ua en ru

Сценарії для Порошенка: про що домовляються правлячі еліти перед президентськими виборами

Сценарії для Порошенка: про що домовляються правлячі еліти перед президентськими виборами Офіційний старт виборів – через 11 місяців (Фото: president.gov.ua)

В команді президента обговорюється цілий спектр сценаріїв – починаючи від відмови балотуватися на другий термін, закінчуючи походом самовисуванцем від "народного віче".

В 2019-му році пройдуть одразу дві виборчі кампанії – президентська і парламентська. Офіційний старт виборів – через 11 місяців. Але кандидати вже готуються і формують свої штаби. Одна з головних інтриг – як на вибори піде діючий президент Петро Порошенко. В його команді обговорюється цілий спектр сценаріїв – починаючи від відмови балотуватися на другий термін, закінчуючи походом самовисуванцем від "народного віче". Крім того, ведуться переговори про те, яку позицію займуть партнери БПП по коаліції – лідери НФ Арсеній Яценюк та Арсен Аваков. Подробиці – в матеріалі РБК-Україна.

До офіційного старту президентської виборчої кампанії залишилося 11 місяців. Але вже з початку 2018-го року топ-політики думають і діють в логіці майбутніх президентських і парламентських виборів.

Згідно з останнім соцопитуванням фонду "Демократичні ініціативи", якби президентські вибори відбулися в грудні, то найбільшу кількість голосів отримала б Юлія Тимошенко - 12% від тих, хто висловив намір взяти участь у виборах, Петро Порошенко - 10%, Анатолій Гриценко - 8%, Вадим Рабинович - 8%, Олег Ляшко - 5%, Юрій Бойко - 5%, Андрій Садовий - 5%. 16% респондентів обрали відповідь "інший кандидат", а не визначилися зі своїм вибором 19% з тих, хто висловив готовність взяти участь у виборах.

Варто відзначити, що розрив між лідерами електоральних симпатій знаходиться в рамках статистичної похибки, а 19% тих, хто не визначилися, і 16% готових підтримати іншого кандидата, створюють серйозну інтригу. В таких умовах все ще можлива поява несподіваного претендента на президентське крісло, якщо він отримає достатній медійний ресурс.

Ще одна інтрига – яким чином на вибори піде команда влади, зокрема, чинний президент Петро Порошенко. І чи буде він підтриманий всією правлячою коаліцією, або отримає конкурентів в одному електоральному полі в особі прем'єра Володимира Гройсмана і екс-прем'єра Арсенія Яценюка.

За інформацією джерел РБК-Україна, на Банковій обговорюється цілий спектр сценаріїв майбутньої кампанії. Аж до того, що Порошенко може і не балотуватися в 2019-му році. "На нього дуже тисне Захід. Одні Мальдіви чого варті. Це не рахуючи вимог щодо підвищення ціни на газ для населення і так далі. В таких умовах може і не піти", - говорить співрозмовник в частині президентської команди. Зокрема, на Банковій переконані, що публікації про дорогий відпочинок президента на Мальдівах з даними за готельними рахунками, організовані Заходом.

Втім, в іншій частині президентської команди впевнені, що Порошенко піде на вибори, а розмови про можливу відмову від балотування ведуть його недоброзичливці. За словами одного з близьких соратників президента, зараз найбільш реалістичний сценарій, що Порошенко не буде балотуватися на президентських виборах від "Блоку Петра Порошенка - Солідарність", а піде самовисуванцем за підтримки з'їзду політичних сил чи "віче". "Ми виходимо з рейтингів. Буде нелогічно, якщо президент буде балотуватися від партії, у якої нижчий рейтинг, ніж у нього самого", - пояснив співрозмовник видання.

Але все ще немає чіткої картини, з чим Порошенко буде завойовувати другий термін. Поки президент діє відповідно до тактики "відкривати об'єкти, їздити в регіони, спілкуватися з людьми на місцях". Крім того, серед використовуваних публічних козирів - безвиз і зміцнення армії.

Як стверджують джерела РБК-Україна в президентській команді, ще обговорюється питання того, хто очолить передвиборний штаб. Проте називають найбільш імовірним кандидатом секретаря РНБО Олександра Турчинова. Перший аргумент: у нього хороший досвід ведення виборів. Другий - його персона могла б збалансувати тандем "БПП - Народний фронт". У будь-якому випадку, зазначають у президентській команді, Турчинов офіційно або неофіційно буде одним із "стовпів" передвиборної кампанії Порошенка.

Втім, за інформацією співрозмовників, Турчиновим була озвучена низка вимог. "Він хоче кардинальних змін у президентській вертикалі. І голів ОДА, і голів РДА", - зазначають в команді президента. І якщо низку губернаторів в БПП готові замінити, то питання голів райдержадміністрацій більш чутливе - навколо того чи іншого голови РДА задіяно багато політичних інтересів і гравців на місцях. Крім того, нібито озвучувалося побажання "залишити в спокої Укроборонпром". Джерело на Банковій розповіло виданню, що обговорювалося питання можливості призначення Турчинова прем'єр-міністром після виборів.

В оточенні секретаря РНБО, у свою чергу, повідомили РБК-Україна, що питання призначення Турчинова керівником штабу практично вирішене. Крім того, з великою часткою ймовірності брати участь у передвиборній кампанії Порошенко буде і Вікторія Сюмар, заступник голови фракції "Народного фронту". Поки РБК-Україна не отримала спростування або підтвердження від Сюмар про її участь у виборчій кампанії.

З ким йти?

Поки немає визначеності з приводу того, чи підтримає Порошенка "Народний фронт", або ж висуне свого кандидата. Нагадаємо, ще з минулого року між Порошенком і лідерами НФ Арсенієм Яценюком і Арсеном Аваковим серйозно погіршилися стосунки. Не були успішними переговори про можливе об'єднання правлячих партій до виборів.

"Народний фронт буде брати участь у парламентських і президентських виборах. Формат участі буде визначено на наступному з'їзді", - сказав РБК-Україна голова фракції НФ Максим Бурбак. Однак інформацію про можливу участь соратників - Турчинова і Сюмар - кампанії Порошенко лідер "фронтовиків" у парламенті не коментує.

Приблизно так само відповідають і в Арсенія Яценюка. "До виборів ще близько півтора років. Нагадаю, в резолюції з'їзду НФ, йдеться: "Забезпечення участі партії у чергових виборах президента України та Верховної Ради України, а також у місцевих виборах всіх рівнів. Прийняття рішення про висунення кандидата на посаду президента України від політичної партії "Народний фронт" на з'їзді політичної партії в 2018 році", - сказала виданню прес-секретар Яценюка Ольга Лаппо.

За словами джерел на Банковій, питання всеосяжної підтримки "фронтовиками" Порошенка ще обговорюється, в тому числі, на зборах "стратегічної дев'ятки". Одна з останніх ідей для мотивації партнерів, нібито озвучених стороною президента – введення посади віце-президента, яка може бути запропонована Арсенію Яценюку. Однак поки що це питання залишилося на рівні ідеї.

Крім того, співрозмовники в БПП зазначають, що бачать НФ партнерами і союзниками на наступних парламентських виборах, але в якій конфігурації буде це партнерство - поки під питанням.

"Вони хочуть йти 50 на 50. Коли реально при своїх одному-півтора відсотки рейтингу можуть отримати 30%", - розповідає один зі співрозмовників в команді президента. У зв'язку з цим зараз, за його словами, ведуться переговори про об'єднання у форматі "співпраці з партнерами". При цьому він прогнозує, що партії будуть узгоджувати кандидатів у мажоритарних округах. До речі, за словами кількох співрозмовників РБК-Україна і в коаліції, і в Кабміні, і в АП, парламентські вибори-2019 все-таки відбудуться за змішаною виборчою системою - мажоритарка+список. Хоча Захід вимагає зміни виборчого законодавства.

Інше джерело в близькому оточенні Порошенко уточнило: "Якщо віддати НФ майже 50% місць (трохи менше 50%), як це бачать у "фронті", плюс місця для "ударівскої" групи Віталія Кличка, який також піде з нами на вибори, то БПП залишається приблизно 25-30% списку". Співрозмовник додав, що такий розклад точно не сподобається членам "БПП-Солідарність". У той же час, за словами співрозмовника, співпраця між партіями буде однозначно. І на парламентські вибори "фронтовики" і "бппшники" все ще можуть піти від нової політичної сили, створеної після виборів глави держави. А сама виборча кампанія нової партії буде проводитися на базі штабів, які працювали на президентських виборах.

Однак загрозою потенційного об'єднання двох таборів, у президентській команді називають деструктив з боку деяких представників "Народного фронту". За інформацією РБК-Україна, вкрай негативно в АП сприйняли атаки з боку "фронтовиків" на главу Генштабу Віктора Муженка. Крім того, в команді президента давно вважають, що Арсен Аваков відверто підігравав Михайлу Саакашвілі.

Також подразником для Банкової став останній з'їзд "Народного фронту", на якому звучали тези про необхідність конституційної реформи. Причому найбільш активно цю ідею просуває Арсен Аваков. Згідно концепції "фронтовиків", президент повинен відмовитися від частини повноважень на користь парламенту. "Навіщо це йому? Його не цікавить влада. Йому просто потрібні гарантії безпеки і захист", - раніше пояснював співрозмовник в оточенні міністра.

Сам Порошенко систематичних відмовлявся від конституційної реформи за сценарієм Яценюка-Авакова, Більше того, на Банковій розцінюють таку ідею як шантаж. З іншого боку, в команді президента розуміють, що, наприклад, зняти Авакова з посади практично неможливо, так як це загрожує повним розвалом коаліції в парламенті та втратою союзника в особі "Народного фронту". До того ж, під контролем міністра внутрішніх справ знаходиться поліцейська вертикаль, що є серйозним ресурсом на виборах.

"Ми в одному човні, - говорить один з членів президентської команди. - Ні ми без них, ні вони без нас".

Окремим питанням є позиція прем'єра Володимира Гройсмана. За інформацією РБК-Україна, в його команді продовжують обговорювати можливий окремий політичний проект. "Яценюк і Аваков його повністю оточили. Він діє заодно з ними", - сказало виданню джерело в правлячій коаліції.

Проти кого йти?

Головним конкурентом на майбутніх президентських виборах в Адміністрації президента бачать лідера "Батьківщини" Юлію Тимошенко.

В АП вважають, що передвиборна ситуація для Порошенка серйозно ускладниться, якщо Тимошенко стане єдиним кандидатом від опозиційних сил. "Якщо всі об'єднаються проти нас - тоді велика проблема", - говорить співрозмовник в оточенні президента.

За інформацією відразу кількох співрозмовників РБК-Україна в АП і в Опоблоці, Тимошенко веде переговори про можливу співпрацю з Юрієм Бойком. Проявитися ця співпраця може, наприклад, у підтримці Бойком її кандидатури у другому турі.

Ще однією проблемою на Банковій вважають можливе висунення Святослава Вакарчука. Як уже повідомляло РБК-Україна, на нього можуть зробити ставку бізнесмен Віктор Пінчук і співвласник російської групи "Альфа" Михайло Фрідман.

У президентській команді вважають, що цей проект може бути реалізований за сприяння частини еліт США, що належать до Демократичної партії. Як відомо, раніше Пінчук активно підтримував фонд кандидата від демократів Хілларі Клінтон перед президентськими виборами у сполучених Штатах. "З ними ж працює НАБУ. Вони розчищають дорогу Вакарчуку", - зазначають на Банковій. Втім, з боку президентської команди такі пасажі можуть бути бажанням продемонструвати ангажованість НАБУ.

Крім того, за інформацією РБК-Україна, у разі висунення Вакарчука в роботі його штабу може взяти активну участь Владислав Рашкован, екс-заступник голови НБУ, який у лютому 2017-го був призначений представником України в МВФ.

У той же час, джерела в коаліції розповіли РБК-Україна, що більш імовірним є сценарій походу Вакарчука не на президентські вибори, а створення "партії молодих реформаторів" під парламентські вибори. До якої можуть приєднатися антикорупційні активісти та творча інтелігенція.