Спотові ціни на уран впали до семирічних мінімумів
Спотові ціни на уран впали до семирічних мінімумів, опустившись нижче психологічної позначки в 40 дол./фунт, повідомляє Ux Consulting.
Концентрат закису-окису урану, який є проміжним продуктом переробки природного урану в ядерне паливо, за тиждень, що завершився 10 червня, подешевшав на чверть долара до 39,75 дол./фунт на умовах негайної поставки. Востаннє такий низький рівень цін спостерігався в березні 2006 року.
При цьому аналітики вважають, що очікувати серйозного зростання цін на ресурс в найближчі 12 місяців не варто.
"Дивлячись у довгостроковій перспективі, до цих пір існує фундаментальний дисбаланс між пропозицією і попитом. Цей пробіл скоро погіршить цінову кон'юктуру, яка, безумовно, не буде підтримувати нові проекти. Це навіть не стимулювання виробників", - вважає аналітик Cantor Fitzgerald Боб Чанг.
Читайте також: Україна хоче збільшити виробництво урану
Експерти відзначають, що попит на уран буде рости, як буде рости і пропозиція, однак це не означає зростання цін. З грудня минулого року вартість урану на спотовому ринку жодного разу не пробила показник 45 дол./фунт.
Цей факт обіцяє погану перспективу добувачам урану. Наприклад, австралійська Toro Energy, яка відкриває в Австралії урановий рудник Wiluna, вже почала пошуки партнерів, оскільки при нинішніх цінах на ресурс не бажає інвестувати 269 млн дол. власних коштів.
У 2012 р. виробництво урану на австралійських шахтах зросло більш ніж на 17% - до 8 тис. т. Проте, цей рівень набагато нижчий періоду 2003-2009 рр., коли щорічно видобувалося 9-11 тис. т.
Основні обсяги урану реалізуються за довгостроковими контрактами між споживачами ядерного палива і його виробниками. На спотовий ринок, учасниками якого є також фінансові інвестори, потрапляє незначна частина сировини, яку мають поставити в межах 12 місяців. Котирування відкритого ринку відстежують UxC і TradeTech.
Читайте також: Чехія вивезла весь високозбагачений уран до Росії
Нагадаємо, раніше міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький заявляв, що Україна має намір збільшити виробництво урану. В Кіровоградській обл. функціонує Новокостянтинівська шахта, яка є одним з структурних підрозділів Державного підприємства "Східний гірничо-збагачувальний комбінат" і входить в десятку найбільших виробників урану у світі (2% від світового видобутку урану). Концентрат природного урану проводиться на ДП "СхідГЗК", використовується для фабрикації свіжого ядерного палива і на сьогодні задовольняє потреби АЕС України на 30-35%.
Однак Україна хоче побудувати власний завод з виробництва палива для АЕС в смт. Смоліне Маловисківського району. Завод держконцерну "Ядерне паливо" на даний момент знаходиться на етапі будівництва.