чи піде Віталій Кличко на президентські та парламентські вибори
Два роки тому, у кінці серпня 2015 року, мер Києва Віталій Кличко разом з президентом Петром Порошенком на одному зі з'їздів БПП оголосили про злиття УДАРу з "Солідарністю". Тоді ж Кличко почав носити почесне звання керівника БПП. Проте вже менше ніж через рік склав з себе ці повноваження у зв'язку з набранням чинності 1 травня 2016 закону про держслужбу. За рік президент так і не зміг знайти нового керівника для "Солідарності", хоча за неофіційними розмовами у політичних кулуарах, туди неодноразово сватали нинішнього главу уряду Володимира Гройсмана. За останні півроку ситуація дещо змінилася - президент і лідер "Народного фронту" Арсеній Яценюк, а також їхніє оточення, ведуть перемовини щодо формування єдиної партії влади. Яке політичне майбутнє в цих розкладах бачить для себе лідер УДАРу Віталій Кличко і чи знайдеться місце йому і його політичній силі після наступних президентських, парламентських чи місцевих виборів, читайте в матеріалі РБК-Україна.
УДАР в засідці
Незважаючи на офіційне оголошення про об'єднання зусиль БПП і УДАРу в серпні 2015 року, регіональні партійні структури УДАРу в Україні ліквідовані не були, а лише переведені в заморожений стан. Що говорить про можливе бажання Кличка і спонсорів партії відновити роботу з наближенням виборів - чи президентських, чи парламентських, чи місцевих. "Як і більшість партій в Україні, доля УДАРу - латентна. Партії оживають і завмирають. Це все залежить від запиту суспільства на старі або оновлені партії. Мені здається, що вона може бути відновлена у більш активному вигляді, якщо найбільший інтерес буде від Віталія Володимировича, якщо він буде відчувати потребу, можливість і бажання займатися нею більш активно", - пояснює ситуацію на правах анонімності один з депутатів групи УДАР у парламенті.
Самі УДАРівці не приховують, що рейтинг партії зараз на рівні статистичної похибки і запевняють, що поки їм нічого не відомо про плани Кличка щодо відновлення її роботи. "Партія є. Вона не ліквідована. А коли партія не ліквідована і є, вона завжди може підняти голову, а може і не підняти. Це політичні реалії", - каже інший співрозмовник з депутатської групи УДАР і запевняє, що, як мінімум, питання ребрендингу партії поки не на порядку денному. Між іншим, співрозмовники не виключають, що в рамках переговорного процесу про створення єдиної партії влади за участю БПП і "Народного фронту" може з'явитися і УДАР, хоча поки що їх ніхто не запрошував.
Інші ж стверджують, що, навпаки, УДАР піде на парламентські вибори окремою колоною. Адже на останніх парламентських виборах у 2014 році УДАРівці сформували з БПП спiльний список, а потім - розчинилися в президентській партії. Після цього між соратниками Кличка та Порошенка було багато розбіжностей і конфліктів.
Сам Віталій Кличко, коментуючи плани відновлення роботи місцевих осередків УДАРу, повідомив РБК-Україна, що партія не веде активної діяльності. На питання, чи збирається УДАР брати участь у парламентських чи місцевих виборах, Кличко відповів, що рішення буде приймати після оголошення про проведення таких виборів.
Пріоритети Кличко: мерство в руках або президентство в небі
Про політичні амбіції самого Кличка поки складно говорити. Чи замахнеться лідер УДАРу на президентське крісло, не хочуть говорити ні його соратники, ні сам мер Києва.
"Наскільки мені відомо, Віталій Володимирович заявляв, що він планує балатуватися на наступних мерських виборах, але остаточне рішення буде прийнято в рік виборів", - сказав виданню народний депутат з групи УДАР Дмитро Білоцерківець. При цьому він зазначив, що наступні місцеві вибори в Києві запланованi на 2020 рік. Варто зазначити, що Білоцерківець є керівником київського партосередку БПП "Солідарність".
"Я перший раз чую про президентські вибори. Наскільки я розумію, він буде йти на другий термін мера", - заявив виданню народний депутат від фракції БПП, в минулому УДАРівець Валерій Карпунцов. Про те, що Кличко збирається в черговий раз боротися за мерське крісло, виданню заявив ще один народний депутат з президентської фракції, наближений до прем'єр-міністра Володимира Гройсмана. "Він буде балотуватися в мери. Станом на зараз він думає про мерство", - заявив співрозмовник. В іншому випадку, якщо Кличко претендуватиме на президентське крісло, він може розраховувати на не більш ніж два відсотки підтримки, вважає депутат.
Ще один із соратників Кличка запевнив РБК-Україна, що сьогодні поки що рано говорити про участь їхнього лідера у президентській чи мерській кампанії. "Поки ще рано говорити. Ніхто ще не замахувався, ні на київську, ні президентську (кампанії, - ред.). Щодо київської кампанії, здавалося б, більш логічно продовжувати роботу в цьому напрямку", - пояснює співрозмовник.
Проте в експертних колах не виключають, що Кличко може спробувати себе навіть у президентських перегонах. "Ми бачимо, що Віталій активно піариться, активно ремонтується Київ за два роки до виборів. За чутками, він хоче нарешті спробувати свої сили на президентських виборах", - заявив РБК-Україна політолог Тарас Березовець. Нагадаємо, в 2014 році лідер УДАРу планував поборотися за крісло президента, але зняв свою кандидатуру на користь Порошенка. Щоб укласти таку угоду Кличко і Порошенко навіть їздили в травні 2014 року до Відня на зустріч з олігархом Дмитром Фірташем. Власне, сам Фірташ, у судовому засіданні з питання допустимості його екстрадиції з Австрії в США в 2015 році, заявив, що "підтримував" партію УДАР з 2012-го року, як і самого самого Кличка.
Також, за словами співрозмовника в "Народному фронті", УДАР найбільш ймовірно піде окремою колоною і на парламентські вибори. "Вони планують брати участь у наступних парламентських виборах, а робити це, не беручи участь в президентських, в тих чи інших форматах, - це шлях до програшу. Тут вони будуть визначатися з підтримкою якогось кандидата в президенти. Можливо, навіть і сам Кличко, хоча - навряд чи", - пояснює один із соратників Арсенія Яценюка.
Сам Кличко на питання РБК-Україна про те, чи збираєтеся він брати участь у наступних чергових або позачергових виборах Київського міського голови або президентських виборах повідомив, що прийме рішення, як тільки буде відомо, що ті чи інші вибори відбудуться. "Коли будуть оголошені вибори - я обов'язково оголошу про рішення, яке прийму", - зазначив мер Києва.
У цілому ж співрозмовники видання сходяться на тому, що Кличко має намір в черговий раз балотуватися в мери Києва. Де він, незважаючи на всю критику і насмішки з його незграбності у спілкуванні, а також натяки про церемоніальну роль в управлінні Києвом, поки має найвищий рейтинг та відсутність видимих конкурентів.
"Коли він почав працювати мером, я бачила дуже багато людей, які знущалися над його вимовою, жартували, а потім в результаті вони визнають, що дороги поліпшуються", - ділиться з РБК-Україна один з членів групи УДАР у парламенті. Як з'ясувалося, жартують над Кличком не тільки пересічні кияни. Минулого тижня на неформальній зустрічі фракції БПП з президентом у державній резиденції "Залісся" під Києвом Петро Порошенко вирішив продемонструвати успіхи децентралізації на прикладі Кличка, але не погребував зайвий раз пожартувати над столичним головою.
"Президент жартував щодо того, що грошей багато в Києві. Коли (Кличко - ред.) прийшов, на велосипеді їздив, а зараз - на мотоциклі. Це був такий дружнiй жарт", - розповів очевидець зустрічі і додав, що потім Порошенко пожартував, що якщо і далі так піде, то у Кличка буде власне метро на Троєщину.
Співрозмовники видання кажуть, що Кличко сприйняв це абсолютно нормально і навіть сам віджартувався. "Так дайте гроші на це метро, яке так давно всі обіцяють і ніхто не побудує", - передають слова мера Києва до президента присутні на зустрічі депутати.
За день до зустрічі в "Заліссі" Віталій Кличко збирав у Києві свою депутатську групу УДАР, куди прийшов навіть міністр АПК Тарас Кутовий (потрапив в уряд за квотою УДАРу), який ще в травні подав у відставку. Депутати, які були присутні на зустрічі, неохоче розповідають, які настанови давав їм Кличко, і просто пояснюють, що зустріч була досить в дружній та теплій атмосфері і в режимі "teambuilding". "УДАР взагалі досить дружна група. Ми навіть ходимо разом в театри", - говорить один з членiв команди Кличко.
Хто фінансує УДАР
Про те, що Віталій Кличко, ймовірно, є несамостійною фігурою в питаннях керівництва УДАРу, розповідають як в "Народному фронті", так і в президентській фракції БПП. Не останню роль у питаннях оперативного керівництва начебто відіграє і колишній керівник Адміністрації президента Віктора Януковича, нині народний депутат від "Опозиційного блоку" Сергій Льовочкін.
"Кличко ж не суб'єкт. Суб'єкт - Фірташ і Льовочкін. Фірташ - далеко. Зараз Льовочкін здійснює оперативне керівництво групою УДАР і Кличком. Не те, щоб він командував ним, але він там головний спонсор і бос", - розповідає РБК-Україна народний депутат з фракції "Народний фронт".
"Я так думаю, що кримінальні справи по Льовочкіну як раз для того, щоб легше йшли переговори. Їх ще немає, але час від часу лунають вимоги провести розслідування по Льовочкіну. Я думаю, що всі ці речі пов'язані", - додає співрозмовник.
Один з колишніх соратників Кличка також розповів, що УДАР знаходиться на фінансуванні Сергія Льовочкіна. За словами джерела, в 2008 році про фінансування УДАРу Льовочкіним ще не було відомо, а ось у 2012 році вплив Льовочкіна був відчутним, а зрозуміло все стало під час революції в 2013-2014 роках.
Також джерела РБК-Україна говорять про те, що Кличко допомагає бізнесмен, колишній депутат Київради і Верховної Ради Вадим Столар. "Бізнес-питаннями у Кличка займається Столар. Він допомагає заробляти гроші. У Києві є багато можливостей заробляти. Від банальної власності, закінчуючи іншими підрядами. Подивіться, де вся реклама. Як вона підганяється під дві-три фірми", - пояснює співрозмовник.
Варто відзначити, що Вадим Столар на передостанніх місцевих і останніх парламентських виборах ішов у депутати як самовисуванець. До того ж пробував свої сили під прапором "помаранчевих" і "регіоналів". Також Столара називають людиною, близькою до команди колишнього мера Києва Леоніда Черновецького. У 2015 році Столар мав очолити виборчий штаб УДАРу по Києву, але Кличко відмовився від цієї ідеї через одіозне минуле бізнесмена.
Сам мер запевнив видання, що на даний момент партія фінансування не потребує, адже не функціонує. "Оскільки партія активної діяльності не веде, то фінансування, відповідно, не потребує", - зазначив Кличко у відповіді на запит видання.