ua en ru

як в столиці пройшов "Київпрайд"

як в столиці пройшов "Київпрайд" Близько 2,5 тисяч активістів Маршу рівності пройшлися по центру Києва, вимагаючи захисту своїх прав (РБК-Україна)

У столиці пройшов Київпрайд-2017 щорічна акція в підтримку ЛГБТ-спільноти. У цьому році він пройшов відносно спокійно, але зіткнень все одно не вдалося уникнути. Про те, чому 2,5 тисячі людей вийшли на акцію, і що думають про Марші політики та інші публічні люди, які побували на акції – в репортажі РБК-Україна.

Як все починалося

Рівно о 9 ранку на підході до Будинку вчителя, де було анонсовано початок Маршу рівності, на вулиці Володимирській вже стояло кілька металевих рамок. Навколо було багато поліції, людей пропускали по одному і оглядали сумки.

Правоохоронці уважно стежили за тим, щоб ніхто не проніс на Прайд ножі, газові балончики та інші небезпечні предмети. Охочих потрапити на марш було досить багато, у кожної рамки стояла черга чоловік з 10. Як писали пізніше організатори Київпрайду, на акцію прийшло 2,5 тис. осіб.

Прийшли до 9 ранку було кілька сотень, вони розтягнулися по Володимирській, від вулиці Богдана Хмельницького до бульвару Тараса Шевченка. Стояли купками учасники неспішно розгортали плакати, діставали райдужні прапорці ЛГБТ-спільноти.

На Прайд прийшли не лише люди нетрадиційної орієнтації, але і всі ті, хто хотів їх підтримати: правозахисні організації, європейські депутати Ребекка Хармс, Ганна Гомеш и София Велд і просто небайдужі. Найбільше було людей 20-30 років.

Відповідаючи на питання журналістів, виконавчий директор правозахисної організації Amnesty International Оксана Покальчук розповіла, що прийшла разом з колегами на Марш, щоб стати на захист прав ЛГБТ. "Сьогодні Прайд охороняють шість тисяч поліцейських, і це ненормально. Тому що представники ЛГБТ повинні спокійно ходити по вулиці і нічого не боятися", - зазначила вона. Активістка зазначила, що мета Маршу - говорити не про секс, а про права людини. До речі, представники Amnesty International стояли з плакатами "Права ЛГБТ – права людини", "Права людини – моя гордість".

Анжела Калініна з батьківської ініціативи "ТЕРГО" розповіла, що прийшла на Прайд, щоб підтримати свого сина.

- У нашій країні у всіх рівні права. Я вийшла підтримати трансгендерів, геїв і лесбіянок, тому що вони точно такі ж люди, як усі ми, - зазначила моя співрозмовниця.

- Ви вважаєте, що зараз в нашій країні представників ЛГБТ не розуміють і гноблять? – запитала я.

- Так. Більшість не розуміє, що сексуальну орієнтацію не набувають, її отримують при народженні, - підкреслила Калініна.

Тим часом, у парку Шевченка вже зібралися противники Маршу. Вони перекрили Володимирську біля головного корпусу Університету, щоб не дати пройти учасникам Прайду, і голосно включили звукові колонки і крутили пісні про сімейні цінності. Це були представники різних націоналістичних партій і організацій. Зокрема, «Правого сектора» і «Свободи».

З публічних людей на Прайд прийшов заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов.

За його словами, велика кількість правоохоронців на Марші Рівності свідчить, що поки в країні є серйозне упередження проти ЛГБТ-спільноти.

- Завдяки Київпрайду люди позбуваються ілюзій і фантазій, які у них в голові і бачать, що тут абсолютно адекватні люди. Адже гомофоби іноді уявляють, що тут прямо хтось накидається на інших людей і робить щось жахливе, - розповів Нефьодов.

Заступник міністра економіки також прокоментував питання, чи часто у одностатевих пар, які виховують дітей, виростають такі ж гомосексуальні діти. Нефедов вважає, що від цього не застрахований ніхто, в тому числі, гетеросексуальні пари.

Тему тут же підхопила Інеса Гашинська, учасниця Маршу, що стояла поряд.

- Для нас, ЛГБТ-людей, що виховання дітей – така зворушлива тема. Я думаю, незважаючи на зовнішню агресію і нападки в школі, діти в одностатевих сім'ях ростуть навіть в більшій любові. Я сама виховувалася в гетеросексуальній сім'ї, але, коли мені було п'ять років, батько пішов з сім'ї, і мені було складно. Я лесбіянка, але я підтримую сімейні цінності і вважаю, що головне, щоб у родині була щира атмосфера, - сказала вона.

altaltaltaltaltaltaltaltaltalt

Фото: активісти "Київпрайду" пройшли колоной по центру столиці (Віталій Носач, РБК-Україна)

В перших рядах Прайду також була нардеп Світлана Заліщук. Вона тримала плакат з написом "Київпрайд" разом з іншими учасниками.

Заліщук наголосила, що марш – це не спосіб нав'язати комусь певний спосіб життя, а можливість показати, що всі люди можуть жити по-різному, але повинні поважати один одного. Депутат також звернула увагу, що на мітинг прийшли матері представників ЛГБТ. І її мета як депутата показати батькам, що такі діти можуть відчувати себе захищеними в Україні.

- Ми спілкувалися з французьким дипломатом. Він розповідав, що 30 років тому на акції ЛГБТ-спільноти теж атакували. А зараз всі до цього звикли і розуміють, що потрібно поважати цих людей, навіть якщо комусь це не подобається. Щоб прийти до толерантності в суспільстві, потрібно виховувати людей. Щоб політики не боялися говорити про проблеми ЛГБТ, і щоб журналісти про це говорили, - зазначила Заліщук.

До половини десятого учасники Маршу вже стали колоною. Багато об'єднувалися по організаціям. Деякі заздалегідь запаслися райдужними прапорцями і роздавали їх своїм соратникам.

Через деякий час учасники маршу розступилися, і в середину колони виїхав автомобіль з пересувною сценою. До неї стали проходити травесті-діви в яскравих перуках і одязі. З їх приходом все навколо пожвавилися. "Happy pride!", - радісно кричав травесті в малиновому перуці.

Також увагу звертав на себе хлопець з надувна секс-іграшкою. Олександр зізнався, що він гетеросексуал, але прийшов підтримати людей з ЛГБТ-спільноти.

- Мені захотілося зробити крок у бік вільного мислення і підтримати людей, які обирають інший шлях. Якщо ми демократична країна, то ніхто не забороняє робити те, що ми хочемо.

- Ви вважаєте, що привертати увагу до проблем ЛГБТ потрібно в такий іронічній манері?

- Мені здається, щоб досягти мети, потрібно шокувати публіку. Ось дивіться на хлопців-трансвеститів, вони одягнені в яскраве, цікаво за ними спостерігати, молодці! Так, для гомофобів – це як червона ганчірка для бика. Але тільки таким радикальним чином можна змінити думку суспільства. Якщо представники ЛГБТ будуть ховатися все життя – нічого не зміниться, - пояснив свою позицію хлопець.

Ще один учасник маршу тримав у руках маленький, але привертає увагу плакат з написом "Україна – не Росія". Хлопець розповів, що хотів цим показати, що у нас в країні толерантно ставляться до представників різних меншин.

На заході з'явилася і заступник міністра внутрішніх справ Анастасія Дєєва, вона розповіла, що прийшла на марш, щоб продемонструвати свою громадянську позицію.

- Я підтримую рівні права всіх людей. Звичайно, у нас ще несформировавшаяся культура прийняття. Але тут атмосфера дуже хороша. Я бачу, що всі люди радісні, всі прийшли підтримати один одного.

- чи Є проблеми з безпекою на Киевпрайде?

- Ні, хлопці стоять, охороняють, перевіряють на металлодетекторах, щоб ніхто не проносив небезпечні речі. Так що думаю, відпрацюємо у цьому році ще краще, ніж минулого, - резюмувала Дєєва.

Акцію відвідала травесті-діва Монро. Вона була в довгій сукні в підлогу. Вона вважає, що якщо в Україні щороку будуть проходити Прайди, то років через 15-20 суспільство буде готове до легалізації одностатевих шлюбів.

- На жаль в минулому році я не була на Прайді, тому що на мене було замах. Мені на книжковій виставці тоді в спину кинули кефір і фарбу, і я побоювалася за своє життя. Але сьогодні я не змогла пропустити це подія, тому що я киянка і ніхто не заборонить мені пройти 1200 метро по рідному місту, - резюмувала Монро.

На початку одинадцятого колона рушила вперед, скандуючи "Бунтуй, кохай, права не віддавай!". Силовики щільно оточили учасників маршу і рухалися з ними.

Так як контрмітинг на Володимирській тривав, ЛГБТ-активісти пішли в обхід - по бульвару Шевченка. Розрізнені противники маршу зустріли їх образами. Один з радикалів коментував у гучномовець проїжджаючу повз сцену: "Дивіться, на вантажівці їде незрозуміла істота".

Активісти Прайду відповіли своїм супротивникам речівкою "Права не дають, права беруть!". Організатор маршу Зорян Кісь став підбадьорювати учасників у гучномовець: "Веселіше!". Пройшовши кілька метрів Кісь знову звернувся до активістів: "Я кричу – "Київпрайд", а ви кричите – "ура-ура-ура". "Ура-ура-ура", - відповів натовп. "А тепер кричимо – "Країна для всіх", - не вгамовувався Кісь. Коли колона звернула на Терещенківську.

З парку Шевченка за акцією з цікавістю спостерігали роззяви. Кілька супротивників Прайду спробували прорватися до колоні, але поліція їх відтіснила. "Не реагуйте на провокації", - закричав Кісь.

Коли активісти прийшли на площу Льва Толстого, одна з організаторів, Руслана Панухник, повідомила, що марш підходить до кінця. Вона подякувала учасників, волонтерів – за організацію, а поліцію і Нацгвардію - за охорону.

В оточенні поліції представники ЛГБТ і сочувствуюшие почали сідати в чекали їх автобуси і спускатися в метро. Там були організовані спеціальні поїзди, які вивозили учасників з центру міста без сторонніх. "Знімайте всю символіку", - кричала одна з активісток, щоб уберегти учасників Маршу від недоброзичливців.

Мітингувальники розходилися неспішно, багато залишалися на площі. Увагу звертав на себе хлопець у футболці з написом "Пітер-Київ" і намальованим серцем. На моє запитання про те, чому він зробив такий довгий шлях і приїхав в Україну, Олексій розповів, що хотів підтримати "сусідів".

- Пітер зараз в цьому плані попереду всієї Росії. Але ми пишемо владі заявки на проведення мітингів, а вони нам їх забороняють проводити. Тому доводиться проводити без дозволу. До того ж, три роки тому був прийнятий закон про заборону пропаганди гомосексуалізму. На жаль, в Росії у нас немає такої підтримки з боку влади, яка є в Україні, - поскаржився Олексій.

- На мітинги ЛГБТ-спільноти в Пітері приходять агресивно налаштовані люди, гомофоби?

- Раніше вони часто приходили, їх збиралося багато. Але зараз російські ЗМІ більше переймаються тим, що відбувається в Україні. Тому на мітинги ЛГБТ стало ходити менше гомофобів, - поділився хлопець.

Що говорять противники Маршу

Тим часом у парку Шевченка перебувало близько сотні людей. Багато молодих людей, на вигляд – студентів, прогулювалися в балаклаві. Кілька чоловіків вантажили речі в мікроавтобус.

altaltaltaltalt

Фото: учасники контрмітінгу намагалися провокувати ЛГБТ-активістів (Віталій Носач, РБК-Україна)

На питання, чому вони вирішили вийти на мітинг, чоловіки відповідати не хотіли. Але тут з авто вийшов їхній соратник Андрій. Він виявився більш говірким.

- У мене є родичі в Америці, Європі. І там так дітям у школі кажуть – "це гей або лесбіянка, він така ж людина, як і ти, він нормальний". Я не хочу, щоб у нас так було, - пояснив свою позицію чоловік.

- А ви думаєте, що у нас незабаром теж так буде і хочете цьому протистояти, - поцікавилася я.

- Так, ми до цього вже йдемо! Цього не можна допустити, - відповів він.

Я уточнила, становлять чоловіки якусь організацію. На що отримала негативну відповідь.

- Але у вас же футболки з символікою, - перепитала я. І вказала на їх одяг на якій було написано: "Тато, мама і дитина – це є справжня Україна".

- Ми їх вчора надрукували, - відповів співрозмовник.

Двоє чоловіків у військовій формі стояли в черзі до кавовій машині. Вони сказали, що служили в АТО і поділилися своєю позицією з приводу Київпрайду.

- Вони збоченці, а ми – ні. Ось тому ми сюди прийшли. Вони нібито борються за рівні права. Але заради нас не перекривають станції метро, а для них перекривають. Хіба це рівність? Всі люди різні, але ми проти пропаганди", – відповіли військові.

- тобто, ви вважаєте, що якщо люди не виставляють цього напоказ, то вони мають право бути нетрадиційної орієнтації, головне, щоб вони цього не виставляли?

- Так, вдома у себе якщо їм подобається, вони можуть... Але непотрібно всім диктувати, - додали вони.

Керівник київської організації "Правий сектор" Загазей Володимир був більш говіркий.

- Сьогодні День батька. Ми вийшли за українську родину. За здорову сім'ю – маму, тата і дитину, а не за збочене і хвора уява.

- чи Можна сказати, що ви виступаєте за християнські цінності?

- Це не тільки християнські цінності. Сьогодні тут з нами були і мусульмани, і іудеї.

Він також розповів, що кілька учасників контрмітингу отримали травми від силовиків.

- Я не знаю, хто віддав цей наказ, але представники поліції побили активістів, поліція застосовувала газ. Один затриманий активіст.

За словами Загазея, його соратники не нападали на представників ЛГБТ і нічого не зробили, щоб отримати таку реакцію поліції.

Тим часом, частина поліцейських потроху покидала парк Шевченка. Вони йшли колонами по Володимирській до службових автобусів. Один із силовиків стомлено вигукнув:

- Ну і коли буде ще один черговий гей-парад? І вилаявся.