США і РФ обмінялися шпигунами
Росія і США врегулювали "шпигунський скандал". Інформацію про "обмін шпигунами", що пройшла раніше в ЗМІ, офіційно підтвердили Міністерство закордонних справ РФ і Державний департамент США. Згідно з домовленостями спецслужб двох країн, за 10 заарештованих в США за звинуваченням в розвідувальній діяльності на користь Росії Москва видасть чотирьох засуджених в РФ за шпигунство на користь країн Заходу, передає РБК.
Однією з умов операції було визнання обвинуваченими своєї провини. Дана процедура в Росії і США була виконана практично одночасно.
США будуть видані Олександр Запорожський (колишній полковник Служби зовнішньої розвідки, який протягом 5 років передавав американцям секретну інформацію про діяльність російських розвідорганів і їх кадровий склад), Геннадій Василенко (колишній співробітник КДБ і колишній заступник начальника СБ "НТВ-Плюс", засуджений за незаконне зберігання зброї, спробу виготовлення вибухового пристрою і опір співробітникам міліції), Сергій Скрипаль (полковник розвідки, який протягом майже 10 років передавав спецслужбам Великобританії секретні дані, в т.ч. відомості про російських агентів, що працюють за кордоном) і Ігор Сутягін (російський учений, засуджений за передачу закритих відомостей про новітні види зброї). Укази про їх помилування підписав президент РФ. Всі четверо звернулися з проханнями про помилування, в яких визнали свою провину у вчинених злочинах. Повідомляється, що І.Сутягін знаходився в місцях позбавлення волі близько 11 років, О.Запорожський - близько 9 років, С.Скрипаль - 5,5 років, Г.Василенко - близько 4 років.
Аналогічні події відбувалися і по той бік океану, де 8 липня в суді Нью-Йорка 10 обвинувачених в шпигунстві на користь Росії визнали свою провину. Всі вони засуджені до депортації із США. Міністерство юстиції Сполучених Штатів на своєму сайті опублікувало справжні імена заарештованих. Серед них вигаданими іменами в США користувалися: Володимир і Лідія Гурьєви (які в США носили імена Річарда і Синтії Мерфі), Михайло Куцик і Наталія Переверзева (Майкл Зоттолі і Патріша Міллс), Андрій Безруков і Олена Вавілова (Дональд Хітфілд і Трейсі Фолі), Михайло Васенков (Хуан Лазаро). Вікі Пелаєс, Анна Чепмен і Михайло Семенко працювали в США під своїми іменами. Всі вони вже вилетіли з Нью-Йорка до Москви.
Правда, деякі з шпигунів не мають наміру залишатися в Росії. Зокрема, адвокат 55-річної перуанської журналістки Вікі Пелаєс заявив про її намір провести тиждень в Росії, після чого повернутися до Перу. За даними перуанських ЗМІ, в Росії В.Пелаєс були обіцяні квартира в Москві і довічна пенсія в 2 тис. доларів на місяць, проте вона вирішила повернутися на батьківщину. Діти журналістки-розвідниці, зокрема її син від іншого шпигуна (Михайла Васенкова), і взагалі можуть залишитися в США. Інша фігурантка скандалу - Анна Чепмен, що має російське і британське підданство, - має намір повернутися до Великобританії. Незважаючи на визнання своєї провини, дівчина впевнена, що її дії не порушували ніяких законів, оскільки дані, які вона передавала по бездротовому зв'язку, були отримані з відкритих джерел, а їх розголошення не представляло загрози для безпеки США.
Повідомлення про те, що Москва і Вашингтон можуть обмінятися агентами, з'явилися в американських і російських ЗМІ у зв'язку з іменем російського ученого І.Сутягіна. Учений, який відбував покарання у виправній колонії в Архангельській обл., днями був переведений до Москви. Представники І.Сутягіна повідомляли, що операція з обміну має завершитися не пізніше 8 липня - "дати, після якої американська сторона вже не зможе ні за яких умов видати заарештованих".
Нагадаємо, 28 червня 2010 р. Міністерство юстиції США повідомило про арешт групи агентів-"нелегалів", які, за даними ФБР, працювали на російську зовнішню розвідку з 1990-х років. Звинувачення у веденні нелегальної агентурної діяльності були пред'явлені 11 громадянам, 10 з них були арештовані 27 червня в різних містах США (один з фігурантів справи Крістофер Метсос знаходиться в розшуку). Крім того, дев'ять з них також звинувачувались в злочинній змові з метою "відмивання" грошей. Звинувачення в нелегальній агентурній діяльності на користь іноземного уряду передбачає максимальне покарання у вигляді 5 років в'язниці (офіційно про "шпигунство" не йшлося). Проте за "відмивання" грошей підсудним загрожувало вже 20 років в'язниці. Таким чином, більшості затриманих загрожувало позбавлення волі на термін до 25 років.
Незважаючи на те, що власті РФ і США неодноразово заявляли, що "шпигунський скандал" не приведе до погіршення російсько-американських відносин, американські експерти відразу ж поставили під сумнів політику зближення. Висувалися побоювання, що інцидент загрожує підірвати курс на "перезавантаження", що декларується обома сторонами, або ж взагалі поверне до часів "холодної війни".
Примітно, що про арешт російських шпигунів стало відомо через декілька днів після візиту президента РФ в Сполучені Штати, де під час офіційної частини обоє лідерів заявляли про успішне налагодження двосторонніх відносин і райдужні перспективи співпраці.