США не мають наміру змінювати плани щодо системи ПРО в Європі
США не змінять плани зі створення системи ПРО в Європі, незважаючи на позицію Росії. Таку заяву зробив офіційний представник ради національної безпеки Томмі Вітор після виступу Президента РФ Дмитра Медведєва на тему ЄвроПРО, передає Assocoated Press.
За словами Вітора, впровадження системи ЄвроПРО йде задовільними темпами, і у США немає ніяких підстав відмовлятися від своїх планів в цій області або вводити які-небудь обмеження на проекти протиракетної оборони.
"Система ЄвроПРО ніяким чином не загрожує стратегічній безпеці РФ", - заявив Вітор, ще раз підкресливши, що вона є лише відповіддю на зростаючу загрозу з боку Ірану. "Ми не будемо видозмінювати або обмежувати наші плани по розгортанню елементів ПРО", - додав він.
Нагадаємо, сьогодні Медвєдєв заявив, що російські міжконтинентальні балістичні ракети будуть оснащуватися перспективними комплексами подолання протиракетної оборони. Крім того, за словами російського Президента, Росія вийде з договору про СНО і відмовиться від процесу роззброєння, якщо США не відмовляться від європейської ПРО.
"Враховуючи взаємозв'язок між стратегічними наступальними і оборонними озброєннями, можуть виникнути підстави для виходу нашої країни з договору про СНО", - сказав Президент. На його думку, це передбачено самим змістом договору. Медведєв підкреслив, що у Росії викликає заклопотаність потенційне розміщення ракет і інших елементів ПРО поблизу території РФ і в прилеглих до Росії акваторіях.
У зв'язку з цим глава держави доручив Міністерству оборони негайно ввести в дію радіолокаційну станцію раннього попередження про ракетний напад у Калінінграді в якості реакції на відмову США від планів ЄвроПРО. За його словами, в рамках створення системи повітряно-космічної оборони Росії в першочерговому порядку необхідно посилити прикриття об'єктів стратегічних ядерних сил.
У разі якщо цих заходів буде недостатньо, Росія розмістить на Заході і Півдні країни сучасні ударні системи озброєння, що забезпечать вогняну поразку європейського компоненту ПРО. Одним з таких кроків, за словами Медведєва, може стати розгортання ракетних комплексів "Іскандер" в Калінінградській області.
Медведєв особливо підкреслив, що Росія не погодиться брати участь у програмі ЄвроПРО в її нинішньому вигляді, оскільки дана програма через кілька років може послабити потенціал Росії зі стратегічного стримування. В той же час, зазначив Президент, Росія не закриває двері для діалогу з США і НАТО з врегулювання проблеми ЄвроПРО.
Після цих заяв Медведєва постпред РФ при НАТО Дмитро Рогозін на прес-конференції повідомив, що заходи протидії ПРО не ведуть до гонки озброєнь - Росія цього не допустить.
"Жодної гонки озброєнь Російська Федерація не допустить. Всі ті заходи, які були оголошені Президентом, є багато в чому асиметричними, економічними і всі враховані в держпрограми озброєння", - заявив Рогозін.
Він також зазначив, що американські ракети-перехоплювачі в Польщі покликані обмежити ядерний потенціал РФ. Постпред нагадав, що в Північній Європі тільки Росія має міжконтинентальні стратегічні ракети. "Було очевидно, що цей план пов'язаний з підривом стратегічного балансу між США і РФ, який тримав безпеку світу протягом усього післявоєнного часу", - сказав Рогозін.
Мова йде про підписану в 2008 р. угоду про протиракетну оборону (з додатковим протоколом, укладеним в 2010 р.) між США і Польщею, що передбачає розміщення на польській території до 2018 р. бази американських ракет-перехоплювачів SM-3, а до 2020 р. - самих ракет. З Туреччиною США домовилися про розміщення на її території радара раннього попередження про ракетний напад. Спочатку він повинен був бути розміщений в Чехії, але влада цієї країни відмовилася від участі в ЄвроПРО. Відмова країни пов'язана з незначною роллю, яка відводиться Чехії в даній програмі, повідомляла чеська влада.
Роль Чехії в проектах США була значно зменшена у вересні 2009 р. після введення нової програми по протиракетній обороні. Зокрема, адміністрація Барака Обами відмовилася від розміщення десяти ракет-перехоплювачів в Польщі і будівництва станції радіолокації в Чехії.
На необхідності розмістити систему ПРО в Польщі і Чехії наполягав колишній Президент США Джордж Буш. Вашингтон заявляв, що протиракетний щит покликаний захистити Європу від можливих атак з боку так званих "держав-ізгоїв" - Ірану і Північної Кореї.