ua en ru

Країни єврозони вимагають від Греції письмових гарантій виконання реформ

Автор: RBC.UA
Країни зони євро вимагають від Греції письмових гарантій того, що вона буде виконувати обіцяні реформи у сфері оздоровлення економіки, перш ніж надати їй черговий транш допомоги.

Країни зони євро вимагають від Греції письмових гарантій того, що вона буде виконувати обіцяні реформи у сфері оздоровлення економіки, перш ніж надати їй черговий транш допомоги, пише Deutsche Welle з посиланням на агентство DAPD. Глава Єврогрупи Жан-клод Юнкер після зустрічі міністрів фінансів держав зони євро в Брюсселі у понеділок ввечері, 7 листопада, заявив, що відповідні гарантії повинні дати обидві великі партії в Греції, які в даний час зайняті формуванням перехідного уряду.

У свою чергу, Оллі Рен - комісар ЄС з фінансів, який курирує питання, пов'язані з єдиною європейською валютою - піддав критиці грецьких політиків за те, що їм треба було так багато часу, щоб зібратися з силами в умовах настільки серйозної кризи. Одночасно він із задоволенням відзначив, що після багатьох місяців розбіжностей політичний клас Греції, нарешті, готовий до співпраці.

За словами Рена, він сподівається, що перехідний уряд в Афінах зробить очікувану від нього заяву вже в найближчі дні та черговий, шостий транш допомоги Греції буде наданий до кінця листопада.

"Ми робимо те, що залежить від нас, того ж самого ми тепер чекаємо від Греції. Я вважаю, що я не єдиний, хто відчув, що одностороннє рішення Афін про проведення референдуму по плану Єврогрупи про порятунок Греції підірвав довіру, - зазначив Рен.

У вівторок, 8 листопада, кабінет міністрів Греції проведе екстрене засідання. Про його порядок денний не повідомляється. Очікується, проте, що за його підсумками колишньому віце-президенту Європейського Центробанку Лукасу Пападемосу буде запропоновано сформувати перехідний уряд Греції, відзначає агентство Reuters.

Нагадаємо, вчора прем'єр-міністр Греції Георгіос Папандреу досяг угоди з лідером опозиційної "Нової Демократії" Антинісом Самарасом про порядок формування нового уряду країни.

Зазначимо, політичні події в Греції розгортаються на тлі недавньої скандальної ініціативи Папандреу про проведення в країні референдуму, який, як вважають експерти, явно виявиться провальним. Планувалося, що на референдумі греків повинні були запитати, чи згодні вони прийняти пакет допомоги від Євросоюзу. Соціологічні опитування ж показують, що більше половини греків виступають проти прийняття умов нової програми.

Ініціатива про грецький референдум викликала паніку на світових фінансових ринках, роздратування у європейських політиків, а також розкол усередині правлячої партії Греції. Кілька парламентаріїв навіть покинули її ряди, тим самим похитнувши позиції партії, ледь не привівши до втрати більшості в парламенті. Представники ЄС і Єврокомісії навіть зробили заяви, що світ повинен бути готовий до того, що Греція покине єврозону (а разом з нею, можливо, і ЄС).

Опозиція вимагає відставки прем'єра і проведення дострокових парламентських виборів. Папандреу відмовився покинути свій пост, але передумав проводити референудм. При цьому він також погодився на створення коаліційного уряду, який він відмовився очолити в майбутньому.

Лідери Євросоюзу вимагають від Греції протягом доби визначити і представити план, яким чином буде сформований і коли почне діяти оновлений кабінет. У разі невиконання цієї вимоги майбутнє фінансової допомоги Афінам може бути переглянуте, так як в цьому випадку для європейських кредиторів фактор політичної стабільності позичальника є першочерговим.

Напередодні, говорячи про долю свого кабінету, Папандреу підкреслив, що призначення нових міністрів не має проводиться раніше лютого-березня 2012 р., коли відбудеться узгодження всіх положень щодо надання нових траншів від кредиторів.

Нагадаємо, 27 жовтня 2011 р. європейські лідери погодили з представниками банків і страхових компаній нову схему участі приватного сектора в полегшення боргового тягаря Греції. Згідно з цим планом, власники грецьких бондів обміняють їх на нові з 50% дисконтом до номінальної вартості. Це дозволить скоротити держборг країни до 120% ВВП до 2020 р.

При цьому члени єврозони, щоб переконати інвесторів обміняти папери, забезпечать інструменти підвищення кредитної якості нових грецьких паперів оцінною вартістю до 30 млрд євро. Імовірно, мова йде про забезпечення грецьких облігацій у вигляді паперів з найвищим рейтингом AAA. В інтерв'ю німецьким ЗМІ керуючий директор Міжнародного інституту фінансів (IIF) Чарльз Даллара висловив думку, що на обмін грецьких держпаперів з втратою 50% вартості дадуть згоду 90% банків. Таким чином, обсяг нової приватно-державної програми допомоги Греції оцінюється в 130 млрд євро.

Нагадаємо, в 2009 р. Греція опинилася перед обличчям найбільшої фінансової кризи через надзвичайно високі борги Афін перед урядами інших країн. У травні 2010 р. МВФ і ЄС виділили грецькій владі кредитну лінію в розмірі 110 млрд євро. У липні 2011 р. на екстреному саміті єврозони було прийнято рішення про надання Греції другого пакета фінансової допомоги понад діючої програми. Лідери єврозони домовилися, що Євросоюз і МВФ нададуть Афінам додаткове фінансування в розмірі 109 млрд євро.

Натомість керівництво Греції зобов'язалося здійснити низку заходів, спрямованих на різке скорочення бюджетних витрат: зменшити зарплати, підвищити пенсійний вік, скоротити робочі місця, а також провести широку програму приватизації. Ці заходи дуже непопулярні в грецькому суспільстві. З 2009 р. в країні не припиняються масові страйки та інші акції протесту проти скорочення бюджетних витрат. Греція з початку осені не може отримати черговий 8-мільярдний транш кредиту за програмою, оскільки кредитори вимагають від країни політичного консенсусу і чіткого проведення бюджетних і економічних реформ.