ua en ru

Стрімке падіння: влада шукає спосіб врятувати гривню від подальшого обвалу

Стрімке падіння: влада шукає спосіб врятувати гривню від подальшого обвалу
Автор: RBC.UA
Банкіри і Нацбанк намагаються утримати курс долара в межах 15-16 грн. Однак поки у них немає реальних можливостей для цього. Учасники ринку радять Нацбанку застосувати до експортерів заходи впливу, щоб змусити їх нарешті продавати валюту...

Банкіри і Нацбанк намагаються утримати курс долара в межах 15-16 грн. Однак поки у них немає реальних можливостей для цього. Учасники ринку радять Нацбанку застосувати до експортерів заходи впливу, щоб змусити їх нарешті продавати валюту.

Стримана спроба

Нацбанк і банки продовжують спроби зупинити різку девальвацію. Нагадаємо, що минулого тижня центробанк відмовився продавати валюту для підприємств і населення - досі він щотижня проводив аукціони з такого продажу на 300 млн дол. Тепер же Нацбанк вирішив віддати курс на відкуп ринку - він щодня продає банкам всього 5-10 млн дол., які повинні показати справжню ціну валюти. У результаті лише за чотири дні вартість долара в країні піднялася майже на 2,5 грн - з 12,95 грн до 15,2 грн. На готівковому ринку котирування вже доходять до 16 грн.

Ринок зрозумів, що така хвиля девальвації є занадто небезпечною. Тому вчора на черговій зустрічі банкірів із Нацбанком було прийнято рішення утримувати курс в межах 15-16 грн/дол. "Вже є відчуття, що зараз курс наближається до рівноважної точці - це рівень приблизно нинішнього курсу 15,2 грн/дол. Зрозумілішою ситуація стане до кінця тижня. Але поки всі вирішили, що потрібно не дати долару подорожчати більше ніж до 16 грн", - розповідає один з учасників наради.

Втім, не зрозуміло, які заходи можуть бути використані зараз для стримування подальшого зростання курсу. Нацбанк відмовився продавати валюту для підтримки гривні зі своїх резервів. Крім того, їх залишилося не так вже й багато - близько 12 млрд дол., тому у регулятора немає ніякого бажання витрачати їх.

Відсутність пропозиції

Банкіри пояснюють, що така ситуація пов'язана з тим, що на ринку практично немає бажаючих продавати валюту, проте є багато бажаючих її придбати. "Зростання курсу долара обумовлене постійним перевищенням попиту на валюту над її пропозицією. Цей дисбаланс послаблює гривню, але не дає змогу судити про реальну вартість української валюти",- говорить радник голови правління Євробанку Василь Невмержицький.

На ринку практично не залишилося жодних джерел іноземної валюти, крім виручки експортерів. Вони зобов'язані продавати 75% своїх ресурсів протягом 3 місяців після їх отримання. Однак підприємства цього не робили при курсі в 12,95 грн/дол., вважаючи його занадто низьким. "Досі у нас було кілька різних курсів - це неправильно. Обсяги припливу валюти в країну скоротилися, тому що експортери припинили продавати валюту, а реальних інвесторів поки що немає. Тому тіньовий ринок процвітав", - говорить член ради НБУ, старший радник Альфа-Банку Роман Шпек.

Експорт промотивують

Нацбанк розраховував, що при зростанні ціни долара в експортерів підвищиться інтерес до продажу валюти. Однак поки цього не сталося - надходження якихось більш-менш значних обсягів валюти на ринок так і не відбувається. Тому в разі подальшого різкого знецінення гривні регулятор розглядає можливості якогось впливу на продавців валюти. Зокрема, можуть бути застосовані нові вимоги до експортерів. Однак до кінця цього тижня центробанк планує почекати, поки ситуація з рівнозначним курсом остаточно визначиться.

Тому поки єдино можливим варіантом для утримання гривні від подальшого знецінення залишається лише насичення ринку іноземною валютою.

Нацбанк розглядає можливості впливу на експортерів, щоб вони менше притримували свою валютну виручку. "Можливо, експортерам дадуть послаблення. Для них можуть знизити обов'язковий продаж валюти з 75%, яка діє зараз, до 50%. В обмін на це можуть посилити термін повернення виручки - з 90 до 60 днів", - говорить заступник голови правління одного з банків.

Поки інших методів для стабілізації курсу немає. В Україну прибуває місія МВФ, однак учасники ринку вважають, що цей фактор мало вплине на курсову ситуацію, оскільки в цьому році країна швидше за все вже не отримає коштів від фонду. Черговий транш заплановано вже на наступний рік.

"Є дуже важливі фактори, які впливають на ситуацію. Всі чекають, коли в країну нарешті прийде довготривала влада. А поки таке відчуття, що до влади знову прийшли тимчасові. Радує, що американці вже почали тиснути і вимагати формування коаліції. Слідом за цим має відбутися низка реформ, зокрема у сфері захисту інвесторів", - говорить партнер інвесткомпанії Capital Times Ерік Найман. "Тому що поки не зрозуміло, хто, крім МВФ і Світового банку, буде інвестувати в країну, де є шанси втратити гроші", - додає експерт.

Олена Губар