ua en ru

Раду суддів України очолив суддя ВС Василь Онопенко

Автор: RBC.UA
Головою Ради суддів України обрано суддю Верховного суду України Василя Онопенка. Таке рішення ухвалене сьогодні, 22 лютого, на XI з'їзді суддів України, передає кореспондент РБК-Україна. Крім того, заступником голови обрано Раїсу Ханову, секретарем - Тетяну Козир. До Ради суддів України, згідно з чинним законодавством, увійшло 11 суддів.

Головою Ради суддів України обрано суддю Верховного суду України Василя Онопенка (на фото). Таке рішення ухвалене сьогодні, 22 лютого, на XI з'їзді суддів України, передає кореспондент РБК-Україна.

Читайте також: ВРЮ звільнила Пасенюка з посади судді Вищого адмінсуду у зв'язку з обранням суддею КСУ

Також XI з'їзд суддів України призначив новий склад Ради суддів України. Зокрема, заступником голови переобрано Раїсу Ханову, секретарем - Тетяну Козир.

"З'їзд суддів України вирішив обрати Раду суддів України", - заявив голова з'їзду Ярослав Романюк.

Членами Ради суддів України стали:

- судді Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Павло Гвоздик і Валентина Щепоткіна;
- судді Верховного суду України (ВСУ) Галина Канигіна і Василь Онопенко;
- суддя Вищого адміністративного суду України (ВАСУ) Сергій Амелін;

Читайте також: В Україні всі суди будуть забезпечені системою відеоконференції у 2013 р., - ДСА

- заступник голови Донецького апеляційного адміністративного суду України Раїса Ханова;
- суддя Окружного адміністративного суду м.Києва Руслан Арсірій;
- суддя Конституційного Суду України В'ячеслав Овчаренко;
- судді Вищого господарського суду України Інна Алеєва, Тетяна Козир і Володимир Погребняк.

Рада суддів України має повноваження у проміжок часу між з'їздами суддів України. Попередня Рада суддів України сьогодні припинила свої повноваження в повному обсязі, оскільки в п'ятницю проходить XI черговий з'їзд суддів України. До Ради суддів України, згідно з чинним законодавством, увійшло 11 суддів.

Читайте також: Призначення суддів Президентом за поданням ВРЮ, а не парламентом, допоможе уникнути "політичних рішень", - Венеціанська комісія

Також повідомлялося, що з'їзд прийняв рішення включити шістьох суддів до кадрового резерву Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС). Зокрема, до кадрового резерву включені судді: Олександр Гашицький, Михайло Зайцев, Анастасія Зарецька, Микола Патрюк, Анатолій Осетинський і Валентина Лісова.

Зазначимо, що кадровий резерв ВККС необхідний на випадок вибування одного або кількох членів комісії.

Крім цього, XI з'їзд суддів України рекомендував ВР включити до складу Вищої ради юстиції (ВРЮ) трьох суддів. Зокрема, рекомендовано призначити членами ВРЮ Володимира Колесниченка, Анатолія Головіна і Віталія Кузьмишина.

Читайте також: АП внесла до Конституційної асамблеї законопроект, який пропонує позбавити ВР права призначати суддів

Зауважимо, що судді Колесниченко і Головін є чинними членами ВРЮ, проте незабаром у них спливає термін повноважень.

Раніше стало відомо, що суддя Конституційного суду України (КСУ) Андрій Стрижак звільнений з посади судді КСУ у зв'язку з виходом на пенсію. "Звільнити суддю КСУ у відставку у зв'язку з досягненням 65 років", - заявив Ярослав Романюк.

Рішення було прийнято шляхом таємного голосування. Делегати з'їзду проголосували одностайно - 92 голоси.

Читайте також: В Україні для приведення приміщень судів до нормального стану необхідно 2 млрд грн, - ДСА

Відбулися в суддівському корпусі й інші кадрові перестановки. Суддя Вищого спецсуду з розгляду цивільних і кримінальних справ Олександр Литвинов отримав призначення на посаду судді КСУ.

За таке рішення проголосували 91 з 93 делегатів, а два бюлетені визнали недійсними.

Нагадаємо, сьогоднішній з'їзд суддів України також прийняв Кодекс суддівської етики. Це було забезпечено за рахунок 78 делегатів, які проголосували "за". При цьому троє учасників з'їзду висловилися проти і стільки ж - утрималися.

Читайте також: Реформа судової системи в Україні неможлива без реформи прокуратури, - Венеціанська комісія

Василь Онопенко - відомий український юрист, суддя Верховного суду України, екс-міністр юстиції. 63-річний Онопенко народився в селі Великі Крушлинці Вінницької області в селянській родині. У 1969 р. закінчив Львівський електротехнікум зв'язку, у 1975 р. - Харківський юридичний інститут за фахом правознавство. Кандидат юридичних наук (1994), заслужений юрист України (2005).

Трудову кар'єру розпочав у 1975 р. стажистом Вінницького і Літинського районних народних судів. Через рік - народний суддя, голова Літинського райсуду Вінницької обл. (1976 р.); 1981-1985 рр. - заступник голови Чернівецького обласного суду; 1985-1991 рр.. - суддя цивільної колегії Верховного суду УРСР.

Читайте також: Верховний суд України очолив Петро Пилипчук

1991 р. - заступник міністра юстиції України з питань законодавства. Від листопада 1991 по серпень 1995 рр. - міністр юстиції у п'яти Кабмінах поспіль (у тому числі в урядах Леоніда Кучми, Юхима Звягільського, Євгена Марчука).

1998-2002 рр. - народний депутат України III скликання від СДПУ (о). Член фракції "об'єднаних есдеків" із травня по червень 1998 р., потім член групи "Незалежні" і фракції "Батьківщина" Юлії Тимошенко. Голова підкомітету з питань законотворчості, систематизації законодавства та узгодження його з міжнародним правом комітету ВР з питань правової реформи.

Читайте також: Судово-правова реформа в Україні провалилася, - суддя ВСУ

2002-2006 рр. - депутат ВР IV скликання від БЮТ, голова комітету ВР з питань правової політики.

Від жовтня 2002 р. - суддя Верховного суду України.

Із травня по жовтень 2006 р. - народний депутат V скликання від БЮТ, член комітету ВР з питань правосуддя.

Із вересня 2006 р. - голова Верховного суду України.

Читайте також: ГПУ провела обшук у квартирі дочки глави ВС Онопенка

Додамо, що у 1994-1995 рр. Онопенко очолював Партію прав людини. У 1996-1998 рр. був головою Соціал-демократичної партії України. У 1998 р., після розколу СДПУ на СДПУ (о), головою якої став Віктор Медведчук, і УСДП (Українську соціал-демократичну партію), очолив останню.

У 2006 р., після призначення Онопенка головою ВС, лідером УСДП став його зять Євген Корнійчук - на той момент керівник юридичної компанії "Магістр і Партнери", нардеп-бютівець, а пізніше - перший заступник міністра юстиції Миколи Оніщука (до березня 2010 р.).

Восени 2011 р. залишив посаду глави ВСУ у зв'язку із закінченням строку повноважень. Задовго до цього у пресі активно ходили чутки про можливу відставку.

На даний час Онопенко є суддею ВС у судовій палаті в цивільних справах.