Суд оголосив перерву в засіданні у справі Тимошенко до завтра
Апеляційний суд Києва оголосив перерву в судовому засіданні, де розглядається апеляція екс-прем'єр-міністра України, лідера партії "Батьківщина" Юлії Тимошенко до 10:00 14 грудня 2011 р. Таке рішення оголосила член колегії суддів суддя Олена Сітайло, передає кореспондент РБК-Україна.
"Вивчивши матеріали кримінальної справи, колегія суддів приходить до висновку про оголошення перерви для подання повторної можливості засудженій Тимошенко повторно прийняти участь в судовому процесі та витребування з київського СІЗО довідки про стан здоров'я Юлії Володимирівни... До 10:00 14 грудня 2011 р.", - заявила суддя.
Захист Тимошенко не виключає, що перерва в сьогоднішньому судовому засіданні оголошена для того, щоб примусово доставити екс-прем'єр-міністра в зал суду. Про це журналістам заявив захисник Тимошенко адвокат Олександр Плахотнюк.
"Ми не виключаємо, що це оголошено перерву для того, щоб доставити Юлію Володимирівну в будь-якому вигляді, в будь-якому стані на судове засідання", - заявив Плахотнюк.
За його словами, захист сподівається, що дана перерва оголошена для з'ясування стану здоров'я Тимошенко. Також захисник заявив, що після з'ясування стану здоров'я Тимошенко суд оголосить перерву і надасть можливість колишньому прем'єрові одужати.
Раніше суд відмовив захисту Тимошенко у відводі колегії суддів, які розглядають звернення колишнього прем'єра. Про заявила суддя Сітайло. "Суд вирішив відмовити в задоволенні заяви адвоката Плахотнюка про відвід всієї колегії суддів", - заявила суддя Сітайло.
Суд послався на відсутність підстав для відводу колегії суддів. Суддя підкреслила, що автоматичний розподіл суддів пройшов без стороннього втручання і згідно з чинним законодавством.
Також Сітайло додала, що "твердження захисників про те, що судді не мали можливості ґрунтовно ознайомитися з матеріалами справи - їх суб'єктивна справа".
Раніше захисник Тимошенко адвокат Олександр Плахотнюк заявив відвід всій колегії суддів, яка розглядає апеляцію його підзахисної. На думку захисту, у колегії суддів не було достатньо часу, щоб ґрунтовно ознайомитися з матеріалами справи. У зв'язку з цим, захист вважає, що нинішній склад суддів не може об'єктивно і справедливо розглядати дану апеляцію.
Прокурори, які підтримують державне обвинувачення, вважають що у відведенні потрібно відмовити, оскільки "захист не надав доказів, які би свідчили про необ'єктивність суддів".
Пізніше, Сергій Власенко повідомив, що склад колегії суддів Апеляційного суду Києва, які сьогодні слухають апеляцію екс-прем'єр-міністра України, лідера партії Батьківщина Юлії Тимошенко був обраний за кілька днів до сьогоднішнього судового засідання. "За кілька днів до цього слухання змінили весь склад суддів. Без пояснень і без будь-яких причин, судді які протягом місяця вивчали матеріали справи, сьогодні справу не слухають. У нас повністю нова трійка ... Фальсифікація справи набуває відвертого характеру, оскільки одна із суддів, а саме суддя Фрич є дружиною одного з керівників Генеральної прокуратури ", - заявив Власенко.
Разом з тим, Власенко зазначив, що дуже дивним є той факт, що автоматизований вибір суддів обрав суддю Олену Ситайло і суддею доповідачем у справі, і головуючою у справі.
Також Власенко назвав суддів, які сьогодні слухають справу - це суддя Тетяна Фрич, суддя Ольга Юрдига і головуюча у справі суддя Олена Ситайло.
Раніше сьогодні під час засідання суд відмовив захисту Тимошенко у відводі головуючої у справі судді Сітайло. "Колегією суддів прийнято рішення відмовити в заявленому відводі", - заявила суддя.
Суд послався на відсутність будь-яких доказів, які б свідчили про необ'єктивність головуючої у справі судді. Таким чином, суд визнав заявлений відвід необґрунтованим.
Нагадаємо, раніше захисник Тимошенко адвокат Юрій Сухов заявив відвід Сітайло в ході судового засідання. "Я вважаю, є всі підстави вважати, що розгляд справи буде необ'єктивним... я заявляю відвід головуючої у справі судді Олени Сітайло", - заявив Сухов.
Обґрунтовуючи відвід, адвокат заявив, що незадоволений рішенням по заявленим захистом клопотань на попередньому розгляді апеляції. Зокрема, Сухов був не задоволений відмовою у відновленні судового слідства, а також відмовою в допиті свідків.
Сторона захисту підтримала заяву про відвід головуючої у справі судді. У свою чергу, прокурори, що підтримують державні звинувачення, висловилися проти заявленого відводу і вважають, що підстав для відводу немає.
Зазначимо, сьогодні в Апеляційному суді м.Києва почалося судове засідання по справі Тимошенко щодо обвинувального вироку по "газовій справі". Засідання відкрила головуюча суддя Сітайло. Судове засідання почалося із запізненням на 15 хвилин.
Сама екс-прем'єр на засіданні не присутня. Раніше її захисник Сергій Власенко заявив, що "Тимошенко навряд чи буде присутня на засіданні за станом здоров'я". Разом з тим він додав, що при відсутності Тимошенко засідання проводити неможливо і його необхідно перенести.
Сьогодні на судовому процесі сторону захисту представляють адвокати Олександр Плахотнюк, Микола Сірий і Юрій Сухов. Також на засіданні присутній дочка Тимошенко Євгенія Карр. Сторону обвинувачення представляють Лілія Фролова, Олександр Микитенко і Михайло Шорін.
Зазначимо, журналістів до зали судових засідань не пустили. Вони стежать за процесом з конференц-залу в будівлі суду, де йде пряма трансляція судового засідання.
Тим часом, під стінами суду проходив мітинг прихильників Тимошенко, в якому брали участь близько 2 тис. осіб. Учасники акції протестували проти арешту колишнього прем'єра. Демонстранти тримали плакати і викрикували гасла на підтримку Тимошенко. В цілому акція протесту проходила спокійно, однак раніше її учасники зламали паркан в'їзду в суд і зробили спробу прорвати кордон міліціонерів і потрапити в будівлю суду.
На даний момент мітинг на підтримку Тимошенко закінчено. Всі учасники акції розійшлися з Солом'янської площі і з території Апеляційного суду. Як повідомили в прес-службі головного управління МВС Києва, затриманих під час проведення акції протесту немає.
Нагадаємо, раніше Апеляційний суд м.Києва не прийняв до розгляду апеляції, які учасники процесу в Печерському районному суді Києва заявляли паралельно з апеляцією на вирок екс-прем'єр-міністра. Таке рішення оголосила головуюча у справі суддя Олена Сітайло.
Зокрема, Апеляційний суд не прийняв до розгляду апеляції Сергія Власенка і Миколи Титаренка щодо того, що їх виключили з процесу в якості захисників, союзу "Багатодітних Київщини" щодо постанови, якою суд не допустив до процесу союз як громадського позивача.
Разом з тим, суд не задовольнив клопотання захисту про зміну або скасування Тимошенко запобіжного заходу, а також клопотання про допуск Власенка і Титаренка до процесу як захисників. Суд послався на відсутність на те підстав.
Крім того, суд не відновив судове слідство по причині відсутності підстав.
Нагадаємо, 11 жовтня Печерський райсуд Києва засудив Тимошенко до 7 років ув'язнення з забороною обіймати певні державні посади протягом ще 3 років за перевищення службових повноважень при підписанні газових угод з Росією. Також суд зобов'язав Тимошенко виплатити "Нафтогазу України" 1,516 млрд грн.
Зазначимо, колишній представник цивільного позивача компанії НАК "Нафтогаз України" Ігор Кость на судовому процесі в Апеляційному суді Києва сьогодні заявив, що цивільний позов компанії НАК "Нафтогаз України", який пред'явлений Тимошенко у сумі 1,6 млрд грн, не обґрунтований.
"Той збиток, який пред'явлений Тимошенко у цій кримінальній справі, безпідставний. Жодних збитків у бухгалтерському обліку "Нафтогазу" не існує. Я заявляю, що кримінальну справу порушено безпідставно, і вона повинна була бути закрита ще на стадії судового слідства, має бути винесено виправдувальний вирок", - заявив Кость.
За його словами, цивільний позов був заявлений у зв'язку з тим, що Генеральна прокуратура України звернулася до "Нафтогазу України" з листом, де йшлося про нібито встановлених збитки. Також Кость додав, що збитки не підтверджені ніякими документами.
8 грудня Шевченківський райсуд Києва ухвалив рішення у справі корпорації ЄЕСУ обрати для екс-прем'єр-міністра Тимошенко запобіжний захід у вигляді арешту. Таке рішення суд прийняв на виїзному засіданні в Лук'янівському СІЗО.
Слід додати, що Головне слідче управління Служби безпеки України (СБУ) об'єднало справи за екс-прем'єру в одне виробництво і створило загальну слідчу групу. Згідно з повідомленням, Генпрокуратура України вирішила, що підслідність по всіх справах Тимошенко, будуть встановлювати слідчі СБУ.
В СБУ знаходиться кримінальна справа за обвинуваченням у вчиненні в 1996-2000 рр. замаху на розтрату коштів держбюджету України в 405,5 млн дол. Крім того, у провадженні головного слідчого управління Державної податкової служби України знаходиться кримінальна справа за обвинуваченням в організації приховування валютної виручки в сумі понад 165 млн дол., незаконного відшкодування бюджетних коштів та ухилення від сплати податків на загальну суму понад 47 млн грн шляхом запровадження фінансової схеми розрахунків за товарно-матеріальних цінностей корпорація ЄЕСУ і приховування отриманих від підконтрольних їй офшорних компаній доходів, які використані для особистого збагачення.
26 листопада, Генпрокуратура України звинуватила екс-прем'єра в черговому злочині. За словами заступника генпрокурора України Рената Кузьміна, Тимошенко причетна до вбивства депутата Верховної ради Євгена Щербаня в 1996 р. Гроші, які отримали кілери за вбивство Щербаня, нібито надійшли з рахунків фірм, що належать Тимошенко і Павлу Лазаренку, який займав тоді пост глави уряду.
Справа Тимошенко погіршила відносини України із Заходом, оскільки європейські та американські політики побачили в ньому ознаки політичного переслідування опозиції. Українська влада відкидає звинувачення в тиску на суд або в упередженості, стверджуючи, що мова йде про боротьбу з корупцією. Втім, Президент Віктор Янукович ще раніше визнав, що справа Тимошенко може перешкодити підписанню угоди про асоціацію і зону вільної торгівлі ЄС з Україною.