Судна з українським зерном застрягли в портах Ірану
На рейді біля іранських портів перебувають близько 10 великих суден з приблизно 420 тис. тонн українського і російського зерна, які не можуть вивантажитися через проблеми з платежами у іранської сторони. Про це повідомляє Reuters з посиланням на європейських зернових трейдерів.
"Питання не має нічого спільного з урядом України. Трейдери не можуть розвантажити іранські судна, тому що банки відмовляються перераховувати гроші для іранських компаній у зв'язку з ембарго", - повідомив один з зернотрейдерів.
За словами трейдерів, це є ще одним відлунням санкцій, накладених на Іран з метою змусити Тегеран відмовитися від своєї ядерної програми.
Джерела в транспортних компаніях повідомили Reuters, що комерційні компанії неохоче беруться за транспортування вантажів, що прямують в порти Ірану.
"Торгівля з Іраном зараз ускладнена, у тому числі і продтоварами, оскільки дія санкцій посилюється з кожним днем. Україна є провідним постачальником зерна в Іран. Тепер, схоже, іранські закупівельники зможуть купити зерно у портах України, які відкриті для їхніх суден. Однак вони зіткнутися з додатковими труднощами і витратами в організації перевезень", - повідомив агентству зерновий трейдер з Європи.
Зазначимо, за даними "Украгроконсалт", Україна експортувала близько 445 тис. тонн зерна в Іран в першій половині 2011-2012 маркетингового року. Зокрема, 92 тис. тонн фуражного ячменю і 357 тис. тонн кукурудзи.
Вчора повідомлялося, що загальний експорт зерна з початку поточного маркетингового року перевищив 11,6 млн т, що становить 45% річного українського експортного "плану" за 7 місяців МГ.
Нагадаємо, 23 січня Рада Євросоюзу на рівні міністрів закордонних справ затвердила введення нафтового ембарго відносно Ірану з 1 липня 2012 р. Поставки нафти з Ірану будуть заборонені у відповідь на відмову Тегерана припинити "чутливі" ядерні розробки. Крім того, будуть значно обмежені фінансові операції європейських банків з ЦБ Ірану і комерційними банками країни. У відповідь Іран пригрозив припинити експорт своєї нафти в країни ЄС вже найближчим часом.
Крім того, відносно Ірану діють односторонні санкції США, Великобританії і Канади, спрямовані проти енергетичного і фінансового секторів іранської економіки.
Причиною нових санкцій стала доповідь МАГАТЕ, в якій говорилося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і що така діяльність може здійснюватися й донині.