шпигунської операції в 2012-му, нібито могла відбутися пізніше на чорному ринку, робить припущення автор The New York Times. Двигуни пов'язані з російської ракетною програмою. Також йдеться, що під час "холодної війни" завод виробляв самі смертоносні ракети в радянському арсеналі, включаючи гігантський SS-18. Він залишався одним з основних виробників ракет для Росії навіть після здобуття Україною незалежності.
При цьому він не зміг виключити ймовірність, що двигуни RD-250 могли бути передані КНДР російським "Енергомашем" і допустив можливість, що частини цих ракетних силових установок досі можуть зберігатися на російських заводах.
Що було у 2012-му. Шпигунство і вирок
28 травня 2012 року в Україні були засуджені два громадянина Північної Кореї, співробітники торгпредставництва - Рю Сонгчель і Лі Тхекіль, яких СБУ звинуватило в спробі отримати доступ до державної таємниці.
Слідство встановило, що 26 липня 2011 року північнокорейські гості в'їхали на автомобілі в Україну через Білорусь, і 27 липня прибули в Дніпропетровськ. Мета візиту - фотографування секретних документів, які їм повинен був за грошову винагороду передати співробітник КБ "Південне". Пізніше затримані північнокорейці заявили, що є співробітником торгівельного представництва КНДР в Білорусі, і що рід їх діяльності пов'язаний з вирішенням питань співробітництва між країнами в галузі науки і техніки. У їх обов'язки також входила організація семінарів по навчанню фахівців КНДР на різні теми ракетобудування.
Слідство встановило, що Сонгчель і Тхекіль раніше також відвідували Україну і Росію. Під час контактів із співробітниками українських підприємств північнокорейці неодноразово цікавилися ракетними технологіями і просили українських вчених провести ряд лекцій "для громадян Північної Кореї". В ході бесіди вони озвучили їх цікавлять конкретні теми: балістичні ракети, системи ракет, будову ракет, двигуни космічних апаратів, розкриття сонячної батареї, швидке спорожнення паливних баків, транспортно-пусковий контейнер, пороховий акумулятор, а так само військові ДСТУ.
Також північнокорейців цікавила інформація про двигуні міжконтинентальної балістичної ракети МБР РТ-22, натовською класифікацією SS-22 "Скальпель".
Після сигналу співробітників КБ "Південне" в управління СБУ в контакті з північнокорейцями, в службі безпеки розробили операцію з фіктивною, або "контрольованої" постачання документації. Зустріч призначили в одному з дніпропетровських гаражів, де обох північнокорейців і взяли на гарячому - під час фотографування креслень та наукових робіт за новим технологіям ракетних комплексів, систем постачання ракетного палива та інших інновацій з грифом "Секретно". Офіційно в СБУ не коментують справу северокорейсих шпигунів, а з його зв'язку з недавньою публікацією в The New York Times кореспонденту РБК-Україна порекомендували ознайомитися з заявою Турчинова.
У вироку суду від 28 травня 2012 року говориться, що розголошення інформації завдало б великої шкоди нацбезпеці України, а ракетно-космічна галузь КНДР отримала б доступ до технологій, заснованих на досягненнях українських ракетників, і значно розширила свої стратегічні можливості. Таємниці, за якими полювали торгпреди, за словами слідчих, дозволили б збільшити радіус дії і дальність північнокорейських ядерних ракет аж до території США. Обох фігурантів Красногвардійський районний суд Дніпропетровська приговорив до восьми років ув'язнення.
Реакція "Південмашу"
Раніше керівництво підприємства вже виступала з заявами, що "Південмаш" не брав, не приймає і не має наміру брати участі в будь-яке співробітництво, що передбачає передачу потенційно небезпечних технологій за межі України.
Конкретно ж за претензіями Еллемана департаменту маркетингових комунікацій "Південмашу" заявив, що факти, викладені в публікації, не відповідають дійсності. Зокрема, припущення авторів публікації і процитованого ними "експерта" щодо можливої зв'язку України з прогресом КНДР у розвитку ракетних технологій не мають відношення до реальності.
У заяві підприємства наголошується, що "Південмаш" ніколи раніше не мав та не має тепер ніякого відношення до північнокорейським ракетним програмам космічного та оборонного характеру. Ракети та ракетні комплекси військового призначення в роки незалежності Південмашем не випускалися і не випускаються. Єдиний серійний двигун, що поставляється в останні роки на експорт (РД-843 в Італію для європейської ракети-носія "Вега"), призначений для запуску і роботи в умовах відкритого космосу і по своїм характеристикам (у тому числі, по силі тяги) не придатний для використання в балістичних ракет військового призначення.
"Південмаш" висловив жаль з приводу опублікованій в The New York Times статті провокаційного характеру, заснованої на некомпетентному "експертному" думці. "Шкода також, що ряд українських ЗМІ допустив поширення дискредитують "Південмаш" і Україну фантазій без спроб уточнити інформацію безпосередньо на підприємстві", - говориться в заяві компанії.
Реакція влади
Секретар РНБО Олександр Турчинов, реагуючи на резонансну статтю, виступив із заявою про те, що підприємства українського оборонного та авіакосмічного комплексу не постачали зброю та військові технології в Північну Корею.
"Україна не постачала ракетні двигуни і будь-ракетні технології в Північну Корею. Вважаємо, що ця антиукраїнська кампанія спровокована російськими спецслужбами для прикриття своєї участі в північнокорейських ядерних і ракетних програм", - заявив Турчинов.
Також Турчинов зазначив, що Україна вважає правлячий режим Північної Кореї "тоталітарним, небезпечним і непередбачуваним, і підтримує всі санкції проти цієї країни".
Офіційно СБУ інформацію про "корейському скандалі" не коментує. На питання про те, де північнокорейці міститися зараз у відомстві також не відповідають. Втім, судячи з резонансу, який отримала в ЗМІ публікація The New York Times, не можна виключати, що новий корейський скандал репутаційно обернеться для України відлунням давньої історії з "Кольчугами для Іраку".