Радбез ООН вирішив не продовжувати мандату місії спостерігачів в Сирії
Рада Безпеки ООН ухвалила рішення не продовжувати мандат місії спостерігачів в Сирії, що спливає 19 серпня. Про це повідомив посол Франції в ООН Жерар Аро, передає Associated Press.
"Умови продовження роботи місії спостерігачів ООН не були виконані", - зазначив Аро. Він також повідомив, що після завершення роботи спостерігачів в Сирії буде створена координаційна група.
"Ми врахували рекомендації генерального секретаря ООН (Пан Гі Муна) і досягли угоди про створення в Сирії координаційної групи", - сказав Аро. Група складатиметься з 20-30 осіб. До її складу увійдуть військові, політичні радники та експерти з захисту прав людини. Відомо, що офіційний Дамаск схвалив створення координаційної групи.
Зазначимо, що сьогодні, 17 серпня Радбез ООН збирається на зустріч, присвячену обговоренню ситуації в Сирії.
Місія спостерігачів ООН спочатку була схвалена Радою Безпеки 21 квітня ц.р. строком на 90 днів. Її основним завданням був моніторинг виконання мирного плану спецпосланця ООН і Ліги арабських держав Кофі Аннана з 6 пунктів. 15 червня місію була припинена через зростання рівня насильства. Рада Безпеки ООН в останній раз продовжував мандат місії спостерігачів 20 липня. Продовжити мандат місії спостерігачів минулого тижня Радбез ООН закликав Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун.
Нагадаємо, 2 серпня ц.р. Аннан заявив, що залишить пост спецпосланця ООН і Ліги арабських держав (ЛАГ) в Сирії після закінчення терміну дії мандата спецпредставника 31 серпня ц.р. На наступний день, 3 серпня Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію з критикою режима Президента Сирії Башара Асада. Документ містить звернення до всіх сторін сирійського конфлікту припинити насильство і створити умови "для проведеного сирійцями перехідного процесу". Крім того, Генасамблея ООН висловила свою підтримку плану мирного врегулювання колишнього спецпредставника ООН і Ліги арабських держав (ЛАД) Кофі Аннана. У тексті резолюції містяться заклики до Асаду припинити використання важкої військової техніки при придушенні виступів опозиції.
Генеральна Асамблея ООН також засудила Рада Безпеки ООН за його нездатність вплинути на офіційний Дамаск.
Збройне протистояння влади і опозиції продовжується в Сирії з березня 2011 р. Опозиція вимагає відставки Президента Асада, звинувачуючи урядові сили в масових звірства по відношенню до мирного населення. Офіційний Дамаск стверджує, що під прикриттям демократичних гасел в країні орудують "банди озброєних терористів", підтримувані зарубіжними радикальними угрупованнями ісламістів.
Організація Об'єднаних Націй востаннє повідомляла в березні ц.р., що в ході сирійського конфлікту загинули більше 9 тис. цивільних осіб, проте з тих пір перестала вважати загиблих. Згідно з поточними оцінками правозахисної організації "Сирійська обсерваторія прав людини", за час конфлікту в Сирії загинули не менше 19 тис. осіб.
Міжнародний комітет Червоного Хреста заявив, що кваліфікує конфлікт в Сирії як громадянську війну. Сирійський Президент Башар Асад також визнав, що в країні триває повномасштабна війна.