ua en ru

США вперше за 20 років визнали уряд Сомалі (фото)

Автор: RBC.UA
США визнали сомалійський уряд. Про це оголосила державний секретар США Хілларі Клінтон на зустрічі з обраним у серпні 2012 р. Президентом Сомалі Хасаном Шейхом Мохамудом, який знаходиться у Вашингтоні з офіційним візитом. Визнання США нового уряду відкриє шлях до збільшення допомоги Сомалі по лінії Агентства з міжнародної допомоги (USAID) та інших агенцій.

США визнали сомалійський уряд. Про це оголосила державний секретар США Хілларі Клінтон (на фото праворуч) на зустрічі з обраним у серпні 2012 р. Президентом Сомалі Хасаном Шейхом Мохамудом (ліворуч), який знаходиться у Вашингтоні з офіційним візитом. Визнання США нового уряду відкриє шлях до збільшення допомоги Сомалі по лінії Агентства з міжнародної допомоги (USAID) та інших агенцій.

Читайте також: Життя у столиці Сомалі Могадішо (фото)

Останній подякував главі зовнішньополітичного відомства США за підтримку, зазначивши, що Сомалі вступає в нову еру, передає ВВС.

У жовтні 2012 р. Президент Сомалі Шейх Хасан Мохамуд назвав ім'я нового прем'єр-міністра країни. На пост глави уряду був призначений Абді Фарах Шірдон Сааід. Відомо, що Сааід - політичний новачок. Він був видатним підприємцем у сусідній Кенії. Його дружина, Аша Хаджі Елмі, - активістка впливового сомалійського руху за мир.

Нагадаємо, попередня ера закінчилася у 1991 р., коли в Сомалі почався хаос і США закрили своє посольство в Могадішо. Через два роки в африканській країні висадилися американські війська, а весь світ облетіли кадри двох збитих вертольотів "Чорний яструб" і солдатів армії США, що біжать з Могадішо від бойовиків місцевого польового командира.

Читайте також: Сомалійські пірати стали більш чемними

Зазначимо, що нинішній уряд Сомалі не контролює всієї території країни. Лише завдяки допомозі сусідньої Ефіопії і сил Африканського союзу, йому вдалося повернути під свій контроль кілька міст, у тому числі Могадішо. Однак більшу частину Сомалі контролює ісламістське угруповання "Аль-Шаббаб", а також бойовики, що організують піратські напади на кораблі в Індійському океані. Проти них виступають війська центрального уряду і миротворчий контингент африканських держав, що складається в основному з військовослужбовців Уганди.

Мохамуд дивом залишився живий, коли перед інавгурацією на нього було здійснено замах у центрі столиці Сомалі. Кортеж потрапив у пастку і був обстріляний бойовиками, проте охороні вдалося вибратися з-під вогню.

Раніше повідомлялося, що у США немає планів у найближчому майбутньому знову відкривати посольство в Могадішо. За словами заступника державного секретаря США Джонні Карсона, на даний час інтереси Сполучених Штатів у Сомалі представляє американський посол у столиці Кенії Найробі.

Читайте також: Держсекретар США Хілларі Клінтон повертається до роботи після хвороби

Додамо, що кількість піратських атак у 2012 р. знизилася до п'ятирічного мінімуму. Так, протягом минулого року пірати атакували 297 суден. "Морське піратство досягло п'ятирічного мінімуму: 297 суден були атаковані у 2012 р. Для порівняння, у 2011 р. сталося 439 піратських нападів", - сказано з посиланням на Міжнародне морське бюро Міжнародної торгової палати (МТТ) у повідомленні прес-служби Українського національного комітету МТТ (ICC Ukraine).

Минулого року пірати вдерлись на 174 корабля, 28 з них викрали, 28 обстріляли. Зафіксували також 67 спроб нападів. Пірати взяли в заручники 585 чоловік. Шість членів екіпажів були вбиті, 32 поранені або згвалтовані. Також 26 чоловік було викрадено в Нігерії з метою отримання викупу. У 2011 р. пірати взяли в заручники 802 людини. У 2011 р. діяльність сомалійських піратів коштувала світовій економіці 7 млрд дол., у якості викупу пірати отримали близько 160 млн дол.

"Регіон Східної і Західної Африки досі залишається найбільш ураженим: торік там зафіксована найбільша кількість нападів на судна - 150 піратських атак", - стверджує Поттенгала Мукундана, директор Міжнародного морського бюро. У Сомалі і Аденській затоці 75 суден повідомили про напади у 2012 році, для порівняння - у 2011 році сталось 237 нападів, що склало 25% інцидентів у всьому світі. Число викрадень судів у регіоні скоротилося вдвічі: 14 епізодів у минулому році проти 28 у 2011 р.

Читайте також: Французькі військові атакували ісламістів у Сомалі

Піратство приносить сомалійцям непоганий прибуток. За даними The Financial Times, за останні кілька років ватажки піратів Сомалі вклали в покупку житлової та комерційної нерухомості в Кенії близько 100 мільйонів доларів. Однак, судячи з кількості угод з нерухомістю, кількість яких з 2010 р. значно скоротилася, кількість нападів на судна біля берегів Сомалі також значно знизилася.

Крім того, останнім часом світовий центр піратства зміщується від берегів Сомалі в бік Нігерії. Там діє угрупування "Рух за звільнення дельти річки Нігер", яка веде з урядом країни справжню війну за перерозподіл природних ресурсів.

Піратство в Сомалі стало розвиватися швидкими темпами з 2004 р. В умовах, коли у країні фактично відсутня центральна влада, захоплення судів стало основним джерелом заробітку для місцевого населення. Крім того, згідно з дослідженнями Chatham House, сомалійські пірати, вносять чи не найвагоміший внесок у розвиток економіки своєї країни. Для протидії піратам територіальні води Сомалі патрулюють міжнародні військово-морські сили.