США ввели нові санкції проти Ірану
США ввели нові економічні санкції проти Ірану. Переводи іранської валюти - ріала - будуть сильно обмежені, а саме її використання за межами Ірану присікатиметься, передає ВВС. Відмова інституційних інвесторів від іранської валюти сприятиме зниженню її курсу і більшій волатильності. "Задум в тому, щоб змусити світ відмовитися від використання ріала", - заявив один з американських дипломатів.
Окрім валютних обмежень під санкції потрапила й іранська автомобільна промисловість. Вашингтон заборонив продаж або передачу деталей для виробництва автомобілів в Ірані. В Ісламській Республіці в автомобільній промисловості зайнята найбільша кількість працівників після нафтового сектору.
Читайте також: Експорт іранської нафти в 2012 р. знизився на 27,4%
Це стало вже дев'ятим раундом посилення американських санкцій проти Тегерана. "Якщо Іран продовжить поводитися в тому ж дусі, то США і їх союзники чинитимуть на нього весь більший тиск", - сказав представник Білого дому Джей Карні.
Нагадаємо, літом 2012 р. США, Канада, Великобританія і держави ЄС ввели цілу низку санкцій відносно Ісламської Республіки, які призвели до обвалу курсу іранської валюти і серйозних економічних складнощів. Санкції стали наслідком політичних розбіжностей між Тегераном і країнами Заходу про право Ірану на ведення досліджень в області ядерних технологій. Агентство ООН з атомної енергії МАГАТЕ висловлює наполегливі побоювання, що Іран може розробляти ядерну зброю під прикриттям мирної атомної програми. Тегеран відкидає ці звинувачення, але не допускає міжнародних спостерігачів на деякі ключові ядерні об'єкти. Дану відмову в уряді мотивують тим, що на цих об'єктах йде засекречена розробка звичайних озброєнь.
Читайте також: Іран готовий до переговорів з США на умовах рівності і партнерства, - Ахмадінежад (відео)
Зазначимо, в березні США переглянули заборону на покупку іранської нафти, виключивши з нього Японію і 10 країн Євросоюзу. Як повідомив держсекретар США Джон Керрі, міжнародне співтовариство висловлює готовність зберегти тиск на режим Ірану, поки зберігається заклопотаність щодо його ядерної програми. При цьому колишні крупні імпортери іранської нафти були виведені з числа країн, зобов'язаних підтримувати нафтові санкції. Це, окрім Японії, Бельгія, Великобританія, Німеччина, Греція, Іспанія, Італія, Нідерланди, Польща, Франція і Чехія.
Керрі відзначив, що країни ЄС повністю підтримували ембарго на іранську нафту, а Японія значно скоротила обсяги своїх покупок. Тепер покупка нафти у Ірану не призводитиме до усунення країн-імпортерів від фінансової системи США.
Читайте також: Сенат США посилив санкції проти Ірану
Нагадаємо, раніше глава національної розвідки США Джеймс Клеппер повідомив, що економічні санкції, направлені проти нафтової промисловості Ірану і проти діяльності Центробанку країни, серйозно підірвали економіку Ісламської Республіки, внаслідок чого країна "вперше за 14 років зіткнулася з торговим дефіцитом". Проте, незважаючи на незадоволеність політикою уряду, масових виступів в Ірані не відбулося. Клеппер пояснює це "страхом населення перед спецслужбами і відсутністю ефективної опозиції".