ua en ru

США мають намір ввести нові санкції проти Ірану

Автор: RBC.UA
Американська адміністрація готується оголосити про введення нових санкцій проти Ірану. Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на представників Білого Дому. За наявною інформацією, заборонні заходи торкнуться деяких іранських компаній, а також Корпусу Вартових Ісламської революції (КВІР).

Американська адміністрація готується оголосити про введення нових санкцій проти Ірану. Про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на представників Білого Дому. За наявною інформацією, заборонні заходи торкнуться деяких іранських компаній, а також Корпусу Вартових Ісламської революції (КВІР).

Зазначимо, раніше Держсекретар США Хілларі Клінтон заявила, що КВІР все більш активно бере участь в управлінні країною, і не виключено, що Іран рухається у бік військової диктатури. У своєму інтерв'ю Клінтон послалася на повідомлення засобів масової інформації про те, що іранське керівництво може скасувати посаду Президента. Вона сказала, що вартові ісламської революції - елітний підрозділ у складі збройних сил - "все більш активно втручається в управління економікою".

"Спецпідрозділ "Аль-Кудс" та інші елементи силових структур взяли під свій контроль деякі економічні структури. Це частина процесу, який я маю на увазі, кажучи про те, що в Ірані військові поступово прибирають до рук владу", - заявила Клінтон.

Клінтон також сказала, що адміністрація планує застосування нових санкцій, щоб змусити Іран припинити діяльність, яка, ймовірно, спрямована на створення ядерної зброї.

"Найбільші ефективні санкції були застосовані Сполученими Штатами тоді, коли стало абсолютно очевидним, що цей режим прагне до створення ядерної зброї. Всі вважають, що всі ці скритні дії, засекречені об'єкти, інформація, що вводить в оману, - за допомогою всього цього режим прагне оволодіти ядерною зброєю, що буде вельми дестабілізуючим чинником", - сказала держсекретар США. Разом з тим, вона зазначила, що США дотримуються стратегії, яка передбачає одночасно застосування санкцій і пошук дипломатичних рішень.

Інтерв'ю Клінтон відбулося через два тижні після того, як США звинуватили спецпідрозділ "Аль-Кудс" у складі КВІР в тому, що він був замішаний в змові з метою вбивства посла Саудівської Аравії у Вашингтоні.

Зазначимо, сьогодні міністр фінансів Джордж Осборн заявив, що британський уряд вводить нові обмеження на співпрацю з усіма фінансовими інститутами Ірану. Раніше міністр закордонних справ великої Британії Вільям Хейг повідомив, що Великобританія разом з міжнародними союзниками розглядає заходи для чинення тиску на Іран через розроблювальну ним ядерну програму.

Глава МЗС Франції Ален Жюппе також попередив Іран про можливість введення санкцій, якщо Тегеран не буде враховувати вимоги міжнародного співтовариства щодо ядерної програми ісламської республіки. За словами міністра, Франція готова застосувати "безпрецедентні санкції стосовно Тегерана, якщо той відмовиться від серйозної співпраці з міжнародним співтовариством з ядерної проблематики.

Нагадаємо, 18 листопада ц.р. на засіданні Ради керівників МАГАТЕ більшістю голосів була прийнята резолюція, в якій міститься "зростаюча заклопотаність" організації щодо питання іранської ядерної програми. Постійний представник Ірану в організації Алі Асгар Солтані заявив, що ця резолюція "непрофесійна, незбалансована, політизована і незаконна". Крім того, він розкритикував директора агентства Юкіо Амано за передання конфіденційних документів щодо іранської ядерної програми Рада Безпеки ООН.

Ситуація навколо ядерної програми Ірану загострилася 8 листопада 2011 р., коли було оприлюднено звіт про роботу спеціальної комісії МАГАТЕ. Зокрема, у документі наголошувалося, що до 2003 р. Тегеран вів дослідження в області ядерної зброї в рамках особливої програми, при цьому деякі дослідження в цій області можуть тривати до цих пір. Іран назвав звіт МАГАТЕ політизованим. Іранський лідер Махмуд Ахмадінежад неодноразово заявляв, що ядерна програма країни носить виключно мирний характер.

13 листопада Президент США Барак Обама повідомив, що лідери РФ, Китаю і США прийшли до загальної думки, що Іран не повинен мати ядерного арсеналу. Обама також наголосив, що бачить ефект від санкцій, яким піддається Ісламська Республіка, і цьому є підтвердження від розвідувального співтовариства США.

Варто відзначити, що на Ісламську Республіку вже накладено значний обсяг міжнародних санкцій. Тегеран відкидає всі звинувачення у спробах обзавестися ядерним арсеналом, підкреслюючи, що вся програма носить мирний характер. При цьому його представники багато разів заявляли, що, підписавши Договір про нерозповсюдження ядерної зброї, їх країна відмовилася від подібних амбіцій. Разом з тим, іранська сторона відзначає, що Ізраїль, не ратифікував цей договір і, згідно з деякими джерелами, володіє ядерним потенціалом, проте аналогічним санкціям не піддається.