ua en ru

Зниження ціни на газ для України можливе, якщо буде знайдене "прийнятне" рішення по ГТС, - Зурабов

Автор: RBC.UA
Зниження ціни на природний газ для України можливе, якщо буде знайдене прийнятне для обох сторін рішення питання про управління українською газотранспортною системою. Про це заявив посол Росії в Україні Михайло Зурабов.

Зниження ціни на природний газ для України можливе, якщо буде знайдене прийнятне для обох сторін рішення питання про управління українською газотранспортною системою. Про це заявив посол Росії в Україні Михайло Зурабов, передає "5 канал".

"Відповідь на це питання позитивна. Таке рішення може бути знайдене", - сказав Зурабов. За його словами, Росія готує документи по такому двосторонньому газовому консорціуму. "Але ми звернули увагу на той факт, що українські партнери проводили консультації з європейськими колегами на полях саміту Україна-ЄС про можливість повернення до ідеї тристороннього газового консорціуму", - додав Зурабов.

Крім того, за словами Зурабова конфлікт між НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром" за недобір російського газу на 7 млрд дол не вплине на діалог між Україною і Росією в енергетичній співпраці. Про це заявив посол Росії в Україні Михайло Зурабов. "Дії" Газпрому ", які юридично абсолютно врегульовані, не можуть стати перешкодою в продовженні діалогу з енергетичної співпраці", - сказав Зурабов. За його словами, підтвердженням цьому є регулярні контакти на різних рівнях між українською і російською сторонами, які тривають з початку року.

Читайте також: Модернізація української ГТС обійдеться у 5,3 млрд дол., - "Нафтогаз"

Нагадаємо, Україна розглядає можливість створення тристороннього консорціуму для управління ГТС. У консорціум, згідно з планом, мають увійти, крім України, ЄС та Росія. За неофіційною інформацією, Київ був готовий віддати Росії 33% у тристоронньому консорціумі з управління українською ГТС замість зниження ціни на газ.

Однак Росія наполягає на тому, щоб консорціум був двостороннім, без участі ЄС. За неофіційною інформацією, Україна і Росія вже почали переговори на цю тему.

Крім того Президент України Віктор Янукович допускає передачу ГТС в оренду.

Що стосується ціни на газ, то в міністерстві енергетики та вугільної промисловості України відзначали, що ціна на російський газ для України в І кварталі 2013 р. очікується на рівні близько 432 дол./тис. куб. м. При цьому в держбюджеті на 2013 рік ціна газу закладена на рівні 421 дол за 1 тис куб м.

У 2013 р. Україна планує зменшити закупівлю газу у Росії до 18-20 млрд кубометрів.

Читайте також: Україна до липня може передати ГТС в оренду, - Янукович

Максимально знизити обсяги закупівель російського газу в Україні планують вже давно. У вересні минулого року стало відомо, що Україна планує в 2013 р. скоротити закупівлю російського газу. У заявці на закупівлю газу фігурував обсяг 24,5 млрд куб. м газу. Пізніше, в листопаді, йшлося вже про 18-20 млрд куб. м.

З метою зниження обсягів закуповуваного газу Україна реалізує проекти по збільшенню обсягів внутрішнього видобутку, в тому числі сланцевого газу, по обробці скрапленого газу, а також вивчає можливості імпорту газу з альтернативних джерел.

У 2012 р., незважаючи на всі зусилля по скороченню імпорту природного газу, в грошовому обчисленні обсяг імпорту практично не змінився, становив 14 млрд 25,1 млн дол, що на 0,1% менше обсягу у 2011 р.

Основним постачальником газу Україні є Росія і її газовий монополіст "Газпром". В Україні газ закуповують НАК "Нафтогаз України" і Ostchem Дмитра Фірташа.

РФ і Україна вже більше року безрезультатно обговорюють можливість коригування газових контрактів, підписаних в 2009 р. Після зміни політичного керівництва України стала заявляти про кабальності і невигідності цих контрактів. Україна наполягає на зміні ціни поставок російського газу в країну. У свою чергу, "Газпром" хотів отримати контроль над українською ГТС. Проте до цих пір сторони так і не змогли прийти до компромісу в цьому питанні.

Читайте також: Україна планує у 2013 р. зменшити закупівлю газу в Росії до 18-20 млрд куб. м, - Чупрун (відео)

"Газпром" і "Нафтогаз України" 19 січня 2009 р. підписали два контракти: купівлі-продажу на період 2009-2019 рр.. і про обсяги та умови транзиту природного газу через територію України на 2009-2019 рр.. Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. Згідно "Харківським угодам", Україні надається знижка в 100 дол./тис. куб.м.

Контракт "Газпрому" і "Нафтогазу" містить умову "бери або плати", яке поширюється на 80% обсягу закупівлі газу, передбаченого за договором. Виходячи з річного контрактного обсягу на 2012 р. в 52 млрд куб. м, Україна повинна була б сплатити не менше 41,6 млрд куб. м газу.

Як відомо, Україна відмовилася виплачувати "Газпрому" 7 млрд дол штрафних санкцій за недобір газу в розмірі 16,7 млрд куб. м в 2012 р.