ua en ru

Ставки ввізного мита на майже 100 товарів в Україні підвищено до рівня, визначеного СОТ (оновлено)

Автор: RBC.UA
Верховна Рада (ВР) підвищила ставки ввізного мита на майже 100 товарних позицій до максимально можливого рівня, визначеного Україною зі Світовою організацією торгівлі (СОТ), які почнуть діяти з 1 січня 2013 року.

Верховна Рада (ВР) підвищила ставки ввізного мита на майже 100 товарних позицій до максимально можливого рівня, визначеного Україною зі Світовою організацією торгівлі (СОТ), які почнуть діяти з 1 січня 2013 року. "За" прийняття у другому читанні як закону законопроекту 9241-д "Про внесення змін до закону України "Про Митний тариф України" (щодо приведення ставок ввізного мита до критеріїв СОТ) проголосували 264 народних депутатів при мінімально необхідних 226.

Читайте також: Новий глава СОТ буде обраний на підставі критерію кваліфікації, - Ламі

Закон передбачає підвищення розмірів ставок ввізного мита на майже 100 видів товарів. Документом передбачається підвищення ставок ввізного мита на продукти органічної і неорганічної хімії (групи 28, 29), штукатурні матеріали, вапно, цемент (група 25), барвники, пігменти, фарбувальні матеріали, замазки, лаки (група 32) та інші товари.

Як зазначив під час виступу в парламенті голова комітету ВР з питань фінансів, банківської діяльності, податкової та митної політики Віталій Хомутиннік, підвищення ставок може принести до бюджету країни додатково 500 млн грн.

Тим часом первісна редакція законопроекту передбачала підвищення ставок більш ніж на 500 товарних позицій, що, за розрахунками авторів документа, повинно було щорічно приносити додаткові 2 млрд грн до бюджету. Зокрема, до другого читання депутати відмовилися від підвищення мит на продтовари (група 1-24), пластмаси, полімерні матеріали та вироби з них, хімічну продукцію (групи 38, 39), а також обладнання та їх частини (групи 84, 85). Також було значно скорочено кількість товарних позицій, при цьому повністю виключені тваринницькі та рослинницькі позиції.

Читайте також: Мінекономрозвитку пропонує встановити новий митний тариф, який передбачає зниження ставок ввізного мита

Зокрема, ВР знизила ставку ввізного мита на марганцеву руду і марганцевий концентрат з 2% до 0%. В цілому, законопроект змінює ставки ввізних мит на близько 100 товарних позицій, більшість з яких відноситься до продукції машинобудування та хімічної промисловості, будівельних матеріалів.

У пояснювальній записці до закону значилося, що в Україні 2,5 тисячі тарифних ставок (або 23,3% від загальної кількості мит) залишаються нижче рівня, встановленого зобов'язаннями України в рамках членства в СОТ. "З метою підвищення ефективності економіки країни, захисту інтересів національного виробника доцільно збільшити тарифний захист окремих груп товарів, попит на які значною мірою покривається власними виробничими потужностями", - йшлося в документі.

Нагадаємо, згідно з пояснювальною запискою до законопроекту, найбільш вагомі додаткові надходження можливі за такими групами товарів, як: живі дерева та інші рослини, зрізані квіти і декоративна зелень, пластмаси, полімерні матеріали та вироби з них, хімічна продукція, машини, обладнання і механічні пристрої, електричні машини, устаткування та їх частини, продукти органічної і неорганічної хімії, барвники, пігменти, барвники, замазки, лаки, штукатурні матеріали, вапно, цемент.

Читайте також: Заявка України до СОТ щодо перегляду митних ставок передбачає відкриття нових потужностей у країні

Нагадаємо, наприкінці жовтня ц.р. Міністерство економічного розвитку і торгівлі запропонувало підвищити вдвічі повні ставки ввізного мита на всі товарні підкатегорії Митного тарифу України, на які встановлено зазначені ставки ввізного мита, крім нульових. Про це йшлося у проекті закону України "Про внесення змін до закону України "Про Митний тариф України".

Підвищення повинно стосуватися 7,4 тис. товарних підкатегорій, що складає 68% від усієї товарної номенклатури. "Цей захід не суперечить вимогам СОТ, оскільки рівень повних ставок мита не зафіксовано тарифними зобов'язаннями при вступі України в цю міжнародну організацію (тарифними зобов'язаннями закріплено тільки рівень пільгових ставок мита)", - наголошувалося в аналізі законопроекту.

За розрахунками Мінфіну, у разі підняття вдвічі рівня повних ставок мита орієнтовна сума додаткових надходжень до держбюджету на рік може скласти 430 млн грн.

Читайте також: Надання феросплавним заводам преференцій на електроенергію загрожує санкціями з боку СОТ, - експерт

Як повідомлялося, 15 жовтня генеральний директор СОТ Паскаль Ламі заявив, що рішення СОТ щодо пропозиції України збільшити тарифи на товари залежатиме від того, які поступки запропонує Київ. Він зазначив, що правила СОТ дозволяють її членам вдаватися до подібних кроків. "Суть у тому, що якщо ви робите вашу економіку менш відкритою до одного виду товарів, то ви компенсуєте це відкриттям економіки іншому товару. Потрібні переговори", - сказав Ламі.

"Якщо Україна хоче збільшити захист певних видів товарів і зменшити захист інших видів, ми повинні побачити загальний баланс, перш ніж виносити своє рішення", - резюмував Ламі.

Читайте також: Намір України підвищити мита позначиться на глобальній торговій системі, - США

Пізніше СОТ закликала Україну пояснити необхідність перегляду тарифів на деякі види товарів. З відповідною заявою виступили представники 58 країн-членів СОТ на нараді 16 жовтня. "Пройшло вже майже чотири тижні після того, як Україна оголосила про свій намір, а члени (СОТ), як і раніше, не знають, які в України реальні цілі, які нові ставки Україна шукає, яка передбачається компенсація членам, і чи маємо ми правильні дані для аналізу ситуації", - зазначив один зі співрозмовників Reuters.

З 58 представників країн-членів, присутніх на нараді, ніхто не виступив на підтримку країни.

Читайте також: П'ятницький: звернення України до СОТ з приводу митних ставок не нашкодить переговорам про створення ЗВТ з ЄС (відео)

Своєю чергою, урядовий уповноважений з питань євроінтеграції Валерій П'ятницький ще раз зазначив, що перегляд тарифів не обов'язково повинен вести до збільшення імпортних мит. Представники України також наголошували, що намір переглянути тарифи не є "політикою протекціонізму" і відповідає правилам і нормам СОТ.

Нагадаємо, раніше Україна попередила 156 членів СОТ про намір підняти ставки мит по більш ніж 350 видах товарів. Документ складався з 85 сторінок. У ньому йдеться про те, що Україна готова вступити в переговори і консультації із членами СОТ і просить відповісти до 12 грудня. Як повідомлялося, Україна може переглянути мита на такі види товарів, як автомобілі, вантажні автомобілі, сільськогосподарську техніку, м'ясо, квіти, фрукти, овочі, пральні машини і т.д. У відповідності зі статтею 28 Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ГАТТ), Україна повинна платити за підвищення тарифів зниженням мита на інші товари.

В цілому, перегляд умов членства у СОТ Україна почала рік тому.

Читайте також: Основними партнерами України з переговорів щодо звернення до СОТ будуть ЄС, США, Китай і Туреччина

Як повідомлялося, 17 вересня ц.р. прем'єр-міністр Микола Азаров заявив, що Україна, згідно з нормою СОТ про можливість раз на три роки перегляду умови членства в Організації, почала перегляд цих умов.

Зазначимо, що процедура резервування такого перегляду не вимагає попередніх переговорів з іншими членами СОТ. У той же час такі переговори повинні "базуватися на економічному і політичному аналізі наслідків підвищення ввізних ставок з урахуванням компенсаційних заходів, яких вимагатимуть від України країни-члени СОТ".

Раніше з проханням почати переговори із СОТ про перегляд митних ставок до уряду зверталася Федерація роботодавців, а також ряд галузевих асоціацій. Вони запропонували підвищити імпортні мита на свинину, цукор-сирець, фосфорні добрива, легкові автомобілі.

Наприкінці вересня міністр економічного розвитку і торгівлі Петро Порошенко заявив, що Україна не піднімає митні ставки, а ініціює переговори із СОТ для їх перегляду.