Навіщо створюється закон про окупованi території
В розпорядженні РБК-Україна опинився підготовлений РНБО проект закону про окупованих територіях. На які норми цього не затвердженого поки документа варто звернути увагу, і що може змінитися в житті країни після його прийняття - у матеріалі РБК-Україна.
Повна назва проекту - "Про особливості державної політики щодо відновлення державного суверенітету України над тимчасово окупованою територією Донецької і Луганської областей України". 10 липня секретар РНБО і головний ідеолог документа Олександр Турчинов вперше заявив про готовність цього проекту. Зазначивши, що текст вимагає кінцевого узгодження з Німеччиною, Францією і США. Джерела в Адміністрації президента висловилися конкретніше, давши зрозуміти, що текст закону нам поки "не затвердив" Вашингтон. Тому його прийняття переноситься на наступну парламентську сесію, тобто - на осінь. При цьому співрозмовники зазначають, що текст запропонованого проекту закону якщо й буде коригуватися західними партнерами, то лише мінімально.
Об'єднаний штаб - новий орган влади
Чи не головне нововведення цього законопроекту - норма про створення Об'єднаного оперативного штабу ЗСУ. Згідно з виписаними нормам, цей штаб буде керувати всіма силами, які залучаються в Донецькій і Луганській областях для захисту національної безпеки. Іншими словами - командир Об'єднаного штабу ЗСУ не повинен буде погоджувати кожне рішення з Антитерористичним центром, як це відбувається зараз. За ідеєю авторів законопроекту, це значно поліпшить комунікації всередині української армії і піде на користь мобільності ВСУ. Призначатися голова Об'єднаного штабу буде президентом України за поданням глави Генштабу.
Неуточненою залишається норма, згідно з якою глава нового штабу буде координувати і керувати не тільки військовими питаннями, а також економічною і навіть екологічною політикою. А екологічна політика передбачає і контроль за надрами. Як це буде узгоджуватися українськими профільними міністерствами і Кабміном в цілому - поки незрозуміло.
Джерела РБК-Україна в правлячій коаліції стверджують, що однією з функцій Штабу і його глави, які об'єднають в собі адміністративну і військову владу, може стати регулювання блокади непідконтрольною території. "Швидше за все, однією з ключових функцій такого Штабу буде контроль над переміщенням товарів", - сказав співрозмовник.
Як відомо, взимку активісти і нардепи, в тому числі, від партії "Самопоміч" заблокували залізничне сполучення з ОРДЛО. Зокрема, були зупинені поставки вугілля. Представники влади виступили з публічною критикою таких дій. Але, після того, як бойовики заявили про "націоналізацію" українських підприємств Донбасу, сполучення з непідконтрольною територією було припинено рішенням РНБО.
Також створення нового Штабу передає дії зі звільнення територій та захисту українських земель з рук СБУ - військовим. Окремим абзацом прописана опція президента ввести військовий стан.
Недоторканний "Мінськ"
У разі затвердження запропонованого РНБО законопроекту, Україна юридично визнає непідконтрольні території Донецької і Луганської областей окупованими Російською Федерацією. Будуть також вважатися окупированными зовнішні та внутрішні морські води, що примикають до нинішніх ОРДЛО, а також повітряний простір над ними. Але остаточні кордони окупованих територій будуть встановлюватися рішенням міністерство оборони за поданням Генштабу.
Окремим пунктом закону виписаний механізм здійснення політико-дипломатичних заходів по відновленню територіальної цілісності України. Мається на увазі, що "Україна не несе відповідальності за протиправні дії Російської Федерації як держави агресора і контрольованих нею незаконних збройних формувань на території окремих районів Донецької та Луганської областей". Це означає, що в разі майбутніх міжнародних судів проти Росії, всю відповідальність за стан територій нинішнього ОРДЛО і все, що на них відбувається, Україна перекладає на Росію
Що дає Україні визнання територій нинішнього ОРДЛО окупованими Росією? Це питання тиску на міжнародні структури.
"ОБСЄ досі не може зрозуміти, де так звані терористи отримують зброю, пально-мастильні матеріали, танки, боєприпаси тощо. Ми їм допоможемо це зробити на рівні закону. І вони змушені будуть нарешті називати речі своїми іменами", - сказав в коментарі РБК-Україна народний депутат від "Блоку Петра Порошенко" Іван Винник.
"Встановлення факту російської окупації на рівні закону дасть нам більше козирів у сфері міжнародного права. В тому числі і для майбутніх судів над лідерами РФ. Відтепер, після прийняття закону, всі міжнародні спостережні місії, для того, щоб працювати на нашій території, будуть змушені визнати факт агресії та окупації, чого досі не було", - додав депутат.
Верховенство України на Донбасі
Ще одним ключовим акцентом законопроекту є визнання незаконності будь-яких "державних" органів на території окупованих областей, не передбачених Конституцією і законами України. Будь-які органи або структури на території окупованих областей, створені або обрані поза українського правового поля, вважаються недійсними. Так було і раніше. Новий проект закону лише акцентує на цьому увагу.
Також в нормах законопроекту значиться, що юрособи та фізособи зберігають на окупованих територіях право власності на будь-яке майно, якщо воно придбане у відповідності до законів України.
Про що не говорять
У доступному сьогодні тексті проекту закону відсутні "перехідні положення", які, як відомо, можуть обмежувати будь-який закон у часі і вносити додаткові корективи. Як повідомили РБК-Україна джерела в органах виконавчої влади, ці пункти узгоджуються з західними партнерами. Це означає, що до осені, коли проект закону має бути винесений на розгляд парламенту, багато що може змінитися.
У цілому ж, виникнення законопроекту про окуповані території може бути легким шантажем української влади для того ж Заходу. Українські лідери тепер мають право говорити лідерам США чи Євросоюзу про те, що ключові пункти про об'єднаний штаб, окупаційний статус частини Донбасу, а також про агресію Росії підтримує український народ. Сформовано громадську думку, впливати на яке в Україні з боку влади завжди було небезпечно.