США поділилися з Нетаньяху планами військового удару по Ірану
Радник з національної безпеки президента США Барака Обами Томас Донілон розкрив прем'єр-міністру Ізраїлю Беньямін Нетаньяху плани військового удару по Ірану, передає Reuters з посиланням на ізраїльські ЗМІ. Зустріч Нетаньяху і Донілон відбулася раніше цього місяця. Ізраїльська влада відмовилися коментувати дану інформацію.
За словами анонімних джерел, під час переговорів з главою ізраїльського уряду Донілон розкрив плани Пентагону з нанесення ударів по ядерних об'єктах на території Ірану. Радник Обами також запевнив ізраїльську сторону в здатності збройних сил США досягти навіть важкодоступних підземних об'єктів атомної промисловості Ірану. При цьому Вашингтон розглядає військовий напад на Іран тільки як останній аргумент у разі провалу переговорів, однак не виключає такий варіант повністю.
Нагадаємо, державний секретар США Хілларі Клінтон під час візиту до Ізраїлю в липні цього року підтвердила, що Сполучені Штати будуть використовувати будь-які засоби, щоб не дати Тегерану заволодіти ядерною зброєю. Раніше Нетаньяху неодноразово натякав, що Ізраїль може самостійно нанести превентивні удари по Ірану в тому випадку, якщо останній не припинить роботу по збагаченню урану.
Публікація в ізраїльській пресі про зустріч Нетаньяху з радником Обами з'явилася напередодні зустрічі глави ізраїльського уряду з Мітт Ромні. Останній є республіканським політиком і головним суперником Обами на виборах президента у листопаді цього року. Раніше радник Ден Сенор заявив, що в разі перемоги правого політика Білий дім підтримає рішення Ізраїлю завдати удару по Ірану. "Якщо для того, щоб перешкодити планам Ірану зі створення ядерної зброї, Ізраїлю доведеться застосувати силу, Ромні з повагою поставиться до цього рішення", - зазначив Сенор. Чи готові США безпосередньо взяти участь в операції, радник республіканця не уточнив.
Ромні ставить главі Білого дому на вигляд дуже жорсткий курс щодо Ізраїлю. Позиція Обами з питання щодо іранської ядерної програми навпаки, занадто м'яка, вважає республіканець.
Відносини Ізраїлю і США погіршилися через погляд нинішньої адміністрації Білого дому на проблему територіального розмежування. Обама вважає, що кордони майбутньої Палестинської держави слід прокреслити, виходячи зі status quo, який склався до 1967 року, що не влаштовує багатьох в Тель-Авіві.
В ході своєї виборчої кампанії 2008 року Барак Обама відвідав Ізраїль. Разом з тим, за чотири роки президентства в американського лідера не знайшлося часу для візиту в країну, яку називають головним союзником США на Близькому Сході.
У листопаді 2011 року Президент Ізраїлю Шимон Перес заявив, що його країна не виключає можливості нанесення авіаударів по Ірану. Обама, за відомостями Reuters, навпаки, виступає за стримування Тегерана тільки за допомогою санкцій, що лише посилює розлад між Вашингтоном і Тель-Авівом.
Напередодні стало відомо, що Білий дім виділить єврейській державі додатково 70 млн дол. на розвиток системи ПРО, що отримала популярність як "Залізний купол".