ua en ru

США та Ізраїль можуть нанести удар по Ірану вже у квітні

Автор: RBC.UA
Вже в квітні 2012 р. США та Ізраїль можуть нанести удар по Ірану. На переговорах з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим держсекретар Сполучених Штатів Хілларі Клінтон дала зрозуміти, що переговори шістки посередників з врегулювання ядерного питання з представниками Ірану, що відбудуться наступного місяця, стануть "останнім шансом" для Ісламської Республіки.

Вже в квітні 2012 р. США та Ізраїль можуть нанести удар по Ірану. На переговорах з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим держсекретар Сполучених Штатів Хілларі Клінтон дала зрозуміти, що переговори шістки посередників з врегулювання ядерного питання з представниками Ірану, що відбудуться наступного місяця, стануть "останнім шансом" для Ісламської Республіки.

Більше того, глава Держдепу попросила керівника російського зовнішньополітичного відомства розповісти про позицію США владі Ірану. На переговорах шістки (Росія, США, Німеччина, Китай, Великобританія і Франція) буде обговорюватися використання іранської ядерної програми з військовою метою, а також можливість допуску інспекторів МАГАТЕ на об'єкт Парчін. Про це 14 березня пише газета "Коммерсант".

Як зазначає видання, тепер російські дипломати, говорячи про завдання Ізраїлем і США удару по Ірану, замість невизначеного "якщо" воліють вживати конкретне "коли". Джерело газети в МЗС РФ упевнений, що "вторгнення відбудеться до кінця року". "Ізраїльтяни по суті шантажують Обаму. Ставлять його в цікаве положення: або він підтримає війну, або сам позбудеться підтримки", - заявив дипломат. За даними видання, співробітник МЗС має на увазі впливове єврейське лобі, що відіграє роль, в тому числі, і при вирішенні проблем на Близькому Сході.

Проте, офіційні особи поки не говорять про квітневу зустріч як про "останній шанс". За даними газети, Росія, яка хоче миру, все ж готується до війни. "Ми прорахували дії на випадок війни з Іраном. На цей випадок існує мобілізаційна готовність", - заявив на умовах анонімності співрозмовник видання в Міноборони. За його словами, з Ірану, до Азербайджану, що межує з Росією може хлинути слабо контрольований потік біженців. Крім того, удар по Ісламській Республіці може ускладнити ситуацію на Північному Кавказі.

Багато американців підтримують удар по Ірану, якщо з'являться докази розробки Тегераном ядерної зброї. Такі дані отримані в ході опитування громадської думки, проведеного Reuters/Ipsos. 56% опитаних готові до чергової східної кампанії США, і лише 39% респондентів виступають проти військового вирішення іранської ядерної проблеми. При цьому 62% громадян схвалюють підтримку Вашингтоном Ізраїлю, якщо останній з яких-небудь причин атакує Іран.

Напад на Іран призведе до зростання цін на нафту, проте половина жителів США готові цим знехтувати. Раніше Президент США Барак Обама заявив, що Сполучені Штати розглядають всі можливі способи вирішення ядерної проблеми Ірану.

Раніше про можливий напад на Іран у квітні заявляв міністр оборони США Леон Панетта. За його словами, існує серйозна ймовірність, що Ізраїль завдасть удару по ядерних об'єктах Ірану. У Міноборони Ізраїлю в той же час заявляли, що, якщо економічні санкції Заходу проти Ірану не зупинять розробку його ядерної програми, можливий варіант військового втручання. А Іран заявив, що готовий завдати удару по будь-якій території, що буде використана для нападу на Ісламську Республіку

Останнім часом ескалація конфлікту Ірану та Ізраїлю набирає все більших обертів. Так, наприклад, в середині лютого відбулися замахи на ізраїльських дипломатів в Індії та Грузії. Прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньяху заявив, що за нападами стоїть Іран, і пов'язав подію із запобіганням в січні замахами на ізраїльтян в Таїланді та Азербайджані.

Влада Ірану, в свою чергу звинуватила Ізраїль у причетності до замаху на іранського професора Тегеранського технічного університету Мостафа Ахмаді Рошана. Загиблий обіймав посаду контролера в одному з відділів заводу в місті Натанзе, що займається збагаченням урану.

Ізраїль, США та ряд країн Заходу підозрюють Іран у спробах створити ядерну зброю. Іранський уряд заявляє, що його ядерна програма носить мирний характер.

Переговори між Іраном і США, Великобританією, Францією, Німеччиною, Росією і Китаєм з приводу іранської ядерної програми зайшли у глухий кут рік тому. Їх відновлення поки не передбачається, незважаючи на нещодавні спроби Туреччини. Іран відмовляється обговорювати свою програму збагачення урану, а західні країни вважають, що без цього сенсу в переговорах немає.

У лютому Іран пустив інспекторів МАГАТЕ в країну, однак вони стримано вітали результати триденного візиту. Зазначалося, що Іран, як видно, схильний співпрацювати з МАГАТЕ. До цього міністр закордонних справ Ірану Алі Акбар Салехі пропонував МАГАТЕ продовжити термін перебування експертів в Тегерані і висловлював надію, що результати їх роботи послаблять напруженість у відносинах із Заходом. Трохи пізніше МАГАТЕ в своїй доповіді відзначило, що в останні чотири місяці Іран різко прискорив виробництво урану з більш високим ступенем збагачення, що робить більш обґрунтованими підозри у військовому характері іранських ядерних розробок.

У листопаді минулого року МАГАТЕ оприлюднило доповідь, де говорилося, що Іран "проводив випробування, які могли мати відношення до розробки ядерного вибухового пристрою". Після цього країни-члени ЄС посилили економічний тиск на Тегеран, санкціонувавши заборону на закупівлю іранської нафти. У свою чергу, Сполучені Штати і Євросоюз також ініціювали санкції проти іранських банків. США сьогодні продовжили санкції проти Ірану ще на рік.