ua en ru

хто стане новим омбудсменом

хто стане новим омбудсменом У вівторок парламент має намір обрати нового уповноваженого з прав людини (фото - 112.ua)

У вівторок у Раді пройде голосування за нового уповноваженого з прав людини. П’ятирічний строк повноважень Валерії Лутковської сплив ще 27 квітня. Протягом місяця у парламенті визначалися з кандидатурами, шукали політичні компроміси та рахували голоси. Претендують на посаду уповноваженого три кандидати: голова парламентського комітету з питань соцполітики, у минулому двічі міністр соцполітики в уряді Людмила Денісова ("Народний фронт"); народний депутат, колишній адвокат, який спеціалізувався на банківському та фінансовому праві Сергій Алєксєєв (БПП); і адвокат, захисник лідера РПЛ Олега Ляшка Андрій Мамалига.

Минулого тижня на ім'я спікера Ради Андрія Парубія надійшов лист від ОБСЄ, у якому директор Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ Міхаель Георг Лінк вказує на можливі політичні впливи при  призначенні  уповноваженого з прав людини та закликає провести відкриті консультації в ході обрання  нового омбудсмена.

Чи відреагує парламент на заклики ОБСЄ та хто з кандидатів має найбільші шанси оселитися на найближчі п’ять років в офісі омбудсмена, читайте у матеріалі РБК-Україна.

Прочитали та й забули

"БДІПЛ (Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини, - ред.) наполегливо рекомендує переглянути поточний процес обрання і призначення уповноваженого Верховної Ради України з прав людини. Для того, щоб гарантувати незалежність і плюралізм офісу уповноваженого, необхідно забезпечити інклюзивні й відкриті консультації, а також сприяти значній участі організацій громадянського суспільства у процесі подання, перевірки, обрання й призначення нового уповноваженого", - йдеться у листі директора Бюро демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ Міхаеля Георга Лінка, який він відправив на ім'я спікера Андрія Парубія.

Лінк вказує на те, що, передбачений українським законодавством механізм обрання омбудсмена (таємне голосування та внесення кандидатури головою парламенту або не менше, ніж 113 підписами народних депутатів), дозволяє "необґрунтовано виключати кандидатів, які б в іншому випадку вважалися достойними", що суперечить Паризьким принципам (міжнародний документ, що визначає повноваження, функції, гарантії незалежності, методи роботи національних установ, що займаються захистом прав людини) та дає підстави для політичної ангажованості. Відтак, в ОБСЄ попереджують українських парламентарів, що у випадку, якщо конкурсна процедура не буде дотримана, це може негативно позначитися на репутації омбудсмена та його офісу.

Та схоже, що у парламенті ОБСЄ не вважають авторитетом. І у команді Парубія, і ряд народних обранців підтвердили РБК-Україна, що парламент не буде відходити від процедури, зазначеної в законі України, та не буде проводити ніяких додаткових конкурсів. "Ми йдемо суворо за процедурою, яка визначена законом "Про регламент" і "Про Уповноваженого". Там визначені усі терміни: коли народні депутати вносять кандидатури, і коли Верховна Рада має розглянути це питання", - заявив РБК-Україна співрозмовник, наближений до Парубія.

Нагадаємо, що згідно із законом "Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини", на висунення кандидатів було 20 днів з часу закінчення строку повноважень діючого на той момент омбудсмена. Після цього, максимум за 20 днів, має відбутися голосування. Відтак це не пізніше 6 червня. Голосування проходить таємно. Якщо жоден з трьох кандидаті не набере 226 голосів на свою підтримку, відбувається повторне голосування уже за двох претендентів, які набрали найбільше голосів. Якщо і на цей раз ніхто не отримає необхідної кількості голосів, відбувається повторне висунення кандидатів. Висувати кандидатів може або спікер парламенту, або не менше, ніж 113 народних депутатів.

"Рада не має права чинити інакше, аніж визначено законом. А народні депутати - це фігури виключно політичні. Тому виключити політичний процес з процедури обрання це - нонсенс. Голова парламенту теж не може щось там хотіти. Він зобов’язаний слідувати букві закону", - пояснив РБК-Україна один із депутатів фракції "Народний фронт".

Такої ж думки дотримуються і у президентській фракції. Пояснюють, що конкурсна процедура обрання не передбачена чинним законом про Уповноваженого з прав людини. Відтак, аби змінювати процедуру обрання та призначення омбудсмена, потрібно схвалювати зміни до законодавства. "Лист - це добрий політичний крок. Я повністю підтримую ОБСЄ у їх намаганнях, але нам для цього потрібно змінювати процедуру, яка встановлена законом", - прокоментував виданню кандидат на посаду омбудсмена Сергій Алєксєєв (БПП). Разом з тим, представник БПП пояснив, що не встиг узгодити свою кандидатуру із правозахисними організаціями через відсутність часу, адже вирішив "висуватися" буквально за декілька днів до закінчення строку збору підписів. Вже постфактум у вівторок, 30 травня, Алєксєєв вирішив поставити галочку навпроти Паризьких принципів та таки зібрати правозахисників, аби заручитися їхньою підтримкою.

Проте не згодна з висновком ОБСЄ голова парламентського комітету з питань соцполітики Людмила Денісова. Вона запевнила РБК-Україна, що її кандидатура обговорювалася громадськими організаціями, зокрема, профспілковим рухом, до того ж, на відміну від попереднього обрання омбудсмена у 2012 році, коли була призначена Валерія Лутковська, наразі розглядається три альтернативних кандидатури, замість однієї. "Говорити про те, що у нас не дотримані Паризькі принципи, це неправильно", - говорить Денісова.

Розмін

Не дивлячись на те, що у Раді наявні усі атрибути для демократичного вибору омбудсмена: кілька кандидатів, змагальний процес, таємна процедура голосування, - за даними РБК-Україна, питання, хто буде новим омбудсменом, вже вирішено.

Як повідомляло видання, ще 22 травня на засіданні фракції НФ була озвучена теза, що відповідна посада має дістатися "Народному фронту". При голосуванні пані Денісова може розраховувати на голоси БПП. Натомість БПП відходить посада голови Рахункової палати, на яку ніби-то знову претендує представник групи УДАР у БПП, народний депутат Валерій Пацкан. "БПП висунуло Алєксєєва для того, щоб домовитися з нами про Рахункову палату", - розповіло джерело РБК-Україна. Нагадаємо, що Рада вже намагалася обрати склад Рахункової палати на початку квітня, але тоді провалила це питання, а спікер закликав парламентський комітет з питань бюджету оголосити повторний конкурс.

Інформацію, що фаворитом "перегонів" за крісло омбудсмена є Денісова підтвердили і у фракції "Батьківщина". "Народний фронт" буде протягувати Денісову. І, можливо, вони це пустили у політичні домовленості із "Блоком Петра Порошенка". Я не думаю, що буде сильна боротьба за Алєксєєва", - пояснює представник "Батьківщини" Сергій Власенко. Сам депутат говорить, що фракція поки не визначилась, але разом з тим запевняє, що і голосувати нема за кого. "Ми не будемо голосувати за людей, які носять портфелі за тими, хто носить портфелі за Ляшком, бо це неправильно. Пані Денісова не має стажу правозахисної діяльності, до того ж, вона представник політичної партії. Я не знаю, чи Алєксєєв займався правозахисною діяльністю. Мати статус адвоката і займатися правозахисною діяльністю - це трохи різні речі. До того ж, він політично заангажована людина, бо є представником БПП", - додав депутат.

У "Народному фронті" відразу стали на захист Денісової. "Вона під час Майдану займалася безпосередньою правозахисною діяльністю - була комендантом Жовтневого палацу і брала участь не в одному судовому засіданні. Так, як вона ризикувала, захищаючи людей, у мужиків яєць не вистачало, щоб взяти на себе комендатуру", - каже один із представників НФ.

Та й сама депутатка запевнила, що як мінімум захищала права пенсіонерів у Криму, коли її громадська організація "Прозора влада" допомагала людям пенсійного віку проводити перевірку правильності розрахунку розміру пенсії. "Я була одним із засновників громадської організації "Прозора влада". Я займалась бізнесом у Криму. Але за власні кошти створили таку громадську організацію, розробили програму "Справедлива пенсія". Ми перераховували пенсії. І люди з нашими розрахунками йшли до Пенсійного фонду, і їм призначали пенсію, яку ми розрахували. Ми захищали права", - пояснила Денісова РБК-Україна.

Останнього пленарного тижня ряд депутатів від БПП спростували наявність домовленості підтримати Денісову та назвали такі заяви представників фракції Яценюка - тиском. "У чому проблема БПП? Їх там п’ять груп, 15 підгруп, 25 підпідгруп і далеко не з усіма ними це все узгоджується", - пояснили це так у НФ. Сам Алєксєєв назвав таку інформацію політичними плітками та запевнив, що президентська фракція голосуватиме за нього."БПП буде голосувати за мене", - сказав він РБК-Україна.

Проте керівництво фракції не було таким категоричним, як їхній кандидат. За словами заступника голови фракції Олексія Гончаренка, рішення щодо підтримки Алєксєєва ще нема, а буде напрацьоване тільки у понеділок ввечері на засіданні фракції БПП. Не став приховувати депутат, що наразі йдеться про пошук компромісу із колегами по коаліції. "Це життя. Політичні домовленості. Ми шукаємо компроміс з нашими колегами з "Народного фронту", - сказав Гончаренко та додав, що розглядається як варіант підтримки або Денісової, або Алєксєєва.

Якщо ж голосування пройде результативно, і в кінці-кінців переможе Денісова, у НФ не виключають, що склад Рахункової палати зможуть обрати вже наступного тижня.

Валерія Лутковська назавжди

Проте у парламенті готові і до іншого сценарію, коли жодна з кандидатур не отримає підтримки. "Можливо, є план зберегти Лутковську. Такі думки теж є. Провалюють голосування за всіх кандидатів і повноваження Лутковської продовжуються", - кажуть в НФ та додають, що найймовірніше буде розіграно саме такий сценарій.

"Основним опонентом цих трьох кандидатів є діючий омбудсмен пані Валерія Лутковська, оскільки про її підтримку відкрито заявили деякі народні депутати (пізніше пояснив, що мав на увазі Мустафу Джемілєва, - ред.). І власне ті заяви, які лунають з боку так званих правозахисних організацій про проведення відкритого конкурсу, направлені на зрив виборів", - пояснює кандидат на посаду омбудсмена адвокат Андрій Мамалига. Відомо, що Мамалига захищав інтереси депутатів РПЛ, зокрема, їх лідера Олега Ляшка та депутата Ігоря Мосійчука. Раніше ЗМІ писали, що адвокат є висуванцем "Радикальної партії", хоча сам Мамалига це спростовує і пояснює, що насправді його висунув з’їзд адвокатів Києва та ряд громадських організацій, а РПЛ - одна із фракцій, яка підтримала у парламенті. Хоча, іншої думки у самій фракції Ляшка, де Мамалигу називають своїм висуванцем.

Переконані, що буде провалено голосування і у фракції Ляшка. "За моєю інформацією, головним кандидатом на посаду омбудсмена є Валерія Лутковська. Я підозрюю, і моя підозра базується на деяких фактах і спілкуванні з колегами, що відсотків на 90-95 результативного голосування у вівторок не буде", - пояснив виданню представник РПЛ Ігор Мосійчук та додав, що, ймовірно, не підтримуватимуть жодного з кандидатів "Батьківщина", "Самопоміч", частина БПП та "Опозиційного блоку". Відтак, якщо голосування таки буде провалено, то депутати сходяться на думці, що повторне голосування вже буде можливим восени, адже вже у липні парламент іде на літні канікули. Відповідно, як мінімум до осені, Валерія Лутковська виконуватиме функції омбудсмена.

В "Опозиційному блоці", "Відродженні" поки не готові сказати, кого підтримуватимуть. Не прокоментували це питання ні у "Самопомочі", ні у "Волі народу". Втім, зважаючи на те, що голосування буде таємним, дійсно складно передбачити його результати. "Якщо буде таємне голосування не так, як вони звикли - ці, які входять зараз до коаліції…бо саме вони показали перший приклад таємного голосування, коли Турчинов стояв і кожен депутат показував йому бюлетень перед урною, як він проголосував (йдеться про таємне голосування за спікера Ради Арсенія Яценюка у 2007 році, - ред.) . Я думаю, що це голосування пройде демократично і не будуть збирати бюлетені керівники фракції. У такій ситуації результати таємного голосування передбачити практично не можливо", - наголошує нардеп від "Опозиційного блоку" Михайло Папієв.

Самі кандидати оцінюють свої шанси на перемогу по-різному. Мамалига допускає, що шанси у трьох кандидатів рівні. Денісова не стала прогнозувати, аргументуючи це таємним голосуванням. Натомість представник БПП Алєксєєв запевнив видання, що якби не сподівався на перемогу, то не висував свою кандидатуру. "Якби я не мав надію на те, що Верховна Рада за мене проголосує, я би навіть не балотувався", - каже депутат та додає, що у випадку, коли голосування за омбудсмена буде провалено, він продовжуватиме боротьбу за крісло омбудсмена.