ua en ru

США ввели перші санкції за торгівлю з Іраном

Автор: RBC.UA
Вашингтон ввів санкції проти трьох іноземних енергетичних компаній за угоди з Іраном, передає Reuters. Зокрема, під дію санкцій потрапила китайська державна Zhuhai Zhenrong Corp., що є одним з найбільших постачальників нафтопродуктів в Іран, а також енергетична компанії FAL Oil Company Ltd., що базується в ОАЕ, і сінгапурська Kuo Oil Pte Ltd.

Вашингтон ввів санкції проти трьох іноземних енергетичних компаній за угоди з Іраном, передає Reuters.

Зокрема, під дію санкцій потрапила китайська державна Zhuhai Zhenrong Corp., що є одним з найбільших постачальників нафтопродуктів в Іран, а також енергетична компанії FAL Oil Company Ltd., що базується в ОАЕ, і сінгапурська Kuo Oil Pte Ltd.

"Згідно з введеними санкціями, компанії позбавляються права отримання американської ліцензії на експорт, фінансування банків США і кредитів на суму понад 10 млн дол., які американські фінансовими установами", - говориться в заяві Держдепартаменту США.

За даними, отриманими наглядовими органами США, компанія Zhuhai Zhenrong виступала в ролі посередника при здійсненні угод на постачання в Іран бензину на суму більше 500 млн дол. в період з липня 2010 р. по січень 2011 р.

Компанію Kuo Oil Pte американські фахівці звинуватили в постачаннях до Ірану нафтопродуктів на суму понад 25 млн дол. в 2010-2011 рр., у той час як FAL Oil Company від аналогічних угод з Тегераном отримала понад 20 млн дол.

Нагадаємо, 1 січня 2012 р. Президент США Барак Обама затвердив оборонний законопроект, в який увійшли нові санкції проти Ірану. Згідно з новим законодавством, США припиняє всі операції з фінансовими інститутами і компаніями, які так чи інакше співпрацюють з Центробанком Ірану. Закон спрямований головним чином на скорочення доходів Тегерана від торгівлі нафтою.

При цьому документ дозволяє Обамі звільняти від санкцій компанії, які базуються в країнах, що істотно звузили свою співпрацю з Іраном, а також у тих випадках, коли це суперечить національним інтересам США або дестабілізує міжнародний енергетичний ринок.

Однак експерти вказують на те, що санкції будуть набагато ефективнішими, якщо до них приєднається Китай - головний імпортер іранської нафти. Вчора повідомлялося, що міністр фінансів США Тімоті Гайтнер закликав уряд Китаю скоротити імпорт іранської нафти. Проте влада КНР відповіла, що не варто чекати від неї такого кроку.

Відносно Ірану діють односторонні санкції США, Великобританії і Канади, спрямовані проти енергетичного і фінансового секторів іранської економіки. При цьому влада Франції підтримує введення нових "безпрецедентних" санкцій, у тому числі заморожування активів Центрального банку Ірану, а також припинення закупівлі іранської нафти. Вчора влада Японії висловила готовність скоротити імпорт іранської нафти.

7 грудня 2011 р. країни ЄС досягли консенсусу з питання нафтового ембарго відносно Ірану. Тегеран відреагував на це 10-денними військово-морськими навчаннями в Перській затоці.

Компенсувати відсутність іранської нафти країнам ЄС можуть Саудівська Аравія та інші країни нафтового картелю. Зараз йдуть переговори про додаткові поставки. У 2010 р. Євросоюз щодоби купував приблизно 450 тис. барелів іранської нафти, причому 70% цих поставок припадало на частку Італії та Іспанії.

Міністр нафтової промисловості Ірану Ростам Касемі раніше заявляв, що європейське ембарго "ніяк не позначиться на економіці країни, оскільки головні споживачі палива перебувають у Східній Азії. На думку іранської влади, заборона на імпорт нафти має виключно політичний характер, і тільки зашкодить глобального ринку.

Однак 2 січня під впливом посилення санкцій з боку США та інших західних країн стосовно Ірану курс ріала до долара США за один день впав приблизно на 15%. В обмінних пунктах курс ріала до долара США становив 17,8 тис. до 1.

Причиною нових санкцій стала доповідь Міжнародної організації з атомної енергії (МАГАТЕ), в якій говорилося, що Іран до 2003 р. вів роботи, спрямовані на створення ядерної зброї, і що така діяльність може здійснюватися й донині. США, Ізраїль і низка країн Заходу підозрюють Іран у спробах створити ядерну зброю. Іранський уряд заявляє, що його ядерна програма носить мирний характер.

Обстановка загострилася 27 грудня 2011 р., коли перший віце-президент Ірану Мохаммад Реза Рахімі повідомив, що ВМС країни заблокують прохід танкерів з Ормузської протоки, якщо Захід введе санкції стосовно нафтової галузі Ірану. Вслід за цим в район навчань іранських ВМФ поблизу Ормузської протоки увійшла американська ударна група бойових кораблів. Пізніше Іран погодився не блокувати протоку.

Транспортування більшої частини нафти, що експортується з Саудівської Аравії, Ірану, Об'єднаних Арабських Еміратів, Кувейту і Іраку, а також майже всього зрідженого природного газу (ЗПГ) з Катару (найбільшого експортера СПГ) здійснюється по Ормузській протоці, що з'єднує Оманську затоку на південному сході з Перською затокою на південному заході. На нього припадає 33% глобального експорту нафти і 40% глобального експорту нафтопродуктів по морю.

Нагадаємо, 31 грудня повідомлялося, що Іран готовий відновити зі світовими державами переговори з питання про свою ядерну програму у форматі 5+1.