ua en ru

США і Британія шукають можливості для переговорів з "Аль-Кайєдою"

Автор: RBC.UA
США і Британія шукають спосіб вступу в переговори з "Аль-Кайєдою" з метою укладення мирної угоди. Про це повідомила колишній керівник британської служби контррозвідки МІ-5 Елайза Меннінгом-Баллер, виступаючи на публічній лекції, організованої BBC.

США і Британія шукають спосіб вступу в переговори з "Аль-Кайєдою" з метою укладення мирної угоди. Про це повідомила колишній керівник британської служби контррозвідки МІ-5 Елайза Меннінгом-Баллер, виступаючи на публічній лекції, організованої BBC.

"Досягнення в боротьбі з тероризмом з використанням силових методів не безмежні, і щоб покласти край насильству, необхідно політичне врегулювання", - заявила екс-глава МІ-5. Проте екс-глава британської контррозвідки попередила, що до початку переговорів з "Аль-Кайєдою" ще дуже далеко.

По суті це перший факт можливих переговорів з "Аль-Кайєдою". До нинішнього моменту мова йшла тільки про можливі переговори тільки з близьким до "Аль-Кайєди" руху "Талібан".

У червні цього року президент Афганістану Хамід Карзай заявив, що США беруть участь у проведенні мирних переговорах з керівництвом руху "Талібан". За його словами, в переговорах з талібами беруть участь "іноземні військові і особливо самі США", але при цьому невідомо, чи ведуться переговори між представниками американської адміністрації і талібами безпосередньо або через посередників.

Нагадаємо, що на початку червня міністр оборони США Роберт Гейтс заявляв, що політичні переговори з керівництвом "Талібану" можуть початися вже до кінця року. Тоді Гейтс підтвердив факт непрямих контактів між владою США і рухом "Талібан", проте підкреслив, що ці контакти знаходяться "на самій попередньої стадії".

При цьому офіційна позиція "Талібану" ультимативна: мирні переговори вони готові почати тільки після того, як сили міжнародного контингенту покинуть Афганістан, і вести їх будуть тільки з афганським урядом.

З іншого боку, в інтерв'ю The Sunday Times два з старших вчених мулл руху "Талібан" передали послання від правлячого ради Талібану - Кветти шури, про те, що верховний лідер "Талібану" мулла Мохаммед Омар більше не ставить за мету правити Афганістаном. Вони заявили, що Омар готовий до участі в "відвертих і чесних переговорах".

Спростити переговори "Талібаном" може те, що Рада Безпеки ООН розділила комітет, який відповідає за вироблення санкцій відносно "Аль-Кайєди" і "Талібану". Це спрощує процедуру виключення талібів з чорного списку організації.

Рух "Талібан" перебував при владі в Афганістані протягом 5 років, поки в 2001 р. - після терактів в Нью-Йорку - війська США не скинули талібів. Після цього "Талібан" почав вести партизанську війну проти сил міжнародної коаліції, що розмістилися в Афганістані. З початку президентства Барака Обами в січні 2009 р. США збільшили військову присутність в Афганістані в три рази - майже до 100 тис. військовослужбовців. Однак ця стратегія не принесла однозначного успіху, особливо на тлі економічних і внутрішньополітичних проблем в самих Сполучених Штатах.