ua en ru

прихильники Віталія Кличка вимагають уваги та посад

прихильники Віталія Кличка вимагають уваги та посад Віталій Кличко (праворуч) має намір поторгуватися з Петром Порошенко (ліворуч) за посади (УНІАН)

Депутатська група УДАР готова нагадати про своє існування. У кулуарах Верховної ради жваво обговорюють можливий вихід депутатів групи зі складу парламентської коаліції. Неофіційно такий сценарій в УДАРі підтверджують. У той же час прихильники мера Києва Віталія Кличка називають умови, при яких вони готові відмовитися від цього сценарію, який, в принципі не вигідний жодній зі сторін.

Йдеться про кадрові рішення. УДАР наполягає на підтримці їх кандидатур на голову Рахункової палати та омбудсмена. "Упертися" соратники Віталія Кличка готові і за Міністерство аграрної політики.

Детальніше - в матеріалі РБК-Україна.

З голосами на вихід

Відразу декілька представників БПП та "Народного фронту" розповіли РБК-Україна про можливий вихід депутатів групи УДАР з коаліції. В НФ навіть стверджують, що ця ситуація обговорювалась на одному з засідань "Стратегічної дев'яткі" при президентові, але підтверджень тому знайти поки що не вдалося.

Неофіційно УДАРівці не заперечують, що розмови про їх вихід дійсно були, але запевняють, що ситуацію розхитувати поки зарано - щонайменше влітку жодних дій вони вживати не будуть. Та УДАРівці можуть активізуватися у випадку настання зручних для цього передумов. "Поки уряд не почнуть "хитати", немає сенсу хитати Раду", - каже один з представників УДАРу в парламенті.

Розмови про вихід з більшості з'явилися не на рівному місці. До розгляду можливості заявити про себе в повну силу групу спонукали останні кадрові події.

Перш за все, мова йде про посаду голови Рахункової палати, на яку претендує представник групи, депутат Валерій Пацкан, а також про пост Уповноваженого з прав людини, на який претендує депутат Сергій Алєксєєв. Не збираються віддавати УДАРівці БПП і свою квоту на крісло міністра аграрної політики після того, як його покинув їхній представник - Тарас Кутовий. "Ми можемо шантажувати депутатів у складі БПП. Ми будемо стояти на позиції Рахункової і позиціях, які у нас ще є, Міністерство аграрної політики, наприклад. Сто відсотків цих позицій ніхто не буде здавати. Щонайменше, наша група не буде цього здавати", - запевнив співрозмовник з числа депутатів.

Нагадаємо що, у квітні кандидатуру Пацкана Рада не підтримала, зокрема, представники його ж фракції, хоча до того, за його словами, було рішення фракції на його підтримку. Після того, як на початку квітня голосування за членів Рахункової палати було провалено, було оголошено новий конкурс. Прийом документів від кандидатів буде тривати до 19 червня. За найсприятливішої ситуації голосування можливе ще до кінця цієї сесії - в липні, в іншому разі - вже лише у вересні.

Не збираються УДАРІВці віддавати президенту і Міністерство агрополітики, хоч і їхній представник вирішив піти з посади за власним бажанням. "Це - МінАПК - квота УДАРу. Люди, які ні на Майдані не були…зараз будуть все очолювати, а група УДАР, яка має сорок депутатів, не може висунути когось навіть на посаду міністра?", - оборюється співрозмовник РБК-Україна у депутатській групі.

У групі розповіли й про причини подачі Кутовим заяви про відставку - різне бачення із прем’єром Володимиром Гройсманом на земельну реформу. Нюанси може пояснити тільки сам міністр, але якщо коротко - він не захотів підписуватись під варіантом прем'єра. Натомість у Гройсмана інші плани. Він хоче відзвітувати перед парламентом наступної сесії - восени - із чинним урядом. Тож кажуть, що на одному з останніх засідань Кабміну прем’єр ніби навіть просив Кутового забрати заяву назад. Поки, як стверджують в БПП та УДАРі, Кутовий не звітував ані перед фракцією, ані перед своєю групою. Соратники ж Кутового кажуть, що поки нема відставки їхнього міністра, потенційні кандидатури тих, хто може прийти йому на зміну, не розглядали.

У БПП ж такі залякування УДАРу про можливий вихід із коаліції називають не більше ніж торги за вигідні їм позиції. "І правильно роблять. Якби я мав свій політичний проект, я б теж торгувався за гроші на округи, якісь посади", - пояснює один із членів фракції БПП.

Досвід назавжди

Для соратників міського голови Києва Віталія Кличка вихід з коаліції справа не нова. У липні 2014 року, саме з подачі УДАРу та "Свободи" була розвалена коаліція "Європейський вибір", в яку тоді входили фракції "Батьківщина", УДАР, ВО "Свобода", група "Економічний розвиток" і "Суверенна європейська Україна", та було запущено процес дострокових парламентських виборів. Ось тільки депутати вказують, що між ситуацією влітку 2014 року та літом 2017 є принципова різниця. Тоді у складі Верховної ради були представники режиму колишнього президента Віктора Януковича - "Партія регіонів" та комуністи. Тож на фоні революційних змін в країні, було необхідне перезавантаження не тільки президентської вертикалі, а й парламенту.

Соратники Кличка натякають, що їх лідер може поборотися і за президентське крісло. "Поганий той солдат, який не хоче стати генералом", - пожартував один із наближених до Кличка народних обранців. У березні 2014 року чемпіон світу з боксу зняв свою кандидатуру на користь позафракційного народного депутата та бізнесмена Петра Порошенка. Сталося це не без участі олігарха Дмитра Фірташа, з яким Кличко та Порошенко зустрілись у Відні та вели довгі перемовини взимку 2014 року. "Мені слабко віриться в те, що людина, яка входила в трійку по президентським рейтингам так просто полишить свої президентські амбіції", - запевняє одна з депутаток групи УДАР. Коли нагадуєш УДАРівцям про їх невисокі рейтинги, ті починають кивати в бік "Народного фронту" або президента Петра Порошенка. Про рейтинги останнього навіть ніхто не говорив ще восени 2013 року, а в результаті - Порошенко у першому турі з підтримкою 54,7 % виборців став президентом. Попри невтішні рейтинги "Народного фронту" у 8-10% перед достроковими парламентськими виборами, у 2014 році партія виборола перше місце з більш ніж 22% підтримки.

Але шантаж керівництва БПП, тобто і Петра Порошенка, якщо він буде з боку Віталія Кличко та його прихильників, може закінчитись не на користь УДАРа. "А чи готовий до виборів УДАР? Ні. Не готовий. Якщо він завтра чи через три місяці самостійно піде на вибори, то він ці вибори програє. Піти з БПП також буде неможливо. Якщо УДАР виходить з коаліції, він свариться з Порошенком", - наголошує виданню один із колишніх УДАРІвців. Щодо участі в парламентських виборах депутати групи УДАР кажуть, що ще не визначилися, чи йтимуть окремою колоною чи знову у складі БПП. Звичайно, після ймовірного виходу із коаліції, а можливо й фракції БПП, питання про одну колону із президентською партією буде закритим.

Лідер парламентської групи Оксана Продан запевнила РБК-Україна, що в УДАРі поки немає жодних рухів в напрямку підготовки до виборів, а Кличко - увесь з головою у справах столиці.

Офіційно у групі такі розмови повністю заперечують. Зокрема, Оксана Продан заявила РБК-Україна, що їй про розмови щодо виходу її соратників із коаліції нічого не відомо. У групі навіть пояснюють, що залишати фракцію БПП нераціонально. Зокрема з огляду на досвід їхніх колег Миколи Томенка та Єгора Фірсова. Після того, як останні в лютому-березні минулого року залишили фракцію, з’їзд БПП позбавив їх мандатів. "Окрім слухів, це немає під собою ніякого фундаменту. По-перше, це неможливо. Вийти з коаліції сьогодні в повному складі ми не можемо. Мажоритарники можуть, але "списочники" - ні", - каже один з лідерів УДАРу Артур Палатний. - Група УДАР - це не зрадники. Вони на сьогодні виходити із фракції БПП не збираються".

Говорять "друзі"

В УДАРі кажуть, що слухи про їхній вихід з більшості поширюють депутати з "Народного фронту" навмисно після того, як 6 червня було скасовано голосування за омбудсмена, на якого претендувала їхня представниця - голова парламентського комітету з питань соціальної політики Людмила Денісова. Ніби "Народний фронт" став тоді "в позу" та відмовився голосувати за проект, який лобіювали соратники Кличка щодо парковок. "Мабуть, "фронтовики" стали поширювати ці слухи тому, що вони в цьому зацікавлені і десь на нас ображені, що законопроект про парковки був схвалений в першому читанні до (питання, - ред.) омбудсмена і без їхньої участі. Вони принципово виступали, що спочатку повинен бути омбудсмен, а потім законопроект про парковки", - пояснює співрозмовник в УДАРі. Нагадаємо, що законопроектом №5364 передбачається надати право уповноваженим місцевою владою інспекторам з паркування накладати штрафи за неправильну парковку особистого автотранспорту, якщо відповідне порушення було зафіксовано засобами фото- і відеофіксації.

"Ми схвалили одностайну позицію: якщо ми будемо розпорошуватися, то ми самі себе будемо послаблювати. Або всім виходити - або нікому. Ми хочемо мати конструкцію, яка буде для групи УДАР відігравати основоположну роль, які б там не відбувались вибори - президентські, парламентські", - прояснює РБК-Україна один із депутатів групи УДАР та запевнив, що група прийме рішення, як рухатися далі за результатами голосувань по принциповим для них питанням: формуванню Рахункової палати, Центральної виборчої комісії, обранню Уповноваженого з прав людини. "На сьогоднішній день таких різких причин немає (для виходу депутатів з фракції БПП та коаліції, - ред.). Будемо дивитися, як складатиметься конфігурація по Рахунковій, ЦВК і решті органів. Звісно, якщо нам будуть розказувати "Не Пацкан (на голову Рахункової палати, - ред.), а Пупкін", то звичайно вся група стане в позу", - додає співрозмовник.

В групі УДАР 39 людей. З них, за словами Артура Палатного, 15 - мажоритарники. Якщо зважати на орієнтовні підрахунки, адже кількість депутатів у коаліції в парламенті не оприлюднюють, у коаліції є близько 226 депутатів. БПП із НФ у сумі дають 221 депутата. Ще близько п’яти депутатів коаліції -позафракційні. Це - спікер Андрій Парубій, перший віце-спікер Ірина Геращенко, нардепи Ганна Гопко, Остап Єднак, Анатолій Денисенко. Відтак після виходу із коаліції 15 людей, там залишається 211 депутатів. А це, відповідно до статті 90 Конституції України, відкриває відлік 30 днів для формування нової коаліції, у випадку не формування якої президент має право розпустити парламент.

До ідеї з розпуском Ради в самій коаліції ставляться скептично. "Президент все-одно не розпустить парламент. Бо президент має право, а не обов'язок" , - розводить руками один із лідерів НФ.

Слід зауважити, що президент не проти розпустити парламент. Про це він заявив під час однієї зустрічі. "Я можу розпустити парламент, але тільки тоді, коли зрозумію, що наступна Рада буду краща за діючу", - переповіли РБК-Україна слова Петра Порошенко. Але як можна зрозуміти, який склад кращий - бо один вже є, а який буде інший невідомо - залишається таємницею.

Один із колишніх УДАРівців нагадує, що відносини соратників Кличка з президентською фракцією були напруженими протягом усіх трьох років роботи Ради восьмого скликання. Це напруження то наростало, то зменшувалося. Хоча в парламенті тема "розриву стосунків групи із БПП та коаліцією" на слуху протягом останніх двох тижнів. "Знаючи Віталія Володимировича, якщо він прийматиме таке рішення, це має бути дуже значний треш, а цього трешу поки не видно. Вони досить добре спілкуються з президентом. І президент намагається Віталія Володимировича не ображати", - пояснює співрозмовник. Все ж соратники Кличка розповідають, що попри те, що стосунки Кличка із президентом гарні, відносини із Гройсманом на порядок кращі. Пояснюють: питання в тому, що наразі прем’єр в цілях своєї підтримки хоче вибудувати гарні стосунки із великими політичними гравцями.

А пригадати у "випадку чого" Кличку є що. Кажуть, діючий мер Києва хотів посадити в урядові крісла, як мінімум, три наближені до себе людини. Так, на крісло міністра інфраструктури претендував колишній депутат від УДАРу, потім заступник Кличка Павло Рябікін, а воно дісталося Андрію Пивоварському. Так само представниці УДАРу, нині очільниці групи, Оксані Продан, спочатку обіцяли посаду голови парламентського податкового комітету, яку обійняла Ніна Южаніна, а потім крісло очільниці Державної фіскальної служби, яке віддали Роману Насірову. "Приходить Віталій Володимирович до Петра Олексійовича і каже: "Ось мої три людини". А Петро Олексійович йому: "У тебе і так є. Ковальчук у мене працює (Віталій Ковальчук, перший заступник голови Адміністрації президента, - ред.), Розенко (Павло Розенко, віце-прем'єр, - ред.), Кутовий. І перераховує тих УДАРівців, які себе УДАРІВцями особливо не вважають", - нагадують соратники міського голови Києва.

Наразі у Віталія Кличко не змогли ані підтвердити, ані спростувати інформацію про дії депутатів групи УДАР.