ua en ru

США та ЄС закликали Україну забезпечити неупереджений розгляд апеляції Тимошенко

Автор: RBC.UA
США та Європейський Союз ухвалили спільну заяву за підсумками саміту, в якій закликали Україну забезпечити прозорий та неупереджений розгляд апеляції екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, повідомляє ВВС.

США та Європейський Союз ухвалили спільну заяву за підсумками саміту, в якій закликали Україну забезпечити прозорий та неупереджений розгляд апеляції екс-прем'єр-міністра Юлії Тимошенко, повідомляє ВВС.

У понеділок, 28 листопада, у Вашингтоні відбувся саміт США-Євросоюз. На зустрічі Президент США Барак Обама, президент Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу та президент Європейської Ради Герман ван Ромпей обговорювали здебільшого економічну кризу в єврозні.

У підсумковому документі, що оприлюднили після саміту та розмістили на сайті Білого Дому, є окремий розділ, присвячений східним сусідам Європейського Союзу. В заяві наголошують на важливості Східного партнерства - програми ЄС, членом якої є Україна.

Український уряд Брюссель та Вашингтон закликають засвідчити свою відданість демократичним принципам та верховенству права, зокрема, "забезпечити чесний, прозорий та неупереджений судовий процес у справах колишніх урядовців, зокрема, і щодо будь-якої апеляції у справі пані Тимошенко".

"Право на апеляцію не може бути порушене запровадженням обмежень на можливість обвинувачених брати участь у наступних виборах в Україні, включно з парламентськими виборами, запланованими на наступний рік", - йдеться в заяві ЄС та США.

Справа Юлії Тимошенко, засудженої до семи років ув'язнення, погіршила відносини України із Заходом, оскільки європейські та американські політики побачили в ній ознаки політичної.

Українська влада відкидає звинувачення у тиску на суд чи в упередженості, твердячи, що йдеться про боротьбу з корупцією. Втім, Президент Віктор Янукович ще раніше визнав, що справа Тимошенко може завадити підписанню угоди про асоціацію та зону вільної торгівлі ЄС з Україною.

У понеділок, 28 листопада, в Україні з візитом перебував президент Польщі Броніслав Коморовський, саме його країна нині головує в ЄС.

Під час спільної прес-конференції Президент Польщі сказав, що справу Тимошенко необхідно вирішити для створення необхідної оцінки ЄС. "Я б хотів, щоб ця справа Тимошенко як можна менше впливала на процес інтеграції України в ЄС. У ряді країн ЄС ця справа викликає багато емоцій. Але є важливі справи, а є дуже важливі справи", - заявив Коморовський. Він підкреслив, що коли мова йде про найбільш важливі справи, то мова йде про перспективи європейської інтеграції України.

Янукович в свою чергу заявив, що доручив забезпечити Юлії Тимошенко "всі умови на європейському рівні". "Останнім часом почув багато зауважень від адвокатів екс-прем'єр-міністра Тимошенко про умови її утримання у в'язниці. І я дав доручення всім інстанціям, що займаються цим питанням, щоб вони забезпечили всі умови на європейському рівні", - зазначив Янукович.

27 листопада президент Європейського парламенту Єжи Бузек висловив занепокоєння погіршенням стану здоров'я екс-прем'єр-міністра України Юлії Тимошенко.

Раніше, 23 листопада під час обстеження у Тимошенко виявили міжхребцеву грижу. Про те, що Тимошенко потрібна медична допомога поза ізолятором, заявила в понеділок 21 листопада омбудсмен Ніна Карпачова.

Нагадаємо, Печерський райсуд Києва 11 жовтня засудив Тимошенко до 7 років ув'язнення із забороною обіймати певні державні посади протягом ще 3 років за перевищення службових повноважень при підписанні газових угод з Росією. Також суд зобов'язав Тимошенко виплатити "Нафтогазу України" 1,516 млрд грн. Її апеляція щодо обвинувального вироку буде розглядатися в Апеляційному суді м. Києва 13 грудня.

13 жовтня СБУ порушило нову кримінальну справу проти Тимошенко. Її звинувачують в тому, що будучи президентом і фактичним власником корпорації ЄЕСУ за попередньою змовою з колишнім прем'єр-міністром України Павлом Лазаренком, вчинила замах на розтрату коштів державного бюджету України в особливо великих розмірах шляхом покладання на Кабінет міністрів України зобов'язань приватної корпорації ЄЕСУ перед Міністерством оборони РФ на суму 405,5 млн дол.

7 листопада ц.р. захисник Тимошенко, народний депутат Сергій Власенко повідомив, що Державна податкова служба України відновила ще 4 кримінальні справи проти Тимошенко щодо подій 1996-97 рр. А 11 листопада повідомлялося, що Головне слідче управління Державної податкової служби України (ДПСУ) пред'явило звинувачення Тимошенко в організації приховування валютної виручки в сумі понад 165 млн дол.
14 листопада начальник головного слідчого управління податкової міліції Анатолій Яковинець повідомив, що чотири кримінальні справи проти Тимошенко щодо її діяльності корпорації "Єдині енергетичні системи України" об'єднані в одне провадження.

22 листопада, народний депутат і захисник екс-прем'єра Сергій Сас заявив, що Генпрокуратура готує звинувачення за новими справами проти Тимошенко. При цьому адвокат не уточнив, які справи маються на увазі і яких дій Тимошенко вони стосуються.

26 листопада, Генпрокуратура України звинуватила екс-прем'єра в черговому злочині. За словами заступника генпрокурора України Рената Кузьміна, Тимошенко причетна до вбивства депутата Верховної ради Євгена Щербаня в 1996 р. Гроші, які отримали кілери за вбивство Щербаня, нібито надійшли з рахунків фірм, що належать Тимошенко і Павлу Лазаренку, який займав тоді посаду глави уряду.