ua en ru

Будівництво газопроводів в обхід України: "Газпром" планує другу вітку коридору Ямал - Європа

Автор: RBC.UA
"Газпром" розглядає можливість будівництва другої нитки газопроводу Ямал - Європа потужністю 15 млрд куб. м у рік. Як повідомив голова правління "Газпрому" Олексій Міллер на зустрічі з Президентом РФ Володимиром Путіним, будівництво може бути почате в 2018-2019 рр. "Якщо буде дано доручення, ми визначимося точніше по термінах, маршруту і капітальних вкладеннях. Зараз абсолютно точно зрозуміло, що ефективність такого проекту буде дуже висока", - відзначив Міллер. Далі він продовжив: "На корпоративному рівні наші партнери виявляють великий інтерес до співпраці".

"Газпром" розглядає можливість будівництва другої нитки газопроводу Ямал - Європа потужністю 15 млрд куб. м у рік. Як повідомив голова правління "Газпрому" Олексій Міллер (на фото) на зустрічі з Президентом РФ Володимиром Путіним, будівництво може бути почате в 2018-2019 рр. "Якщо буде дано доручення, ми визначимося точніше по термінах, маршруту і капітальних вкладеннях. Зараз абсолютно точно зрозуміло, що ефективність такого проекту буде дуже висока", - відзначив Міллер. Далі він продовжив: "На корпоративному рівні наші партнери виявляють великий інтерес до співпраці".

Міллер також повідомив, що ринками збуту стане Польща, Угорщина і Словаччина.

Будівництво трансконтинентального газопроводу Ямал - Європа було почато в 1996 р. Лінії по подачі газу проходять по території Росії, Білорусі, Польщі і Німеччини. Європейський союз відніс експортний коридор Ямал - Європа до пріоритетних інвестиційних проектів, що реалізовуються в рамках Trans-Еuropean Network (TEN, "Транс'європейські мережі"). Проектна потужність газопроводу складає 32,9 млрд куб. м в рік; загальна протяжність - більше 2 тис. км. В даний час газопровід функціонує в однонитковому варіанті.

Читайте також: Росія приєднається до управління ГТС, тільки якщо Україна вийде з Енергетичного союзу, - Медведєв

Крім того, Міллер висловив упевненість, що перша нитка газопроводу "Південний потік" буде побудована у грудні 2015 р., а всі чотири нитки газопроводу будуть закінчені до грудня 2017 р.

"Газпром" активно розробляє схеми поставок газу в Європу в обхід України, оскільки його не влаштовують умови використання української газотранспортної системи (ГТС). Російський монополіст раніше заявляв, що значення української ГТС в поставках російського газу в Європу в майбутньому буде зведено до нуля. Проте, "Газпром" готовий вступити в консорціум з управління ГТС України, якщо в цьому консорціумі не братиме участь Євросоюз, на чому наполягає Україна. Крім того, прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв говорив про те, що Росія приєднається до управління ГТС, тільки якщо Україна вийде з Енергетичного союзу.

Читайте також: Виручка "Газпрому" від продажу газу "Нафтогазу" в 2012 р. скоротилася на 16,5%

Посол Росії в Україні Михайло Зурабов повідомив нещодавно, що Україна і Росія обговорюють створення консорціуму на паритетних початках. "Газпром" повинен отримати в управління ГТС, при цьому зобов'язується транспортувати не менше 60 млрд куб. м газу в рік і гарантує оплату послуг з транзиту. Ціна газу для України при цьому має бути понижена до 260-280 дол. за тис. куб. м. Більш того, за даними джерел, близьких до переговорного процесу, "Газпром" вимагає внести до українського законодавства зміни, які б гарантували йому оренду газотранспортної системи за будь-якої влади.

Президент України Віктор Янукович неодноразово заявляв, що модернізація газотранспортної системи і створення консорціуму неможливі без участі ЄС. У ЄС у свою чергу відзначали, що домовленості по ГТС повинні відповідати зобов'язанням України перед Енергетичним співтовариством. На саміті в Брюсселі Україна і Європейський союз підписали меморандум про зацікавленість ЄС в модернізації української ГТС.

Читайте також: "Газпром" навряд чи понизить ціну на газ для України, - Fitch

За даними заступника голови правління НАК "Нафтогаз України" Вадима Чупруна, на модернізацію і реконструкцію української ГТС необхідно 5,3 млрд дол.