Узгодження кандидатів на виборах-2012: кого з мажоритарників знімуть "Удар" і "Батьківщина"

На 14 жовтня заплановано з'їзд "Батьківщини", на якому буде розглянуто питання зняття своїх мажоритарників на користь узгоджених кандидатів. РБК-Україна вирішило поцікавитися у київських мажоритарників від Удару" і "Батьківщини" наскільки вони обізнані в тому, що відбувається, і як рухаються переговори в київським округах.

"Удар" і "Батьківщина" вже не приховують, що переговори з приводу узгодження єдиних кандидатів у мажоритарних округах наближаються до кінця. Воно і зрозуміло, 15 жовтня - останній день для подачі заяв кандидатами про добровільне зняття з перегонів. На 14 жовтня заплановано з'їзд "Батьківщини", на якому буде розглянуто питання зняття своїх мажоритарників на користь узгоджених кандидатів.

РБК-Україна вирішило поцікавитися у київських мажоритарників від Удару" і "Батьківщини" наскільки вони обізнані в тому, що відбувається, і як рухаються переговори в київським округах.

Виявилося, що майже ніхто з кандидатів не знає, що вирішать верхівки партій. Всі опитані заявили, що з штабів їм ніяких вказівок не надходило, а значить, вони будуть чекати рішень з'їзду. Крім того, багато хто з них саме себе бачать в якості найбільш рейтингового кандидата на окрузі, а відповідно, і зніматися не мають особливого бажання. Як і прогнозували експерти, те, що раніше було з легкої руки заявлено Яценюком і Кличком, на практиці може виявитися важким завданням, що супроводжується скандалами. Цікаво буде 15 жовтня підрахувати, скільки людей, яких партії не визнають узгодженими, реально знімуться з виборів на користь колеги.

Яскравий тому приклад - округ № 212 (Дарницький район Києва). Тут від Об'єднаної опозиції балотується Віталій Ярема, а від "Удару" - Кирило Куликов. Обидва заявили, що знімати свої кандидатури не мають наміру. Куликов вважає, що опозиція і "Удар" домовляться не по всіх округах, його округ саме відноситься до них. "Ви ставите таке питання, як ніби я божеволію. Я балотуюся, я кожен день зустрічаюся з тисячами людей, я тут працюю п'ять років, і всі бачать мою роботу. Будуть зніматися ті люди, які не хочуть і не в змозі вести передвиборну кампанію. Я допускаю таку ситуацію в багатьох округах, що може не бути погоджено єдиного кандидата, то що, я чув, я бачу, що наші кандидати в багатьох округах виграють, у нас зростає партійний бренд. Найбільш сильні кандидати у нас від Удару" і від Об'єднаної опозиції", - вважає Куликов.

Ще категоричнішим був Ярема. Кандидат від опозиції звинувачує Куликова в роботі на Адміністрацію Президента. "Чому я повинен зніматися, маючи сьогодні перше місце в рейтингу? Інші люди, які йдуть по 212 округу - це все тушки, узгоджені з Адміністрацією Президента, які прийдуть і об'єднаються з Януковичем, у тому числі і кандидат від "Удару". Подивіться на його попередній термін перебування в парламенті і на його голосування, подивіться, хто представляє його в окружній комісії, які партії представляють цієї людини, і ви зрозумієте, хто є хто. Я не сподіваюся, я впевнений, що кандидат від "Удару" 100 % не зніметься, тому що не він ці питання вирішує, а люди, чиї інтереси він представляє. А кандидат від Партії регіонів, я навіть не знаю, хто він. У Києві в регіоналів практично нульові шанси, тому що вони мають 4-5% своїх прихильників", - заявив Ярема. На питання, чи надходила йому від штабу "Батьківщини" пропозиція зняти свою кандидатуру, він відповів негативно.

В окрузі № 217 (Оболонський район Києва) також від обох партій йдуть досить відомі особистості. Київський депутат Олександр Бригинець з "Батьківщини" упевнений, що саме він буде тим єдиним кандидатом. "У мене особисто немає сумнівів з приводу самого себе, тому що я знаю соціологію, я її бачу багато років. Все дуже просто тому, що у нас немає рейтингового кандидата від Партії регіонів. Є два висуванці, в одного був високий рейтинг, але завдяки моїй критиці його рейтинг почав падати, інший зараз розкручується, але його фінансові витрати не виливаються в реальний рейтинг, щоб він міг претендувати на перше місце", - упевнений Бригинець.

Його опонент Крикунов також саме себе бачить найбільш рейтинговим кандидатом, але при цьому заявляє про готовність знятися на користь кандидата від "Батьківщини". "Наскільки я володію інформацією, моя підтримка на окрузі є найвищою, тому я сподіваюся, що після з'їзду я буду залишатися кандидатом і стану народним депутатом", - сказав Крикунов, додавши, що "якщо партія буде бачити, що для недопущення до влади кандидата від ПР треба зняти свою кандидатуру, то я її зніму". Крикунов не вірить у те, що в Києві зможуть перемогти кандидати від влади", а після того, як буде кандидат узгоджений, його шанси значно зростають".

В 219 окрузі (Святошинський район Києва) змагаються Володимир Бондаренко ("Батьківщина") і Сергій Федорченко ("Удар"). Це один з небагатьох округів, де хоча б один кандидат готовий поступитися місцем іншому. Федорченко хоч і оцінює свої шанси позитивно, проте підкориться наказу партії. "Вирішують в партії, згідно з соцопитуванням будуть прийняті певні рішення. Мені ще не говорили, яким буде це рішення", - зазначив кандидат.

Його опонент, опозиціонер Бондаренко, запевняє, що має угоду з Кличком про те, що саме його залишать як єдиного кандидата. Саме тому у нього немає ніяких сумнівів у цьому. "Я не знаю, хто і що там робить, але я був узгодженим кандидатом з самого початку, я в цьому окрузі обирався вже раніше. Зі мною з цього приводу ніхто не консультувався. Кличко свого часу мав зі мною бесіди з цього приводу і обіцяв, що у нас конкуренції тут не буде. Як він вирішить сьогодні, це його справа, але така домовленість була з самого початку. Я абсолютно впевнений, що я буду кандидатом від Об'єднаної опозиції", - запевнив Бондаренко.

В окрузі № 211 вся боротьба повинна була розвернутися між Ігорем Лисовим (ПР), Миколою Бабенком ("Удар") і Сергієм Терьохіним ("Батьківщина"). Зі зняттям одного з кандидатів підвищаться шанси на перемогу або представника партії Кличка, або "Батьківщини". Останні соцопитування показали, що Бабенко випереджає Терьохіна, а тому сміємо припустити, що саме він залишиться в якості узгодженого опонента Лисова.

"Думаю, у мене є всі шанси бути цим єдиним кандидатом, але я не є учасником переговорів. Соціологія відома. Я знаю, що дуже багато кандидатів від "Удару" не проти знімати свої кандидатури для того, щоб зробити неможливою перемогу Партії регіонів. Я також не проти, ніхто не проти", - повідомив Бабенко.

Терьохін, який хоч і є відомим політиком, проте не є занадто публічною особою, щоб перемагати на окрузі, також готовий знятися в користь Бабенка. "Якщо будуть такі соціологічні дані. Я довіряю тим підходам, які роблять чесні соціологи. Забудьте про будь-яку можливість будь-якого кандидата від ПР перемогти в Києві, це неможливо", - впевнено заявив кандидат від "Батьківщини".

В 220 окрузі балотується відомий в Києві діяч Олександр Чорноволенко ("Батьківщина") і 20-річний кандидат від "Удару" Іван Фіщенко. Останній відомий своєю заявою про те, що на свою кампанію витратив всього 100 тис. грн. "У мене один з найвищих, або найвищий рейтинг в окрузі, тому будемо дивитися. Я в будь-якому випадку зроблю так, як скаже Віталій Володимирович (Кличко, - ред.). У нашому окрузі у кандидата від Партії регіонів немає шансів взагалі", - зазначив кандидат. У свою чергу Чорноволенко також впевнений у своєму рейтингу, який, за його словами, значно вищий, ніж у його конкурентів. Цікаво, що в цьому окрузі також балотується Олександр Омельченко, колишній мер столиці.

З цієї неоднозначної ситуації можна зробити цілком конкретний висновок. Здається, незважаючи на всі заяви Яценюка і Кличка, виборці так і не дочекаються узгоджених кандидатів. У переважній більшості округів так точно. І Київ у цьому плані є показовим прикладом. За чотири дні до з'їзду кандидати так і не отримали конкретних вказівок, чітких соціологічних даних також немає. Є тільки видиме бажання і цілком містична статистика. Крім того, Яценюк нещодавно обережно помітив, що домовленості з Кличком може і не бути, а глава штабу "Удару" Віталій Ковальчук вчора сказав, що партія не буде примушувати кандидатів знімати свої кандидатури - вони повинні це зробити самі. Навряд чи люди, які витратили не одну сотню тисяч цілком умовних одиниць на свою кампанію і вважають себе найбільш рейтинговими, готові так просто знятися у користь опонента. Також вражає невиправдана бравада більшості кандидатів, які називають себе опозиційними, з приводу шансів провладних кандидатів у Києві. Як мінімум двоє членів ПР - Ігор Лисов і Максим Луцький - мають реальні шанси на перемогу у своїх округах. Багато аналітиків зараховують до таких також Галину Герегу, Віктора Пилипишина, Василя Гурєєва, Олександра Пабата. Адже така самовпевненість може вилізти боком 28 жовтня.

Сергій Звиглянич

Тетяна Шпайхер

 

On Top
Продовжуючи переглядати www.rbc.ua, ви підтверджуєте, що ознайомилися з Правилами користування сайтом, і погоджуєтеся з Політикою конфіденційності
Пропустити Погоджуюся