ua en ru

Сомалійські пірати стали більш чемними

Автор: RBC.UA
Пірати з берегів Сомалі, на частку яких припадає велика частина морських нападів, надали своєму "бізнесу" більш цивілізованого вигляду. Тепер розбійники надсилають власнику викраденого корабля офіційний лист з повідомленням про захоплення, в якому також у ввічливій формі рекомендують дотримуватися їх вимог.

Пірати з берегів Сомалі, на частку яких припадає велика частина морських нападів, надали своєму "бізнесу" більш цивілізованого вигляду. Тепер розбійники надсилають власнику викраденого корабля офіційний лист з повідомленням про захоплення, в якому також у ввічливій формі рекомендують дотримуватися їх вимог.

"Ласкаво просимо до Піратської Ініціативної Групи. Командир піратів Джамаль вітає Вас із захопленням Вашого судна. Будь ласка, поговоріть з його представником про викуп. Врахуйте, що його вимоги однакові для кожного захопленого судна". Подібна фраза сприймається як жарт, проте насправді сомалійські пірати таким чином ведуть бізнес, передає агентство Reuters, у розпорядженні якого опинилася копія такого документа.

Лист надіслали власнику нафтоналивного танкера і його страховику одразу після захоплення судна. "У зв'язку з тим що моя Піратська Ініціативна Група встановила контроль над Вашим цінних судном, я вітаю Вашу Компанію/Власника від імені Піратської Ініціативної Групи Джамаля. Щоб повернути свій корабель і команду цілими, Вам доведеться слідувати нашим вказівкам", - йдеться в листі .

У посланні пірат Джамаль вказав вартість судна, нафти в ньому і екіпажу, представляючи на розгляд власників остаточну суму викупу. "Ми зв'яжемося з вами, щоб домовитися про умови передачі викупу", - пише пірат далі. "Не думайте, що ми вас залякуємо", - свідчить лист перед фразою "З найкращими побажаннями" і підписом Джамаля Фаахіе Кулузоу, головнокомандуючого Групи.

Щоб у одержувача не залишилося сумнівів, хто такий Джамаль і чим він займається, його підпис супроводжується печаткою. На ній зображений череп і схрещені мечі з назвою групи.

Тон листа дещо суперечить реальним діям морських розбійників. Згідно зі звітом Міжнародного морського бюро, за станом на початок серпня 2012 озброєні сомалійські пірати утримували понад 170 заручників і були відповідальні за 35 смертей лише в 2011 р.

У 2011 р. діяльність сомалійських піратів коштувала світовій економіці 7 млрд дол, як викуп пірати отримали близько 160 млн дол. Піратство поступово відступає, але все ще представляє загрозу. Морське бюро відзвітувало про 69 випадків захоплення суден за перше півріччя 2012 р. - на 32% нижче, ніж роком раніше.

Піратство в Сомалі стало розвиватися швидкими темпами з 2004 р. В умовах, коли в країні фактично відсутня центральна влада, захоплення судів став основним джерелом заробітку для місцевого населення. Поблизу Сомалі пролягають маршрути судів, що прямують через Суецький канал. Це забезпечує піратів великою кількістю цілей для захоплення.

Для протидії піратам територіальні води Сомалі патрулюють міжнародні військово-морські сили.

Зазначимо, що раніше видання "Комерсант" приводило дослідження британського аналітичного центру Chatham House, в якому говорилося, що сомалійські пірати, вносять чи не найвагоміший внесок у розвиток економіки своєї країни.

Дослідження супутникових знімків показало значні зміни в житті сомалійців. Там, де десять років тому стояли старі дерев'яні будинки і, не було помітно ніякої інфраструктури, тепер видно житлові будинки, імовірно з цегли. Багато з них зовсім нові, біля будинків чимало автомобілів, ведеться промислова та комерційна забудова, нерідко зустрічаються радіощогли, зводяться готелі. Нічні знімки свідчать про значне збільшення споживання електроенергії, що побічно також вказує на підйом економіки.

Однак така позитивна картина справедлива не для всієї країни, а лише для кількох регіонів. Зокрема, для найбільших міст напівавтономної області Пунтленд Гарове і Босассо. Вважається, що саме в ці міста, розташовані далеко від берегів, йде велика частина здобутих піратами грошей. А ті прибережні села, де пірати проводять більшу частину часу і звідки здійснюють свої напади, як і раніше живуть в злиднях.

Крім того, піратство забезпечує роботою велику кількість людей, які або займаються безпосередньо захопленням і грабуванням судів, охороною заручників або обслуговуванням піратів, або знаходять собі місце в тих містах, в які йдуть виручені гроші.