ua en ru

США не мають наміру залишати військовий контингент в Іраку після 2011 р

Автор: RBC.UA
Влада США відмовилася від планів залишити свої війська в Іраку після закінчення крайнього терміну виведення американського контингенту з країни.

Влада США відмовилася від планів залишити свої війська в Іраку після закінчення крайнього терміну виведення американського контингенту з країни, передає Associated Press.

Сьогодні представник Пентагону, який побажав зберегти анонімність, підтвердив, що контингент буде повністю виведений з Іраку в домовлений термін, за винятком військовослужбовців, прикріплених до посольства. В майбутньому при необхідності і з дозволу Багдада можливе проведення військових навчань армії США на території Іраку.

Вашингтон планує до кінця року повернути додому з Іраку 47 тис.

Подібне рішення Пентагону поклало кінець тривалим дебатам про доцільність перенесення остаточної дати виведення військ США з Іраку до 31 грудня 2011 р. на більш пізній термін для підтримки стабільності в Іраку.

До сьогоднішнього дня влада США і Іраку розглядала можливість залишити кілька тисяч американських військових для надання допомоги місцевим силам безпеки в підтримці порядку.

При цьому думки представників іракських властей про необхідність військової присутності США в країні були протилежні: одні вважали його необхідним для проведення військових навчань, інші вважали повністю неприйнятним. Також переговори ускладнювалися розбіжностями, наприклад, в ході дискусій іракська сторона категорично відмовляла американським військовим у наданні імунітету в місцевих судах, а американці, у свою чергу, називали це однією з необхідних умов.

Нагадаємо, 3 серпня ц.р. політичні лідери Іраку дозволили уряду розпочати переговори про укладання угоди з США, що дозволила б продовжити термін перебування американського військового контингенту в цій країні.

Раніше глава Об'єднаного комітету начальників штабів США Майк Маллен визнав, що у зв'язку з досягненням угоди про долю американського контингенту виникає ряд складних політичних проблем, але підкреслив, що іракські лідери повинні прийняти рішення «якнайшвидше».

Він сказав, що після певного моменту буде занадто пізно скасовувати заплановане виведення військ і всім американським солдатам доведеться залишити Ірак. Крім того, Маллен зазначив, що будь-яке продовження термінів перебування американського військового контингенту в Іраку має передбачати гарантії юридичного імунітету для військовослужбовців США.

Нагадаємо, 31 липня радник уряду США з питань Іраку Стюарт Боуен в доповіді, підготовленій для Конгресу США, заявив, що військові серйозно недооцінюють небезпеку нинішньої ситуації в цій близькосхідній країні. Ірак зараз - набагато більш неспокійне місце, ніж рік тому.

7 серпня 2010 р. остання бригада армії США офіційно передала іракським силам безпеки відповідальність за проведення бойових операцій в Іраку.

Нагадаємо, військовий конфлікт в Іраку почався в 2003 р. з вторгнення сил США і союзників в Ірак з метою повалення режиму Саддама Хусейна. У ході бойових дій з початку 2004 р. по серпень 2008 р. загинули близько 77 тис. місцевих жителів. За підрахунками Центрального командування США, ця цифра включає понад 60 тис. цивільних осіб та близько 14 тис. службовців іракських сил безпеки.

Слід зазначити, що на початку липня ц.р. палата представників США проголосувала за військовий бюджет в 649 млрд дол на 2012-2013 фінансовий рік. 119 млрд дол планується витратити на операції в Іраку і Афганістані, а також на збільшення чисельності особового складу збройних сил США на 1,6%.