Спотові ціни на газ у Європі перевищили 400 дол. за 1 тис. кубометрів
Спотові ціни на газ у Європі перевищили 400 дол. за 1 тис. куб. м, що приблизно відповідає цінам у довгострокових контрактах "Газпрому", повідомляє телеканал "Росія 24". Вартість газу на британському майданчику NBP виросла до 428,6 дол. за 1 тис. куб. м, це найвища ціна у Британії від початку року.
Читайте також: Україна планує у 2013 р. зменшити закупівлю газу в Росії до 18-20 млрд куб. м, - Чупрун
Минулої п'ятниці вартість газу на французькому майданчику PEG Nord піднялася до 454 дол., а вже сьогодні, 26 лютого, на французькому PEG Sud за 1 тис. куб. м дають 478 дол.
Експерти пояснюють зростання цін погодними умовами: в багатьох країнах Європи температура повітря тримається нижче кліматичної норми.
Крім того, запаси скрапленого природного газу (СПГ) у Британії скорочуються. У лютому до країни прийшли два танкери з СПГ, в січні - три. Останній танкер прибув до терміналу Isle of Grain 17 лютого, наступний прибуде 1 березня.
Британські сховища СПГ заповнено на 25,9% проти 43,7% у лютому минулого року. Сховища СПГ у Франції заповнені на 23,7%.
В австрійському Баумгартені спотова ціна на газ складає у вівторок 350-360 дол. за 1 тис. куб. м, оскільки Німеччина та Австрія отримують російський газ по трубопроводу "Північний потік".
Читайте також: Chevron може почати видобувати сланцевий газ в Україні до кінця року
Як відомо, Україна планує збільшити у 2013 р. обсяг закуповуваного за спотовими цінами газу. З 1 листопада 2012 р. Україна почала реверсні поставки газу з Європи. За даними "Укртрансгазу", газотранспортна система України здатна приймати в реверсному режимі газ із Європи в обсязі до 5 млрд куб. м на рік.
Зазначимо, що між Україною і німецькою компанією RWE діє контракт на постачання 5 млрд куб. м газу. Нагадаємо, за даними Держстату, Україна у 2012 р. імпортувала з Німеччини 52,702 млн куб. м газу на суму 21,966 млн дол. Середня ціна поставки становила 417 дол. за тисячу кубометрів.
Закупівля газу в Німеччині цікава для України як можливість знизити залежність від російського газу, і якщо раніше ані обсяги, ані фінансові умови поставок з Німеччини не давали підстав говорити про перспективи повноцінного заміщення російського газу, то тепер ситуація інша.
Напередодні у Брюсселі Україна і ЄС підписали меморандум про зацікавленість Євросоюзу в українській ГТС. За словами міністра енергетики та вугільної промисловості Едуарда Ставицького, ЄС пообіцяв Україні вирішити питання про диверсифікацію поставок природного газу. "Домовленості можуть бути реалізовані найближчим часом. Йдеться про реверсні поставки газу з Європи, із країн, які знаходяться на західному кордоні України, в тому числі Словаччини, Угорщини, Польщі", - зазначив він.
Ставицький також наголосив, що є технічні можливості поставок з Європи газу в обсязі 30 млрд куб. м, а це повністю задовольняє потреби України в імпортному газі. При цьому ціна такого газу буде відповідати ціні спотових ринків.
Додамо, що Україна в рамках обраної лінії економічної політики, спрямованої на зниження енергозалежності від Росії і її дорогого газу, намагається реалізувати різні енергетичні проекти. Ціна на російський газ для України в І кварталі 2013 р. становить близько 432 дол./тис. куб. м. При цьому в держбюджеті-2013 ціна закладена на рівні 421 дол. за 1 тис. куб. м. Як відомо, "Газпром" вимагає від України сплати 7 млрд дол. за недобраний у 2012 р. газ.
Читайте також: Україна та ЄС підписали меморандум про зацікавленість Євросоюзу в українській ГТС
Так, у зв'язку з цим ведуться переговори про закупівлі газу у Європі, Азербайджані, Туркменистані. В Одеській області планується будівництво LNG-терміналу, також можливе спільне з Туреччиною будівництво LNG-терміналу на турецькому узбережжі Середземного моря. Реалізуються проекти з видобутку газу на шельфі Чорного і Азовського морів. Заплановано проекти з видобутку сланцевого газу за участю світових лідерів у сфері енергетики - Royal Dutch Shell і Chevron. Крім того, розглядається можливість збільшення внутрішнього видобутку вуглеводнів - газу, нафти, вугілля. У цих проектах може взяти участь ТНК-ВР.
Міністр енергетики та вугільної промисловості Едуард Ставицький раніше заявив, що Україна планує цього року почати поставки туркменського газу в розмірі 10 млрд куб. м. На думку міністра, ціна туркменського газу буде нижчою за 280 дол. за тис. куб. м. Однак Янукович заявив, що не варто перебільшувати можливість співпраці з Туркменістаном.
Зазначимо, що видобуток природного газу в Україні в січні 2013 р. зменшився на 0,8% - до 1,7 млрд куб. м. Якщо ж говорити про 2012 р., то видобуток природного газу торік зменшився на 1,1% - до 19,3 млрд куб. м. Раніше прем'єр-міністр Микола Азаров заявляв про те, що Україна зможе повністю покрити потребу в газі та нафті за рахунок власного видобутку до 2023 р.
Читайте також: Фактична ціна реалізації газу в Україні в січні становила 426,16 долл