ua en ru

Сомалійське ісламістське угруповання "Аль-Шабаб" об'єдналося з "Аль-Кайедою"

Автор: RBC.UA
Сомалійське радикальне ісламістське угрупування "Аль-Шабаб" офіційно об'єдналося з "Аль-Кайедою". Про це в мережі у відеозверненні повідомив лідер "Аль-Кайеди" Айман аз-Завахірі, передає Associated Press. Відеозвернення аз-Завахірі згодом було опубліковано на сайті міжнародної організації SITE, що займається контролем за терористичною активністю.

Сомалійське радикальне ісламістське угрупування "Аль-Шабаб" офіційно об'єдналося з "Аль-Кайедою". Про це в мережі у відеозверненні повідомив лідер "Аль-Кайеди" Айман аз-Завахірі, передає Associated Press. Відеозвернення аз-Завахірі згодом було опубліковано на сайті міжнародної організації SITE, що займається контролем за терористичною активністю.

За словами аз-Завахірі, члени "Аль-Шабаб" допоможуть "Аль-Кайеді" досягти головної мети джихаду - побороти "сіоністів-хрестоносців".

Раніше члени сомалійського угруповання не раз клялися у вірності "Аль-Кайеді", але відеозапис з промовою аз-Завахірі - це перше офіційне визнання повноцінного членства "Аль-Шабаб" в найбільшій терористичній організації в світі.

У Сомалі вже близько 20 років немає централізованого управління, з цієї причини сили правопорядку не можуть захистити населення від терористів. Сомалійська республіка перестала існувати як єдина держава в 1991 р. з падінням диктаторського режиму Сіада Барре. В якості єдиної законної влади в країні міжнародне співтовариство визнає федеральний уряд, що контролює Могадішо і ряд навколишніх районів. При цьому столицю Сомалі бойовики залишили тільки в серпні минулого року в результаті запеклих боїв з військами Африканського Союзу.

У результаті на території держави безкарно діє угрупування "Аль-Шабаб", яке на даний момент контролює всі центральні райони країни. Інші частини Сомалі знаходяться під контролем невизнаних державних утворень або є самоврядними територіями. У районах на півдні і північному сході Сомалі правлять місцеві клани і радикальні ісламістські рухи, в тому числі пов'язані з "Аль-Кайедою". Території на півночі і північному заході Сомалі контролює невизнана Республіка Сомаліленд.

Зіткнення урядових військ і миротворців Африканського Союзу з бойовиками відбуваються практично щодня.

У середині жовтня війська Кенії почали антитерористичну операцію проти ісламістів з руху "Аль-Шабаб". Для їх переслідування кенійське командування ввело в сусідню Сомалі сухопутні підрозділи, підтримувані з повітря авіацією, а з моря - кораблями. Бойовики "Аль-Шабаб" у відповідь на військову операцію погрожували ударами по території Кенії. На заході країни військову операцію проти "Аль-Шабаб" в кінці минулого року почала Ефіопія.

Ісламістів підтримує Еритрея і утворення Сомаліленд. У грудні 2009 р. Рада Безпеки ООН наклала санкції на Еритрею за озброєння і фінансову підтримку, надану цією країною повстанським військовим загонам на півдні Сомалі, у тому числі і "Аль-Шабаб". Африканські миротворці з АМІСОМ також рапортували про захоплених ними в полон в результаті боїв з повстанцями еритрейських солдатів.

"Аль-Кайеда" - одна з найбільших ультрарадикальних ісламських міжнародних терористичних організацій ваххабітського напряму ісламу. Створена в 1988 р. Після виведення військ СРСР з Афганістану "Аль-Кайеда" почала боротьбу проти США, країн "західного світу" і їх прихильників в ісламських країнах. Метою організації є скидання світських режимів в ісламських країнах, створення "Великого ісламського халіфату". Після вибухів посольств США в столицях Кенії і Танзанії в 1998 р. "Аль-Кайеда" набула статусу терористичної організації №1 у світі. На рахунку "Аль-Кайеди" - планування та здійснення цілої низки терористичних актів, у тому числі терактів 11 вересня 2001 р. в США. Ланцюг подій, що почалася з нападів 11 вересня 2001 р., і пов'язаний з діяльністю "Аль-Кайеди" і заходами за її придушення, відомий як війна проти тероризму.