ua en ru
7 карточек

Студентські стипендії: що потрібно знати про те, хто, скільки і як її отримує

1

Чому заговорили про стипендії?

Діюча система фінансування стипендій повинна бути змінена, як неефективна, порахували в уряді. У 2016 році на виплату стипендій в бюджеті передбачено близько 5 млрд гривень. Грошей йде багато, але правила, за якими стипендії нараховуються, не відповідають головній меті – стипендії повинен отримувати той, хто добре вчиться і в Україні, незважаючи на 25 років незалежності продовжує діяти радянський принцип «уровняловки»: більше отримує не той, хто прагне високих оцінок, а всі, але потроху. Скасовувати інститут стипендій, як такої, в уряді не планують.

2

Як зараз нараховують стипендію?

За даними Міністерства фінансів, академічну стипендію— 825 гривень—отримують близько 80% студентів. Це «бюджетники» денної форми навчання, у яких середній бал не нижче «четвірки». Це більше 600 тис. чоловік. На соціальну стипендію претендують 6% студентів—до 50 тис. чоловік. Єдиного розміру соціальної стипендії не існує. Наприклад, сироти отримують близько 2 тис. гривень, а «чорнобильці» та діти з малозабезпечених сімей—850 гривень. Був третій варіант нарахування стипендій, який виписаний у законі «Про вищу освіту», прийнятого в 2014 році. Вони припускають, що стипендія повинна бути не менше прожиткового мінімуму (зараз—1399 гривень), а отримувати її повинні не менше 2/3 і не більше 3/4 бюджетників навчального закладу.

3

Що пропонує Мінфін?

Передбачається, що в 2017 році буде два стипендіальних фонду, по суті ті ж, що і зараз. Різниця в тому, що на академічну стипендію зможуть претендувати тільки «відмінники». Це призведе до того, що кількість студентів, які будуть отримувати «академку» зменшиться до 10-20%. При цьому, впевнені в Мінфіні, вузи самі повинні будуть визначити критерії успішності. Соціальну стипендію змогли б автоматично отримувати ті категорії студентів, які живуть у сім'ях, які оформили субсидію, а також сироти та інваліди.

4

Про що думають у Міносвіти?

Думки Мінфіну та МОН сходяться. Міністр освіти Лілія Гриневич також, як і міністр фінансів Олександр Данилюк, говорить про «справедливі правила нарахування стипендій». Виплати повинні отримувати виключно ті, хто в них потребує, а також ті, «хто вчиться без «трійок» і мають наукові досягнення». Остаточний варіант реформи стипендій повинен з'явитися найближчим часом, оскільки 15 вересня проект бюджету-2017 повинен бути переданий в парламент, а значить, до цього часу повинна бути визначена сума, яка піде на стипендії.

5

Чого хочуть студенти?

Більшість студентів погоджуються з тим, що система нарахування стипендій повинна бути змінена. Єдиної пропозиції у них немає. Як варіант – стипендії повинні нараховуватися так, як прописано в профільному законі про вищу освіту, який скоротить кількість отримувачів стипендій та підвищить рівень забезпечення до прожиткового мінімуму.

6

Чи збільшиться стипендія?

У Мінфіні обіцяють, що стипендіальний фонд скорочуватися не буде, тобто він складе ті ж майже 5 млрд гривень. Зміниться число тих, хто її буде отримувати, а це означає, що розмір стипендій може збільшитися. За словами заступника міністра фінансів Сергія Марченка, якщо студентів, які отримують високі бали, і відповідно мають право претендувати на стипендію буде близько 10%, то її розмір може становити 3,5 тис. гривень.

7

На що можна витратити стипендію?

Для прикладу візьмемо Київ. Зараз у студентів йде близько 40% стипендії на оплату гуртожитку, а значить, на місяць залишається близько 500 гривень. За 400 гривень в столиці можна купити місячний проїзний на метро і трамвай або тролейбус з необмеженою кількістю поїздок . Решти грошей вистачить на упаковку чаю, разову покупку—1 кг-- картоплі, моркви, цибулі, капусти, буряків та гречки. Борщ зварити вдасться один раз. Вартість «борщового набору»на 3,5-4 літри в Україні в цьому році становить 74 гривні.

Треба ще витратитися на знання. Науково-методичну літературу, необхідну для навчання, можна придбати за 75-150 гривень. Так що студенту доведеться вибирати, між обідом або купівлею необхідних книг. Підручники – в рази дорожче від 180 до 350 гривень за книжку.

Якщо ж стипендія становитиме 3,5 тис. гривень, то студент зможе чотири рази в місяць варити борщ (296 гривень), купити кілька методичок (близько 300 гривень), пару підручників (близько 500 гривень), придбати місячний проїзний у метро та інший громадський транспорт (400 гривень). Хліб, чай, каву, молоко, олія, ковбаси, крупи можна буде купити як мінімум 2 рази в місяць (200-220 гривень). Гроші, що залишилися можна витратити на свій розсуд.